ArcaPay, ArcaQR, Arca-ով վճարումների հնարավորություն ՀՀ-ից դուրս
Arca-ն, որը հիմնադրվել է 2000 թվականին, Հայաստանի ազգային վճարային համակարգն է, որը ապահովում է անվտանգ և ժամանակակից վճարումների հնարավորություններ: Այսօր Arca ընկերությունը ներկայացրեց իր 26-ամյա գործունեության ընթացքում ձեռքբերումներն ու ապագա ծրագրերը:
ArcaPay համակարգը, որը նախատեսում է ակնթարթային փոխանցումներ, արդեն միացել է 12 բանկ, իսկ ArcaQR համակարգը՝ 8 բանկ: Ընկերության ղեկավարությունը նշել է, որ Arca-ն նպատակ ունի պահպանել Հայաստանի վճարային համակարգի ինքնիշխանությունը և զարգացնել նորարարական լուծումներ:
2025 թվականին Arca-ի միջոցով կատարվել է 4 տրիլիոն ՀՀ դրամի գործարքներ, իսկ 2026 թվականի առաջին կեսում համակարգը ընդամենը 49 րոպե է եղել անհասանելի:

Arca, основанная в 2000 году, является национальной платежной системой Армении, обеспечивающей безопасные и современные возможности для платежей. Сегодня компания Arca представила достижения за 26 лет своей деятельности и будущие планы.
Система ArcaPay, которая предполагает мгновенные переводы, уже подключила 12 банков, а система ArcaQR - 8 банков. Руководство компании отметило, что Arca стремится сохранить суверенитет платежной системы Армении и развивать инновационные решения.
В 2025 году через Arca было осуществлено транзакций на сумму 4 триллиона драмов, а в первой половине 2026 года система была недоступна всего 49 минут.