Արմենիայի արտաքին առևտրաշրջանառությունը հունվար-մայիս ամիսներին նվազել է 0.1%-ով՝ կազմելով 7.9 միլիարդ դոլար
Լուրեր | 2026/06/25 17:20
Արտաքին առևտրաշրջանառությունը նվազել է 0.1%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Արմենիայի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 7,864.7 միլիոն դոլար, ինչը 0.1%-ով նվազել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է վիճակագրական կոմիտեն:
Այս տարվա մայիսին, անցյալ տարվա մայիսի համեմատ, ցուցանիշը նվազել է 5.3%-ով, իսկ ապրիլի համեմատ՝ 5.6%-ով:
2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին դրամային հաշվարկով արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 2,953.8 միլիարդ դրամ:
Արմենիայից արտահանումը 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին, 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նվազել է 3.7%-ով՝ կազմելով 2,864.9 միլիոն դոլար: Մայիսին անցյալ տարվա մայիսի համեմատ արձանագրվել է 11.5%-ով նվազում, իսկ ապրիլի համեմատ՝ 4.7%-ով: Դրամային հաշվարկով արտահանումը հունվար-ապրիլ 2026 թվականին կազմել է 1,076.3 միլիարդ դրամ:
Իմպորտը հինգ ամսում կազմել է 4,999.8 միլիոն դոլար, ինչը 2.2%-ով ավելացել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Մայիսին տարեկան կտրվածքով իմպորտը նվազել է 1.6%-ով, իսկ ամսական կտրվածքով՝ 6.1%-ով: Դրամային հաշվարկով իմպորտը հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 1,877.5 միլիարդ դրամ:

Armenia's foreign trade turnover decreased by 0.1% from January to May, totaling $7.9 billion
YEREVAN, June 25. /ARKA/. Armenia's foreign trade turnover in January-May 2026 amounted to $7,864.7 million, decreasing by 0.1% compared to the same period in 2025, according to the Statistical Committee:
In May this year, compared to May of last year, the indicator decreased by 5.3%, and compared to April of the same year – by 5.6%:
For January-May 2026, the foreign trade turnover in dram equivalent was 2,953.8 billion drams:
Exports from Armenia in January-May 2026 compared to the same period in 2025 decreased by 3.7%, amounting to $2,864.9 million. In May compared to May of last year, a decline of 11.5% was recorded, and compared to April of this year – by 4.7%. In dram equivalent, exports in January-April 2026 amounted to 1,076.3 billion drams:
Imports for the five months amounted to $4,999.8 million, increasing by 2.2% compared to the same period in 2025. In May, year-on-year imports decreased by 1.6%, while month-on-month they decreased by 6.1%. In dram equivalent, imports for January-May amounted to 1,877.5 billion drams: