ԱՄՆ Treasury-ի եկամտաբերությունները բարձրացել են երկուշաբթի օրը, երբ Wall Street-ը հետևում է Մերձավոր Արևելքում աճող լարվածությանը:
10-ամյա ԱՄՆ Treasury նոտայի եկամտաբերությունը՝ ԱՄՆ կառավարության վարկավորման հիմնական չափանիշը, բարձրացել է գրեթե 2 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.56%-ի:
2-ամյա Treasury նոտայի եկամտաբերությունը, որը ավելի մոտ է կարճաժամկետ Ֆեդերալ պահուստի տոկոսադրույքների քաղաքականությանը, բարձրացել է 1 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.185%-ի: 30-ամյա Treasury պարտքի եկամտաբերությունը նույնպես բարձրացել է 1 բազիսային կետով՝ հասնելով 5.08%-ի:
Մի բազիսային կետը հավասար է 0.01%-ի, և եկամտաբերությունները և գները շարժվում են հակառակ ուղղություններով:
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը ավարտել է Իրանի դեմ հարձակման իններորդ անընդմեջ երեկոն, որը տեղի է ունեցել կիրակի երեկոյան 10-ին:
Երեք ժամ տևած գործողությունը նպատակ ուներ նվազեցնել Թեհրանի կարողությունը՝ հարձակվել առևտրային նավերի և քաղաքացիական ծովագնացների վրա, որոնք անցնում են Հորմուզի նեղուցով:
ԱՄՆ հարձակումները վերջին օրերին լայնացել են, Թեհրանը հաղորդել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հարվածների մասին, այդ թվում՝ Բոնջի աղի desalination գործարանին, որը ջուր մատակարարումը կտրել է մոտ 10,000 մարդու:
Թեհրանը պատասխանել է նոր հարձակումներով հարևան երկրների վրա, այդ թվում՝ Բահրեյն, Սաուդյան Արաբիա և Ջորդան:
ԱՄՆ Treasury-ի եկամտաբերությունները անցյալ շաբաթ նվազել են, քանի որ ներդրողները քննարկել են տվյալների շարքը, որը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ տնտեսությունը շարունակում է դիմակայել Իրանի պատերազմի պատճառով առաջացած ինֆլյացիոն ճնշումներին:
Անցյալ շաբաթվա ընթացքում վարկավորման ծախսերի նվազումը տեղի է ունեցել, երբ սպասվածից ցածր են եղել արտադրողի և սպառողի գների տվյալները:
Ուրբաթ օրը ներդրողները հետևելու են S&P Global Flash ԱՄՆ PMI հաշվետվությանը, որը չափում է ամերիկյան արտադրության և ծառայությունների ոլորտների տնտեսական առողջությունը:

U.S. Treasury yields edged higher on Monday as Wall Street monitors the latest developments amid escalating tensions in the Middle East.
The yield on the 10-year U.S. Treasury note — the key benchmark for U.S. government borrowing — rose nearly 2 basis points to 4.56%.
The 2-year Treasury note yield, which more closely tracks short-term Federal Reserve interest rate policy, gained 1 basis point to 4.185%. The longer-dated 30-year Treasury bond yield also traded 1 basis point higher at 5.08%.
One basis point is equal to 0.01%, and yields and prices move in opposite directions.
U.S. Central Command completed the ninth consecutive evening of strikes against Iran, at 10 p.m. ET on Sunday.
The three-hour exercise targeted Iranian military command centers, air defense and coastal surveillance sites, maritime capabilities, and missile and drone launch sites. Centcom said the operation was intended to further diminish Tehran's ability to attack commercial vessels and civilian mariners transiting the Strait of Hormuz.
U.S. strikes have widened in recent days, with Tehran reporting strikes on civilian infrastructure, including the Bonji desalination plant that cut off water supplies to about 10,000 people.
Tehran has retaliated across the Gulf with fresh attacks on targets in neighboring countries, including Bahrain, Saudi Arabia, and Jordan. The Kuwaiti army said Monday that its air defense systems were intercepting "hostile" drone attacks from Iran.
Treasury yields eased off last week as investors digested a raft of data releases indicating that the U.S. economy continues to withstand inflationary pressures caused by the Iran war.
Last week's slide in borrowing costs followed cooler-than-expected producer and consumer price data, while U.S. jobless claims for the week ending July 11 came in lower than forecasted, at a seasonally-adjusted 208,000.
On Friday, investors will be monitoring the latest S&P Global Flash U.S. PMI report, which measures the economic health of American manufacturing and services sectors.