Ազգային ժողովի ընտրությունները և Սահմանադրական դատարանի դերը
Արմինֆո. Սահմանադրական դատարանից պահանջվում է միայն մեկ բան՝ որպեսզի այն գործի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն: Այս մասին հունիսի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց "Ծաղկող Հայաստան" կուսակցության անդամ Արման Աբովյանը Սահմանադրական դատարանի շենքի մոտ:
"Հնարավոր է, սա տարօրինակ հնչի, բայց մենք իսկապես հայտնվել ենք իրավիճակում, երբ պարզապես սպասում ենք, որ Սահմանադրական դատարանը գործի ըստ Սահմանադրության, այլ ոչ թե առաջնորդվի որևէ քաղաքական ուժի whim-ով, այսինքն՝ իշխանության: Սա մեր պահանջն է," - ասաց նա:
Աբովյանի խոսքով, ընտրությունների ընթացքում իշխանությունների կողմից իրականացված անպատասխանատու գործողությունները ակնհայտ կերպով ցույց են տալիս, որ կառավարող ուժը վերջնականապես կորցրել է իրականության կապը:
"ЦИК-ի կողմից ձայների չեղարկումը քաղաքացիների մոտ ոչ թե անտարբերություն, այլ հակառակն է՝ զայրույթ: Որովհետև այն, ինչ անում են իշխանությունները՝ դա ծաղր է: Նրանք պետք է հստակ գիտակցեն, որ այժմ դիմադրում են ոչ թե որևէ կոնկրետ կուսակցության, մասնավորապես՝ "Ծաղկող Հայաստան"-ի, այլ Հայաստանի բնակչության մեծամասնությանը, որը նրանց համար ձայն չի տվել," - ասաց Աբովյանը:

Arminfo: The Constitutional Court is required to do only one thing - to act in accordance with the Constitution of the Republic of Armenia. This was stated on June 27 by Arman Abovyan, a member of the "Prosperous Armenia" party, in a conversation with journalists near the Constitutional Court building.
"It may sound strange, but we have indeed found ourselves in a situation where we simply expect the Constitutional Court to act according to the Constitution, rather than being guided by the whims of any political force, namely the authorities. This is our demand," he said.
According to Abovyan, the shamelessness exhibited by the authorities during the elections is a clear indication that the ruling power has completely lost touch with reality.
"The cancellation of votes by the CEC did not lead to indifference and despair among the citizens, but rather angered them. Because what the authorities are doing is mockery. They must clearly understand that they are not opposing any specific party, in particular, "Prosperous Armenia", but the majority of the population of Armenia, which did not give them their votes," - said Abovyan.