Արմենիայի ամենամեծ QR վճարային համակարգերը համագործակցելու են: ArcaQR – IdramNet
Արմենիայի երկու ամենամեծ QR վճարային համակարգերը՝ IdramNet և ArcaQR, միանում են՝ ապահովելու իրենց ցանցերի միջև ինտերօպերաբելություն։ Արդյունքում, Idram-ի օգտվողները կարող են արագ և հարմար վճարումներ կատարել, պարզապես սկանելով ArcaQR կոդերը Idram&IDBank հավելվածի միջոցով:
Idram-ի տնօրեն Արսեն Քդենյանը նշել է. «Idram-ն իր առաքելությունն է համարում հաճախորդների հնարավորությունների ընդլայնումը, թվային էկոհամակարգի զարգացումը և նորարարական լուծումների մատուցումը։ ArcaQR համակարգին միանալը կարևոր քայլ է կանխիկ վճարումները ավելի արագ, անվտանգ և մատչելի դարձնելու ուղղությամբ։ Մենք վստահ ենք, որ այս ինտեգրումը կբարելավի օգտվողների փորձը և կնպաստի QR վճարումների մշակույթի հետագա զարգացմանը»:
Հայկական քարտերի CJSC գործադիր տնօրեն Վարդան Խաչատրյանը նշել է, որ ArcaQR-ի գաղափարը QR վճարումները մատչելի դարձնելն է և հասարակության համար ամենահեշտ, արագ և հարմար վճարային փորձ ստեղծելը։
«IdramQR-ի հետ ինտերօպերաբելության միջոցով մենք այդ տեսլականը տեղափոխում ենք նոր մակարդակի՝ տարբեր վճարային միջավայրերը միացնելով մեկ անխափան փորձի մեջ։ Մենք վստահ ենք, որ նման գործընկերությունները օգնում են ձևավորել ժամանակակից թվային տնտեսությունը՝ ստեղծելով ավելի բաց, փոխկապակցված և արդյունավետ ֆինանսական էկոհամակարգ՝ ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ սպառողների համար», - ասել է Վարդան Խաչատրյանը:

News | 2026/06/25 16:43
Armenia’s two largest QR payment systems, IdramNet and ArcaQR, are joining forces to enable interoperability between their networks. As a result, Idram users will now be able to make fast and convenient payments by simply scanning ArcaQR codes directly through the Idram&IDBank app.
Arsene Kdenian, Director of Idram, commented: “Idram remains committed to its mission of expanding opportunities for customers, developing the digital ecosystem, and delivering innovative solutions. Joining the ArcaQR system marks another important step toward making cashless payments faster, safer and more accessible. We are confident that this integration will enhance the user experience and contribute to the further development of QR payment culture.”
According to Vardan Khachatryan, Executive Director of Armenian Card CJSC, the idea behind ArcaQR was to make QR payments accessible to everyone and create the simplest, fastest and most convenient payment experience for society.
“Through interoperability with IdramQR, we are taking that vision to a new level by bringing different payment environments together into a single, seamless experience. We are confident that partnerships like this help shape the modern digital economy, creating a more open, interconnected, and efficient financial ecosystem for the benefit of both businesses and consumers,” said Vardan Khachatryan.