Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է 3+3 հարթակի հաջորդ հանդիպումը անցկացնել իր տարածքում։ Նա այս մասին ասել է Մոսկվայում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ կայացած մամուլի ասուլիսում։
Բայրամովը նշել է, որ 2021 թվականին Հարավային Կովկասում իրավիճակը շատ տարբեր էր, իսկ այժմ այն զգալիորեն փոխվել է։ 3+3 հարթակի շրջանակներում մինչ այժմ տեղի են ունեցել երեք հանդիպումներ՝ Մոսկվայում, Թեհրանում և Ստամբուլում։ 2024 թվականին, Ստամբուլում կայացած հանդիպման արդյունքներով, ադրբեջանական կողմը առաջարկել է հաջորդ հանդիպումը անցկացնել Բաքվում։
Նա ընդգծել է, որ Բաքուն համարում է այս ձևաչափը պահանջարկված և կարևոր։ «Բայց մասնակից երկրները պետք է քննարկեն բոլոր հարցերը, որոնք հետաքրքրում են մեր երկրների համար»,- ասել է Բայրամովը։

Bayramov again proposed to hold the next 3+3 platform meeting in Azerbaijan
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan is ready to host the next meeting of the 3+3 platform. He made this announcement at a press conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Moscow.
Bayramov noted that the situation in the South Caucasus was completely different in 2021, and now it is changing significantly. To date, three meetings have been held within the framework of the platform — in Moscow, Tehran, and Istanbul. In 2024, following the meeting in Istanbul, the Azerbaijani side proposed to host the next meeting in its territory.
He emphasized that Baku considers this format to be in demand and important. “However, the participating countries should discuss the entire range of issues that are of mutual interest to our countries,” Bayramov stated.