Լուրեր | 2026/07/21 09:17
Նա նշեց, որ «Արարատցեմենտ»-ը, ըստ Հայաստանի հակակոռուպցիոն դատարանի որոշման, որը ընդունվել է գլխավոր դատախազության միջնորդությամբ, փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը:
Պապոյանը կոչ արեց «Արարատցեմենտ»-ի աշխատակիցներին մինչև ղեկավարի նշանակումը պատասխանատվությամբ կատարել իրենց աշխատանքը, որպեսզի չառաջանան հիմնավորումներ ազատման կամ վարչական կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու համար:
«Բոլոր աշխատակիցները, ովքեր իրենց գործի մասնագետներ են և պատասխանատվությամբ կատարում են իրենց աշխատանքը, շարունակելու են աշխատել», - վստահեցրել է Պապոյանը:
«Արարատցեմենտ» գործարանը մտնում է Multi Group հոլդինգի կազմում, որի ղեկավարն է «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
Վերջին տարիներին «Արարատցեմենտ»-ը բազմիցս դարձել է իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում՝ հետաքննությունների և դատական գործընթացների պատճառով:
2026 թվականի հուլիսին հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է գլխավոր դատախազության միջնորդությունը՝ ձեռնարկությունը պետական կառավարման փոխանցելու մասին:
Ծառուկյանի փաստաբանը հայտարարել է, որ պաշտպանությունը մտադիր է բողոքարկել այս դատական որոշումը և считает его политически мотивированным:
Ծառուկյանը հուլիսի 7-ից գտնվում է երկու ամսվա կալանքի տակ՝ խոշոր չափերով կեղծիք և փողերի լվացում կատարելու գործով:

Госуправляющий «Араратцементом» будет назначен в июле – Папоян
ЕРЕВАН, 21 июля. /АРКА/. Управляющий заводом "Араратцемент" будет назначен в течение июля в установленном законом порядке, сообщил министр экономики Армении Геворг Папоян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что ранее «Араратцемент» по решению Антикоррупционного суда Армении, принятому на основании ходатайства Генпрокуратуры, был передан в управление Республики Армения в лице Министерства экономики.
Министр призвал сотрудников «Араратцемента» до назначения управляющего добросовестно и ответственно выполнять свои трудовые обязанности, чтобы не возникли основания для увольнения, а также для привлечения к административной или уголовной ответственности в соответствии с законодательством.
«Все сотрудники, которые являются профессионалами своего дела и добросовестно выполняют свою работу, продолжат работать», — заверил Папоян.
О заводе «Араратцемент» входит в холдинг Multi Group лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
В последние годы «Араратцемент» неоднократно становился объектом внимания властей в связи с расследованиями и судебными процессами. В июле 2026 года Антикоррупционный суд удовлетворил ходатайство Генеральной прокуратуры о передаче предприятия в управление государства.
Ранее адвокат Царукяна заявил, что защита намерена обжаловать данное судебное решение и считает его политически мотивированным.
Царукян с 7 июля находится под двухмесячным арестом в рамках уголовного дела о мошенничестве и отмывании денег в крупных размерах.