ԱՄՆ-ի պետական պարտքի եկամուտները բարձրացել են չորեքշաբթի օրը, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Թուրքիայում հայտարարեց, որ կարծում է, թե Իրանի հետ հրադադարը ավարտվել է:
10-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը հիմնական չափանիշ է բնակարանային վարկերի, ավտոմեքենաների վարկերի և կրեդիտ քարտերի պարտքերի համար, վերջին անգամ ավելի քան 5 բազիսային կետով բարձր էր 4.5812%-ով:
Կարճ և երկարաժամկետ եկամուտները նույնպես բարձրացել են: 2-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը սովորաբար հետևում է կարճաժամկետ Ֆեդերալ պահուստի տոկոսադրույքների որոշումներին, ավելի քան 5 բազիսային կետով բարձրացել է 4.2182%-ով:
Այն Meanwhile, 30-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը ավանդաբար շարժվում է աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների վրա, նույնպես բարձրացել է ավելի քան 3 բազիսային կետով 5.0752%-ով:
Մի բազիսային կետը հավասար է 0.01%-ի, կամ 1/100-րդի 1%-ի, և եկամուտներն ու գները շարժվում են հակառակ ուղղությամբ:
Թրամփի մեկնաբանությունները նաև բարձրացրել են էներգիայի գները:
Բրենտ նավթի ֆյուչերսները, միջազգային գների չափանիշը, բարձրացել են 6.18%-ով՝ հասնելով $78.73 մեկ բարելի համար: ԱՄՆ-ի Արեւմտյան Տեխասի միջին նավթի ֆյուչերսները բարձրացել են 6.45%-ով՝ հասնելով $74.93:
Պետական պարտքի եկամուտները ավարտել են երեքշաբթի օրվա նստաշրջանը բարձր, 30-ամյա պետական պարտքի եկամուտները առևտրում էին 5%-ից բարձր մակարդակում, իսկ 10-ամյա պարտքը բարձրացել էր ավելի քան 6 բազիսային կետով:
Ինչպես առևտրականները գնահատում են, թե ինչպես են Թրամփի մեկնաբանությունները հավանաբար ձևավորելու են վարկավորման ծախսերը երկարաժամկետ, նրանք նույնպես սպասում են Ֆեդերալ բաց շուկայի կոմիտեի հունիսի նիստի արձանագրություններին, որոնք հրապարակվելու են ավելի ուշ:
Բացի այդ, Մորտգեյջ Բանկերի ասոցիացիայի վերջին շաբաթական միջին 30-ամյա ֆիքսված տոկոսադրույքը, որը կարևոր չափանիշ է ԱՄՆ-ի բնակարանային մատչելիության համար, նույնպես սպասվում է: 30-ամյա ֆիքսված վարկի միջին տոկոսադրույքը $806,500-ի համար փոքր-ինչ նվազել է 6.57%-ից 6.59%-ի:

Доходность государственных облигаций США выросла в среду после того, как президент США Дональд Трамп заявил на саммите НАТО в Турции, что считает прекращение огня с Ираном завершенным.
Доходность 10-летних государственных облигаций — основного ориентира для ипотечных кредитов, автокредитов и кредитных карт — в последний раз была более чем на 5 базисных пунктов выше и составила 4.5812%.
Краткосрочные и долгосрочные доходности также увеличились. Доходность 2-летних государственных облигаций, которая обычно отслеживает решения Федеральной резервной системы по краткосрочным процентным ставкам, увеличилась более чем на 5 базисных пунктов и составила 4.2182%.
Тем временем доходность 30-летних государственных облигаций, которая традиционно колеблется в зависимости от геополитических событий, также выросла более чем на 3 базисных пункта до 5.0752%.
Один базисный пункт равен 0.01% или 1/100 части 1%, и доходности и цены движутся в противоположных направлениях.
Комментарии Трампа также привели к росту цен на энергоносители.
Фьючерсы на нефть Brent, международный ценовой ориентир, выросли на 6.18% до $78.73 за баррель. Фьючерсы на нефть West Texas Intermediate в США выросли на 6.45% до $74.93.
Государственные облигации завершили сессию во вторник с повышением, доходность 30-летних государственных облигаций торговалась выше ключевого уровня в 5%, а 10-летние облигации выросли более чем на 6 базисных пунктов.
Поскольку трейдеры оценивают, как комментарии Трампа могут повлиять на стоимость заимствований в долгосрочной перспективе, они также ожидают публикации протоколов заседания Федерального открытого рынка за июнь, которые будут опубликованы позже в среду, для получения дополнительных сведений о денежно-кредитной политике под новым председателем ФРС Кевином Уоршем.
Отдельно ожидается публикация последнего недельного среднего фиксированного процента по 30-летним ипотечным кредитам Ассоциацией ипотечных банкиров, который является важным индикатором доступности жилья в США. Средняя ставка по 30-летним фиксированным ипотечным кредитам на суммы до $806,500 немного снизилась с 6.59% до 6.57% за неделю, завершившуюся 1 июля.