«Արարատցեմենտի» վարչական շենքի մուտքն ու աշխատասենյակները կապարակնքված են
«Արարատցեմենտ» գործարանում քննչական գործողություններն ավարտվել են, ՔԿ աշխատակիցները հեռացել են, սակայն վարչական շենքի մուտքն ու աշխատասենյակները կապարակնքված են։ «Կենտրոն» հեռուստաընկերության հետ զրույցում այս մասին հայտնել է գործարանի գլխավոր տնօրենի ԺՊ Արտյոմ Պողոսյանը։
Ինչպես հայտնի է, վաղ առավոտից խուզարկություններ են իրականացվում ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի տանը, ինչպես նաև նրան պատկանող տարբեր օբյեկտներում, այդ թվում՝ «Օլիմպավան» մարզաառողջարանային համալիրում, Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու, օղու կոմբինատում, հյուրանոցներում, «Արարատցեմենտ» գործարանում և այլն։ ՔԿ-ից հայտնում են, որ տասնյակից ավելի քրեական վարույթների շրջանակում 70-ից ավելի հասցեներում կատարվում են միաժամանակյա խուզարկություններ։
«Առավոտյան մոտավորապես 7։30 միանգամից լայնածավալ «գրոհել են»՝ անգամ անվտանգության աշխատակիցներին վախեցնելով, ուժ գործադրելով, սպառնալով, թե կձերբակալեն և այլն։ Գործարանը հերթափոխով է աշխատում․ տեղում գտնվող աշխատակիցներին հանել են, իսկ հերթափոխն ընդունող աշխատակիցներին թույլ չեն տվել ներս մտնել՝ պարալիզացնելով 1000-ից ավելի աշխատակից ունեցող գործարանի աշխատանքը»,- պատմել է Արտյոմ Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ՔԿ աշխատակիցները ներկայացրել են դատարանի որոշում, որում, սակայն, նշված է եղել, թե աշխատասենյակներում, հարակից տարածքներում խուզարկությունն արգելվում է։
«Երբ մատնանշեցինք այդ հատվածը, իրենց պատասխանն այն էր, թե մենք մեր գործողություններն ենք անում. գնացեք, բողոքեք»,- նշել է Պողոսյանը։
Ըստ նրա՝ այս պահին հսկայական վնասներ են հասցվում գործարանի աշխատանքին։ Առաջնահերթ 1000-ից ավելի աշխատակիցների վարձատրության հարցն է։ Ցեմետի բարձումն է դադարեցվել, ինչի հետևանքով, Պողոսյանի խոսքով, երկրում կատարվող շինարարական աշխատանքները ևս կարող են կոլապսի ենթարկվել։
ՔԿ աշխատակիցներն արդեն հեռացել են։ Պողոսյանի խոսքով՝ գործարանից ոչինչ չի առգրավվել, սակայն անհասկանալի է, թե ինչպես է գործարանն աշխատելու կապարակնքված դռների պայմաններում։

Вход в административное здание «Араратцемента» и офисы опечатаны
В «Араратцементе» следственные действия завершены, сотрудники СК покинули завод, но вход в административное здание и офисы остаются запечатанными. Об этом в интервью телеканалу «Центр» сообщил исполняющий обязанности генерального директора завода Артём Погосян.
Как стало известно, с раннего утра проводятся обыски в доме лидера БHK Гагика Царукяна, а также в различных объектах, принадлежащих ему, включая спортивно-оздоровительный комплекс «Олимпаван», коньячно-винный и водочный комбинат «Арарат» в Ереване, гостиницы и т.д. СК сообщает, что одновременно проводятся обыски более чем на 70 адресах в рамках более чем десяти уголовных дел.
«Утром около 7:30 произошел масштабный «штурм», даже охранников запугивали, применяя силу и угрожая арестом. Завод работает по сменам: находящихся на месте сотрудников вывели, а смену, которая должна была зайти, не пустили внутрь, парализовав работу завода с более чем 1000 сотрудников», - рассказал Погосян.
По его словам, сотрудники СК представили решение суда, в котором, однако, было указано, что обыски в офисах и прилегающих территориях запрещены.
«Когда мы указали на этот момент, их ответ был: «Мы действуем по своему усмотрению, идите и жалуйтесь», - отметил Погосян.
По его словам, в данный момент заводу причиняются огромные убытки. В первую очередь стоит вопрос о выплатах более чем 1000 сотрудников. Производство цемента приостановлено, что, по словам Погосяна, может привести к коллапсу строительных работ в стране.
Сотрудники СК уже покинули завод. По словам Погосяна, ничего из завода не было изъято, но непонятно, как завод будет работать с запечатанными дверями.