Անդի Բերնհամը նոր վարչապետ է դարձել՝ Թրամփը Բրիտանիան անվանել է «աղքատության մեջ գտնվող աղետ»
Միացյալ Թագավորությունը այսօր նշանակել է իր յոթերորդ վարչապետը մեկ տասնամյակում, երբ Անդի Բերնհամը երդվում է:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ողջունել է Բերնհամի պլանը՝ արագացնել Հյուսիսային ծովի նավթ և գազի հետազոտությունները:
«Մենք այս պահը կդարձնենք Բրիտանիայի համար շրջադարձային պահ», - ասել է Բերնհամը իր առաջին խոսքում որպես վարչապետ:
Անդի Բերնհամը դարձել է Միացյալ Թագավորության 59-րդ վարչապետը, փոխարինելով Սիր Քիր Ստարմերին, ով հունիսին հրաժարական տվեց:
Նոր Era Հյուսիսային ծովի նավթի համար
Դոնալդ Թրամփը ողջունել է Բերնհամի պլանը՝ արագացնել արդեն լիցենզավորված դաշտերում նավթ և գազի հետազոտությունները:
Թրամփը գրել է, որ Հյուսիսային ծովի նավթը «անհրաժեշտ» է, ավելացնելով, որ դա կդարձնի Միացյալ Թագավորությունը «աղքատության մեջ գտնվող աղետից» «առաջատար երկրների» շարքում:
Միացյալ Թագավորության տնտեսությունը վերջին տարիներին դժվարություններ է ունեցել: 2026 թվականին երկրի ՀՆԱ-ն նախատեսվում է աճել միայն 0.8%:
Բերնհամը փոխարինում է Ստարմերին
Ստարմերը հայտարարել էր, որ հրաժարական կտա իր պաշտոնից, քանի որ իր քաղաքական որոշումների պատճառով մեծ դժգոհություններ էին առաջացել:

Великобритания назначила своего седьмого премьер-министра за десятилетие, когда Энди Бернхэм принимает присягу:
Президент США Дональд Трамп приветствовал план Бернхэма по ускорению разведки нефти и газа в Северном море:
«Мы сделаем этот момент переломным для Британии», - сказал Бернхэм в своей первой речи в качестве премьер-министра:
Энди Бернхэм стал 59-м премьер-министром Великобритании, сменив Сэра Кира Стармера, который подал в отставку в июне:
Новая эра для нефти Северного моря
Дональд Трамп приветствовал план Бернхэма по ускорению разведки нефти и газа в уже лицензированных месторождениях в Северном море:
Трамп написал, что нефть Северного моря «неоценима», добавив, что это сделает Великобританию «бедной катастрофой» одной из самых богатых стран мира:
Экономика Великобритании в последние годы испытывает трудности. Ожидается, что ВВП Великобритании вырастет всего на 0,8% в 2026 году: