Արմենիայի արտաքին առևտրաշրջանառությունը հունվար-մայիս ամիսներին նվազել է 0.1%-ով՝ կազմելով 7.9 միլիարդ դոլար
Լուրեր | 2026/06/25 17:20
Արտաքին առևտրաշրջանառությունը նվազել է 0.1%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Արմենիայի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 7,864.7 միլիոն դոլար, ինչը 0.1%-ով նվազել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է վիճակագրական կոմիտեն:
Այս տարվա մայիսին, անցյալ տարվա մայիսի համեմատ, ցուցանիշը նվազել է 5.3%-ով, իսկ ապրիլի համեմատ՝ 5.6%-ով:
2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին դրամային հաշվարկով արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 2,953.8 միլիարդ դրամ:
Արմենիայից արտահանումը 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին, 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նվազել է 3.7%-ով՝ կազմելով 2,864.9 միլիոն դոլար: Մայիսին անցյալ տարվա մայիսի համեմատ արձանագրվել է 11.5%-ով նվազում, իսկ ապրիլի համեմատ՝ 4.7%-ով: Դրամային հաշվարկով արտահանումը հունվար-ապրիլ 2026 թվականին կազմել է 1,076.3 միլիարդ դրամ:
Իմպորտը հինգ ամսում կազմել է 4,999.8 միլիոն դոլար, ինչը 2.2%-ով ավելացել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Մայիսին տարեկան կտրվածքով իմպորտը նվազել է 1.6%-ով, իսկ ամսական կտրվածքով՝ 6.1%-ով: Դրամային հաշվարկով իմպորտը հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 1,877.5 միլիարդ դրամ:

ЕРЕВАН, 25 июня. /АРКА/. Объем внешнеторгового оборота Армении в январе–мае 2026 года составил 7 864.7 млн. долларов, снизившись на 0.1% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, сообщает Статистический комитет:
В мае текущего года по сравнению с маем прошлого года показатель снизился на 5.3%, а по сравнению с апрелем этого же года – на 5.6%:
За январь–май 2026 года в драмовом эквиваленте объем внешнеторгового оборота составил 2 953.8 млрд. драмов:
Экспорт из Армении в январе–мае 2026 года по сравнению с тем же периодом 2025 года сократился на 3.7%, составив 2 864.9 млн. долларов. В мае к маю прошлого года зафиксирован спад на 11.5%, а к апрелю этого года – на 4.7%. В драмовом эквиваленте экспорт в январе–апреле 2026 года составил 1 076.3 млрд. драмов:
Импорт за пять месяцев составил 4 999.8 млн. долларов, увеличившись на 2.2% по сравнению с тем же периодом 2025 года. В мае в годовом разрезе импорт сократился на 1.6%, а в месячном – на 6.1%. В драмовом эквиваленте импорт за январь–май составил 1 877.5 млрд. драмов: