Բելառուսից Ռուսաստան բենզինի ներմուծումը ռեկորդ է գրանցել
Հունիսին Բելառուսից Ռուսաստան բենզինի ներմուծումը հասել է պատմական առավելագույնի, հաղորդում է «Վեդոմոստի»-ն՝ հղում անելով Գների ինդեքսի կենտրոնի (ԳԻԿ) տվյալներին։
Հրապարակման համաձայն՝ հունիսի 1-ից 25-ը Ռուսաստան է մատակարարվել 141,000 տոննա բենզին՝ գրեթե երկուսուկես անգամ ավելի, քան ամբողջ մայիսին։ Համեմատության համար, անցյալ տարվա հունիսին ներմուծումը կազմել է ընդամենը 1000 տոննա։
ԳԻԿ-ի տվյալներով՝ Բելառուսը Կենտրոնական Ասիայի երկրներին նախկինում մատակարարվող վառելիքի մի մասը վերաուղղորդել է Ռուսաստան։ Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի տարածքով բելառուսական բենզինի տարանցումը տարվա սկզբի 196,000 տոննայից նվազել է մինչև հունիսին 24,000 տոննա։
Ըստ «Ռոյթերս»-ի՝ այս ամռանը Ռուսաստանում բենզինի օրական սպառումը գերազանցել է 110,000 տոննան։ Բելառուսական վառելիքի ներմուծումն աճում է ռուսական նավթավերամշակման գործարանների վրա ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների ֆոնին։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանը նույնպես սկսել է բենզին գնել Հնդկաստանից և քննարկում է Ղազախստանից հնարավոր մատակարարումները։

Record Import of Gasoline from Belarus to Russia
In June, gasoline imports from Belarus to Russia reached a historical maximum, reports Vedomosti, citing data from the Center for Price Indices (CPI).
According to the publication, from June 1 to 25, 141,000 tons of gasoline were supplied to Russia — almost two and a half times more than in the entire month of May. For comparison, in June of last year, imports amounted to only 1,000 tons.
CPI data indicates that Belarus redirected some of the fuel previously supplied to Central Asian countries to Russia. At the same time, the transit of Belarusian gasoline through Russian territory decreased from 196,000 tons at the beginning of the year to 24,000 tons in June.
According to Reuters, this summer, daily gasoline consumption in Russia exceeded 110,000 tons. The import of Belarusian fuel is increasing against the backdrop of drone strikes on Russian oil refineries.
It was previously reported that Russia has also started buying gasoline from India and is discussing possible supplies from Kazakhstan.