ԱՄՆ Treasury-ի եկամտաբերությունները բարձրացել են երկուշաբթի օրը, երբ Wall Street-ը հետևում է Մերձավոր Արևելքում աճող լարվածությանը:
10-ամյա ԱՄՆ Treasury նոտայի եկամտաբերությունը՝ ԱՄՆ կառավարության վարկավորման հիմնական չափանիշը, բարձրացել է գրեթե 2 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.56%-ի:
2-ամյա Treasury նոտայի եկամտաբերությունը, որը ավելի մոտ է կարճաժամկետ Ֆեդերալ պահուստի տոկոսադրույքների քաղաքականությանը, բարձրացել է 1 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.185%-ի: 30-ամյա Treasury պարտքի եկամտաբերությունը նույնպես բարձրացել է 1 բազիսային կետով՝ հասնելով 5.08%-ի:
Մի բազիսային կետը հավասար է 0.01%-ի, և եկամտաբերությունները և գները շարժվում են հակառակ ուղղություններով:
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը ավարտել է Իրանի դեմ հարձակման իններորդ անընդմեջ երեկոն, որը տեղի է ունեցել կիրակի երեկոյան 10-ին:
Երեք ժամ տևած գործողությունը նպատակ ուներ նվազեցնել Թեհրանի կարողությունը՝ հարձակվել առևտրային նավերի և քաղաքացիական ծովագնացների վրա, որոնք անցնում են Հորմուզի նեղուցով:
ԱՄՆ հարձակումները վերջին օրերին լայնացել են, Թեհրանը հաղորդել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հարվածների մասին, այդ թվում՝ Բոնջի աղի desalination գործարանին, որը ջուր մատակարարումը կտրել է մոտ 10,000 մարդու:
Թեհրանը պատասխանել է նոր հարձակումներով հարևան երկրների վրա, այդ թվում՝ Բահրեյն, Սաուդյան Արաբիա և Ջորդան:
ԱՄՆ Treasury-ի եկամտաբերությունները անցյալ շաբաթ նվազել են, քանի որ ներդրողները քննարկել են տվյալների շարքը, որը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ տնտեսությունը շարունակում է դիմակայել Իրանի պատերազմի պատճառով առաջացած ինֆլյացիոն ճնշումներին:
Անցյալ շաբաթվա ընթացքում վարկավորման ծախսերի նվազումը տեղի է ունեցել, երբ սպասվածից ցածր են եղել արտադրողի և սպառողի գների տվյալները:
Ուրբաթ օրը ներդրողները հետևելու են S&P Global Flash ԱՄՆ PMI հաշվետվությանը, որը չափում է ամերիկյան արտադրության և ծառայությունների ոլորտների տնտեսական առողջությունը:

Доходность казначейских облигаций США растет на фоне напряженности на Ближнем Востоке
Доходность казначейских облигаций США выросла в понедельник, когда Уолл-стрит следит за последними событиями на Ближнем Востоке:
Доходность 10-летних казначейских облигаций США — ключевого показателя заимствований правительства США — увеличилась почти на 2 базисных пункта, достигнув 4.56%.
Доходность 2-летних казначейских облигаций, которая более точно отслеживает краткосрочную процентную политику Федеральной резервной системы, выросла на 1 базисный пункт до 4.185%. Доходность 30-летних казначейских облигаций также увеличилась на 1 базисный пункт, составив 5.08%.
Один базисный пункт равен 0.01%, и доходности и цены движутся в противоположных направлениях.
Центральное командование США завершило девятый подряд вечер ударов по Ирану в воскресенье в 10 часов вечера по восточному времени.
Трехчасовая операция была направлена на иранские военные командные центры, системы противовоздушной обороны и прибрежного наблюдения, морские возможности и площадки для запуска ракет и дронов. Центральное командование США заявило, что операция была предназначена для дальнейшего уменьшения способности Тегерана атаковать коммерческие суда и гражданских моряков, проходящих через Ормузский пролив.
Удары США расширились в последние дни, Тегеран сообщил о ударах по гражданской инфраструктуре, включая опреснительный завод Бонжи, который лишил водоснабжения около 10,000 человек.
Тегеран ответил новыми атаками по целям в соседних странах, включая Бахрейн, Саудовскую Аравию и Иорданию. Армия Кувейта сообщила в понедельник, что ее системы противовоздушной обороны перехватывают "враждебные" дроновые атаки из Ирана.
Доходности казначейских облигаций снизились на прошлой неделе, поскольку инвесторы переваривали ряд данных, указывающих на то, что экономика США продолжает выдерживать инфляционное давление, вызванное войной с Ираном.
Снижение затрат на заимствования на прошлой неделе произошло после того, как данные о ценах производителей и потребителей оказались ниже ожиданий, в то время как количество заявок на пособие по безработице в США за неделю, закончившуюся 11 июля, оказалось ниже прогнозов и составило 208,000.
В пятницу инвесторы будут следить за последним отчетом S&P Global Flash PMI США, который измеряет экономическое состояние американского производственного и сервисного секторов.