Արմանիսի ոսկու հանքավայրի հարակից տարածքներում ուսումնասիրության լուրը ընդվզման ալիք է բարձրացրել Ստեփանավան համայնքի բնակիչների, բնապահպան-ակտիվիստների շրջանում: Բնակիչներն ու ակտիվիստներն ուզում էին ձախողել այսօրվա հանրային լսումները, որպեսզի ընկերությունը չկարողանա նոր տարածքների ուսումնասիրության իրավունք ստանա, ինչին, ըստ ամենայնի, կհաջորդի արդյունահանման լիցենզիայի դիմումը:
Այսօր երեք վայրում` Ստեփանավանում, Արմանիսում և Ուրասարում հանրային լսմանը ակտիվիստները «Ոչ հանքին» վանկարկումներով փորձում էին համոզել հանքարդյունաբերողներին հետ կանգնել հանքավայրի վերաբերյալ իրենց մտադրություններից:
Նրանց հիմնական փաստարկն այն է, որ Ստեփանավանը պետք է տուրիզմի կենտրոն դառնա, ոչ թե հանքարդյունաբերության զոհ, հետևաբար, հանքավայրի արդյունահանումն ուղղակիորեն կխաթարի Ստեփանավանի և հարակից տարածքների հետագա զարգացումը:
Ստեփանավանի ակտիվիստները մեզ ուղարկել են հանքավայրի և Չքնաղ գետի լուսանկարներ, որոնցում երևում է, թե ինչպես է հանքավայրի ստորին հատվածից դեղնավուն զանգվածը դուրս գալիս և լցվում Չքնաղ գետը:
Այդ նույն տարածքի մասին տարիներ առաջ հրապարակում ենք արել` այցելելով տարածք և տեսալուսանկարահանելով արտանետումները. տնտեսվարողն ասում է, որ ինքը դրա հետ կապ չունի, այդ արտահոսքը խորհրդային տարիներից թողած ժառանգություն է:
«Սագամար» ՓԲԸ-ի տնօրեն Ստանիսլավ Մորոզովը նշեց, որ Արմանիսի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի հարավ և հարավ-արևմտյան տարածքում ուսումնասիրություններ են իրականացրել, սակայն արդյունքները ցույց են տվել, որ հանքաքարը չի համապատասխանում իրենց վերամշակման տեխնոլոգիային:
«Մենք ուսումնասիրություններ ենք արել 2008-2011թթ., 4 կմ խորություն ենք հորատել, հասկացել ենք, որ այնտեղ այնպիսի հանքաքար է, որը կարիք ուներ ցիանային վերամշակման, իսկ մենք աշխատում ենք ջրային տարածքների, գետերի մոտ, և այդպիսի վերամշակումը կարող է հավելյալ աղտոտվածություն պատճառել», - ասաց նա:
Մորոզովը նաև նշեց, որ ներկայումս «Հայասա ռեսուրսիս» ընկերությունը ուսումնասիրություններ է իրականացնում այդ տարածքներում:
«Մենք չենք մտնում ջրաշուշանների տարածք, որը գետի մյուս ափին է՝ 2,5 կմ հեռավորության վրա», - հավելեց նա:
Բնակիչները, սակայն, շարունակում են անհանգստանալ, քանի որ մինչ օրս չի դադարում դրենաժային ջրերի արտահոսքը դեպի Չքնաղ գետ:
«Մենք կառուցել ենք մաքրման ավազան, որպեսզի նվազագույն աղտոտվածություն գնա դեպի գետը, որովհետև այնտեղ շատ գեղեցիկ տարածք է», - ասաց նա:
Ակտիվիստները պնդում են, որ հանքարդյունաբերությունը կխաթարի Ստեփանավանի զարգացման հեռանկարները, մինչդեռ տնտեսվարողը վստահեցնում է, որ իրենք ջանում են նվազեցնել աղտոտվածությունը:

Новость о проведении исследований в окрестностях золотого месторождения Арманис вызвала волну протеста среди жителей и экологических активистов Степанавана. Жители и активисты стремились сорвать сегодняшние общественные слушания, чтобы компания не смогла получить право на исследование новых территорий, что, по всей видимости, приведет к подаче заявки на лицензию на добычу.
Сегодня на трех площадках — в Степанаване, Арманисе и Урасаре — на общественных слушаниях активисты скандировали «Нет шахтам», пытаясь убедить горнодобывающих компаний отказаться от своих намерений по поводу месторождения.
Их основной аргумент заключается в том, что Степанаван должен стать центром туризма, а не жертвой горнодобывающей промышленности, поэтому добыча в месторождении напрямую подорвет дальнейшее развитие Степанавана и прилегающих территорий.
Активисты Степанавана прислали нам фотографии месторождения и реки Чкнаг, на которых видно, как желтоватая масса выходит из нижней части месторождения и попадает в реку Чкнаг.
Руководитель компании «Сагамар» Станислав Морозов заявил, что они проводили исследования в южной и юго-западной частях золотого и многоцветного месторождения Арманис, однако результаты показали, что руда не соответствует их технологии переработки.
«Мы проводили исследования с 2008 по 2011 годы, пробурили 4 км глубины и поняли, что там такая руда, которая требует цианидной переработки, а мы работаем вблизи водных территорий и рек, и такая переработка может вызвать дополнительное загрязнение», - сказал он.
Морозов также отметил, что в настоящее время исследования в этих районах проводит компания «Хаяса ресурсы».
«Мы не входим в территорию водяных лилий, которая находится на другом берегу реки на расстоянии 2,5 км», - добавил он.
Тем не менее, жители продолжают беспокоиться, так как до сих пор не прекращается сброс дренажных вод в реку Чкнаг.
«Мы построили очистное сооружение, чтобы минимизировать загрязнение реки, потому что там очень красивое место», - сказал он.
Активисты утверждают, что горнодобывающая промышленность подорвет перспективы развития Степанавана, в то время как бизнесмен уверяет, что они стремятся уменьшить загрязнение.