Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է 3+3 հարթակի հաջորդ հանդիպումը անցկացնել իր տարածքում։ Նա այս մասին ասել է Մոսկվայում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ կայացած մամուլի ասուլիսում։
Բայրամովը նշել է, որ 2021 թվականին Հարավային Կովկասում իրավիճակը շատ տարբեր էր, իսկ այժմ այն զգալիորեն փոխվել է։ 3+3 հարթակի շրջանակներում մինչ այժմ տեղի են ունեցել երեք հանդիպումներ՝ Մոսկվայում, Թեհրանում և Ստամբուլում։ 2024 թվականին, Ստամբուլում կայացած հանդիպման արդյունքներով, ադրբեջանական կողմը առաջարկել է հաջորդ հանդիպումը անցկացնել Բաքվում։
Նա ընդգծել է, որ Բաքուն համարում է այս ձևաչափը պահանջարկված և կարևոր։ «Բայց մասնակից երկրները պետք է քննարկեն բոլոր հարցերը, որոնք հետաքրքրում են մեր երկրների համար»,- ասել է Բայրամովը։

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что Азербайджан готов провести следующую встречу платформы 3+3 на своей территории. Об этом он сообщил на пресс-конференции с главой МИД России Сергеем Лавровым в Москве.
Байрамов отметил, что в 2021 году ситуация на Южном Кавказе была совершенно иной, а сейчас она кардинально меняется. В рамках платформы до сих пор прошло три заседания — в Москве, Тегеране и Стамбуле. В 2024 году по итогам заседания платформы в Стамбуле азербайджанская сторона предложила провести следующую встречу у себя.
Он подчеркнул, что в Баку считают данный формат востребованным и важным. «Однако страны-участницы должны обсуждать весь комплекс вопросов, представляющих взаимный интерес для наших стран», — сказал Байрамов.