Վարչական դատարանի վճռով հաստատվել է Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Այգեզարդ գյուղում գտնվող շուրջ 97 միլիոն դրամ կադաստրային արժեքով 4,95 հա մակերեսով հողատարածքը, 66,1 քմ մակերեսով շինությունը (պահակատուն) և 21,1 քմ մակերեսով պահեստը Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության, Կադաստրի կոմիտեի և երրորդ անձի միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո նշված գույքերի նկատմամբ կգրանցվի Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքում գտնվող անշարժ գույքերի նկատմամբ 2009 թվականի սեպտեմբերի 12-ին «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» ՀԿ-ի «Արտաշատի Ավտոդպրոց» ՍՊԸ-ի անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

Недвижимость в Арташате стоимостью около 97 миллионов драмов будет возвращена в Республику Армения
По решению административного суда подтверждено возвращение недвижимости стоимостью около 97 миллионов драмов, расположенной в селе Айгезард Арташатского района, включая земельный участок площадью 4,95 гектара, здание охраны площадью 66,1 квадратных метра и склад площадью 21,1 квадратных метра, в Республику Армения. Это стало возможным благодаря соглашению, заключенному между Генеральной прокуратурой, Комитетом кадастра и третьим лицом.
После вступления решения в законную силу право собственности на указанную недвижимость будет зарегистрировано за Республикой Армения.
Напоминаем, что параллельно с уголовным производством, инициированным Следственным комитетом, Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в административный суд с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности на недвижимость в Арташатском районе, осуществленную 12 сентября 2009 года на имя ООО «Арташатское Автодвижение».