Ազգային ժողովի ընտրությունները և Սահմանադրական դատարանի դերը
Արմինֆո. Սահմանադրական դատարանից պահանջվում է միայն մեկ բան՝ որպեսզի այն գործի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն: Այս մասին հունիսի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց "Ծաղկող Հայաստան" կուսակցության անդամ Արման Աբովյանը Սահմանադրական դատարանի շենքի մոտ:
"Հնարավոր է, սա տարօրինակ հնչի, բայց մենք իսկապես հայտնվել ենք իրավիճակում, երբ պարզապես սպասում ենք, որ Սահմանադրական դատարանը գործի ըստ Սահմանադրության, այլ ոչ թե առաջնորդվի որևէ քաղաքական ուժի whim-ով, այսինքն՝ իշխանության: Սա մեր պահանջն է," - ասաց նա:
Աբովյանի խոսքով, ընտրությունների ընթացքում իշխանությունների կողմից իրականացված անպատասխանատու գործողությունները ակնհայտ կերպով ցույց են տալիս, որ կառավարող ուժը վերջնականապես կորցրել է իրականության կապը:
"ЦИК-ի կողմից ձայների չեղարկումը քաղաքացիների մոտ ոչ թե անտարբերություն, այլ հակառակն է՝ զայրույթ: Որովհետև այն, ինչ անում են իշխանությունները՝ դա ծաղր է: Նրանք պետք է հստակ գիտակցեն, որ այժմ դիմադրում են ոչ թե որևէ կոնկրետ կուսակցության, մասնավորապես՝ "Ծաղկող Հայաստան"-ի, այլ Հայաստանի բնակչության մեծամասնությանը, որը նրանց համար ձայն չի տվել," - ասաց Աբովյանը:

Выборы в Национальное собрание и роль Конституционного суда
Арминфо. От Конституционного суда требуется только одно, чтобы он действовал в соответствии с Конституцией Республики Армения. Об этом 27 июня в беседе с журналистами сказал член партии "Процветающая Армения" (ППА) Арман Абовян у здания Конституционного суда.
"Возможно это звучит странно, но мы действительно оказались в ситуации, что просто ожидаем, чтобы Конституционный суд действовал согласно Конституции, а не руководствовался прихотью той или иной политической силы, то есть власти. Это наше требование," - сказал он.
По словам Абовяна, то бесстыдство, учиненное на глазах у граждан во время выборов со стороны властей, наглядно свидетельствует о том, что правящая сила окончательно утратила связь с реальностью.
"Отмена голосов со стороны ЦИК вызвала не безразличие и упадничество у граждан, а, напротив, разозлила их. Потому что, то, что власти делают - это издевательство. Они должны четко осознать, что сейчас противостоят не какой-либо конкретной партии, в частности, "Процветающей Армении", а большинству населения Армении, которое не отдало за них свои голоса," - сказал Абовян.