Արհեստական բանականությունը՝ շամպուն և թխվածքաբլիթ արտադրության նորարար
Արհեստական բանականության շնորհիվ ֆրանսիական L’Oréal կոսմետիկ ընկերությունը նոր արտադրանքի մշակման արագությունը մեծացրել է չորս անգամ։ Օրինակ՝ ընկերությունն օգտագործել է արհեստական բանականությունը՝ մաշկի խնամքի միջոցներում առկա այնպիսի մոլեկուլներ հայտնաբերելու համար, որոնք հնարավոր է կիրառել նաև շամպունների արտադրության մեջ։ Այս մասին Reuters-ին հայտնել է ընկերության ղեկավարներից մեկը։
Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, սպառողական ապրանքներ արտադրող այլ խոշոր ընկերություններ ևս ակտիվորեն ներդնում են արհեստական բանականությունը նոր արտադրանքի մշակման գործընթացում։
Ընկերությունների ղեկավարների խոսքով՝ Nestlé-ն, որը հանդիսանում է Nescafé ապրանքանիշի սեփականատերը, Haleon-ը, որն արտադրում է Sensodyne ատամի մածուկը, ինչպես նաև շոկոլադ արտադրող Mondelez-ը, օգտագործում են ԱԲ տեխնոլոգիաները՝ բաղադրիչների փորձարկումը արագացնելու, նոր բաղադրատոմսեր ստեղծելու և մատակարարման շղթայում ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով։
Reuters-ի տվյալներով՝ ընկերություններն ավելի ակտիվ են ներդնում արհեստական բանականությունը, քանի որ սպառողների նախասիրությունները գնալով ավելի արագ են փոխվում, իսկ արտադրողները ստիպված են միաժամանակ արագացնել նորարարությունները և կրճատել ծախսերը։
L’Oréal-ը սկսել է կիրառել ԱԲ-ն իր լաբորատորիաներում մոտ չորս տարի առաջ։ Ընկերության սպառողական արտադրանքի բաժնի նախագահ Ֆաբրիս Մեգարբանի խոսքով՝ տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս կանխատեսել տարբեր մոլեկուլների ազդեցությունը մաշկի և մազերի վրա, ինչն օգնում է հայտնաբերել նոր ակտիվ բաղադրիչներ և ընդլայնել դրանց կիրառման հնարավորությունները։
«Այժմ հնարավոր է զգալիորեն ավելի արագ գտնել մոլեկուլների նոր համակցություններ և բացահայտել դրանց լրացուցիչ օգտակար հատկությունները», – հայտարարել է Մեգարբանը հունիսի վերջին Վիեննայում անցկացված Consumer Goods Forum գլոբալ գագաթնաժողովում։
Mondelez-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թվային զարգացման տնօրեն Ֆիլիպո Կատալանոն Reuters-ին տված հարցազրույցում ԱԲ-ի կիրառումը նոր արտադրանքի մշակման մեջ անվանել է «շրջադարձային պահ» ընկերության համար։ Նրա խոսքով՝ տեխնոլոգիաներն օգնել են Cadbury և Toblerone ապրանքանիշերի սեփականատիրոջը զգալիորեն արագացնել մշակման գործընթացները և նոր տեսանկյունից գնահատել բաղադրատոմսերը։
Արհեստական բանականությունը կարող է առաջարկել ինչպես ավանդական, այնպես էլ ոչ ստանդարտ բաղադրատոմսերի տարբերակներ, որոնցից հետո դրանք գնահատվում են մասնագետների կողմից։
«Դա թույլ է տալիս շատ ավելի արդյունավետ օպտիմալացնել բաղադրատոմսերի մշակման գործընթացը», – նշել է Կատալանոն։ Նրա խոսքով՝ այս մոտեցումը նաև նվազեցնում է առանձին մատակարարներից կախվածությունը և օգնում է ավելի արագ հարմարեցնել արտադրանքի բաղադրությունը սպառողների փոփոխվող նախասիրություններին։
«Արհեստական բանականությունն արագացնում է այն, ինչ մենք նախկինում նույնպես կարող էինք անել, սակայն ժամանակը կրճատում է ամիսներից մինչև շաբաթներ, իսկ երբեմն՝ տարիներից մինչև ամիսներ», – ընդգծել է նա։

Искусственный интеллект позволил французской косметической компании L’Oréal увеличить скорость разработки новых продуктов в четыре раза. Например, компания использовала ИИ для выявления молекул, присутствующих в средствах по уходу за кожей, которые также могут быть применены в производстве шампуней. Об этом сообщил один из руководителей компании Reuters.
Как отмечается в публикации, другие крупные компании, производящие потребительские товары, также активно внедряют искусственный интеллект в процесс разработки новых продуктов.
По словам руководителей компаний, Nestlé, владелец бренда Nescafé, Haleon, производящий зубную пасту Sensodyne, а также производитель шоколада Mondelez используют технологии ИИ для ускорения тестирования ингредиентов, создания новых рецептов и снижения рисков в цепочке поставок.
По данным Reuters, компании активнее внедряют искусственный интеллект, поскольку предпочтения потребителей меняются все быстрее, а производители вынуждены одновременно ускорять инновации и сокращать затраты.
L’Oréal начала использовать ИИ в своих лабораториях около четырех лет назад. Президент отдела потребительских товаров компании Фабрис Мегарбан отметил, что технологии позволяют предсказывать влияние различных молекул на кожу и волосы, что помогает выявлять новые активные ингредиенты и расширять возможности их применения.
«Теперь значительно быстрее можно находить новые комбинации молекул и выявлять их дополнительные полезные свойства», – заявил Мегарбан на глобальном саммите Consumer Goods Forum, который прошел в Вене в конце июня.
Директор по информационным технологиям и цифровому развитию Mondelez Филиппо Каталано в интервью Reuters назвал применение ИИ в разработке новых продуктов «переломным моментом» для компании. По его словам, технологии помогли владельцу брендов Cadbury и Toblerone значительно ускорить процессы разработки и переоценить рецепты с новой точки зрения.
Искусственный интеллект может предлагать как традиционные, так и нестандартные варианты рецептов, которые затем оцениваются специалистами.
«Это позволяет значительно более эффективно оптимизировать процесс разработки рецептов», – отметил Каталано. По его словам, этот подход также снижает зависимость от отдельных поставщиков и помогает быстрее адаптировать состав продукции к меняющимся предпочтениям потребителей.
«Искусственный интеллект ускоряет то, что мы могли делать и раньше, но сокращает время с месяцев до недель, а иногда и с лет до месяцев», – подчеркнул он.