Լուրեր | 2026/07/21 09:17
Նա նշեց, որ «Արարատցեմենտ»-ը, ըստ Հայաստանի հակակոռուպցիոն դատարանի որոշման, որը ընդունվել է գլխավոր դատախազության միջնորդությամբ, փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը:
Պապոյանը կոչ արեց «Արարատցեմենտ»-ի աշխատակիցներին մինչև ղեկավարի նշանակումը պատասխանատվությամբ կատարել իրենց աշխատանքը, որպեսզի չառաջանան հիմնավորումներ ազատման կամ վարչական կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու համար:
«Բոլոր աշխատակիցները, ովքեր իրենց գործի մասնագետներ են և պատասխանատվությամբ կատարում են իրենց աշխատանքը, շարունակելու են աշխատել», - վստահեցրել է Պապոյանը:
«Արարատցեմենտ» գործարանը մտնում է Multi Group հոլդինգի կազմում, որի ղեկավարն է «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
Վերջին տարիներին «Արարատցեմենտ»-ը բազմիցս դարձել է իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում՝ հետաքննությունների և դատական գործընթացների պատճառով:
2026 թվականի հուլիսին հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է գլխավոր դատախազության միջնորդությունը՝ ձեռնարկությունը պետական կառավարման փոխանցելու մասին:
Ծառուկյանի փաստաբանը հայտարարել է, որ պաշտպանությունը մտադիր է բողոքարկել այս դատական որոշումը և считает его политически мотивированным:
Ծառուկյանը հուլիսի 7-ից գտնվում է երկու ամսվա կալանքի տակ՝ խոշոր չափերով կեղծիք և փողերի լվացում կատարելու գործով:

YEREVAN, July 21. /ARKA/. The manager of 'Araratcement' will be appointed in July in accordance with the law, announced Armenia's Minister of Economy Gevorg Papoyan on his Facebook page.
He noted that 'Araratcement' was previously transferred to the management of the Republic of Armenia by the decision of the Anti-Corruption Court of Armenia, based on a petition from the Prosecutor General's Office.
The minister urged 'Araratcement' employees to perform their duties diligently and responsibly until the manager is appointed, to avoid grounds for dismissal or administrative or criminal liability under the law.
“All employees who are professionals in their field and perform their work diligently will continue to work,” Papoyan assured.
The 'Araratcement' plant is part of the Multi Group holding, led by Gagik Tsarukyan, the leader of the 'Prosperous Armenia' party.
In recent years, 'Araratcement' has repeatedly attracted the attention of authorities due to investigations and legal proceedings. In July 2026, the Anti-Corruption Court granted the Prosecutor General's petition to transfer the enterprise to state management.
Earlier, Tsarukyan's lawyer stated that the defense intends to appeal this court decision, considering it politically motivated.
Tsarukyan has been under two months of arrest since July 7 in connection with a criminal case of large-scale fraud and money laundering.