ԱՄՆ-ի պետական պարտքի եկամուտները բարձրացել են չորեքշաբթի օրը, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Թուրքիայում հայտարարեց, որ կարծում է, թե Իրանի հետ հրադադարը ավարտվել է:
10-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը հիմնական չափանիշ է բնակարանային վարկերի, ավտոմեքենաների վարկերի և կրեդիտ քարտերի պարտքերի համար, վերջին անգամ ավելի քան 5 բազիսային կետով բարձր էր 4.5812%-ով:
Կարճ և երկարաժամկետ եկամուտները նույնպես բարձրացել են: 2-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը սովորաբար հետևում է կարճաժամկետ Ֆեդերալ պահուստի տոկոսադրույքների որոշումներին, ավելի քան 5 բազիսային կետով բարձրացել է 4.2182%-ով:
Այն Meanwhile, 30-ամյա պետական պարտքի եկամուտը, որը ավանդաբար շարժվում է աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների վրա, նույնպես բարձրացել է ավելի քան 3 բազիսային կետով 5.0752%-ով:
Մի բազիսային կետը հավասար է 0.01%-ի, կամ 1/100-րդի 1%-ի, և եկամուտներն ու գները շարժվում են հակառակ ուղղությամբ:
Թրամփի մեկնաբանությունները նաև բարձրացրել են էներգիայի գները:
Բրենտ նավթի ֆյուչերսները, միջազգային գների չափանիշը, բարձրացել են 6.18%-ով՝ հասնելով $78.73 մեկ բարելի համար: ԱՄՆ-ի Արեւմտյան Տեխասի միջին նավթի ֆյուչերսները բարձրացել են 6.45%-ով՝ հասնելով $74.93:
Պետական պարտքի եկամուտները ավարտել են երեքշաբթի օրվա նստաշրջանը բարձր, 30-ամյա պետական պարտքի եկամուտները առևտրում էին 5%-ից բարձր մակարդակում, իսկ 10-ամյա պարտքը բարձրացել էր ավելի քան 6 բազիսային կետով:
Ինչպես առևտրականները գնահատում են, թե ինչպես են Թրամփի մեկնաբանությունները հավանաբար ձևավորելու են վարկավորման ծախսերը երկարաժամկետ, նրանք նույնպես սպասում են Ֆեդերալ բաց շուկայի կոմիտեի հունիսի նիստի արձանագրություններին, որոնք հրապարակվելու են ավելի ուշ:
Բացի այդ, Մորտգեյջ Բանկերի ասոցիացիայի վերջին շաբաթական միջին 30-ամյա ֆիքսված տոկոսադրույքը, որը կարևոր չափանիշ է ԱՄՆ-ի բնակարանային մատչելիության համար, նույնպես սպասվում է: 30-ամյա ֆիքսված վարկի միջին տոկոսադրույքը $806,500-ի համար փոքր-ինչ նվազել է 6.57%-ից 6.59%-ի:

News | 2026/07/08 09:27
U.S. Treasury yields surged on Wednesday after U.S. President Donald Trump told the NATO summit in Turkey that he thinks the ceasefire with Iran is over.
The yield on the 10-year Treasury note — the main benchmark for mortgages, auto loans and credit card debt — was last seen more than 5 basis points higher at 4.5812%.
Shorter- and longer-term yields also moved higher. The yield on the 2-year Treasury note, which typically tracks short-term Federal Reserve interest rate decisions, was up by more than 5 basis points at 4.2182%.
Meanwhile, the 30-year Treasury yield, which traditionally moves on geopolitical events, also jumped more than 3 basis points to 5.0752%.
Trump's comments also pushed energy costs higher.
Brent crude futures, the international price benchmark, jumped 6.18% to $78.73 per barrel. U.S. West Texas Intermediate futures were 6.45% higher at $74.93.
Government bond yields finished Tuesday's session higher, with 30-year Treasury yields trading above the key 5% level, and the 10-year note surging more than 6 basis points.
As traders gauge how Trump's comments are likely to shape borrowing costs longer term, they are also awaiting the Federal Open Market Committee's June meeting minutes, published later Wednesday, for more monetary policy insights under new Fed chair Kevin Warsh.
Separately, the Mortgage Bankers Association's latest weekly average 30-year fixed rate — a key barometer of U.S. housing affordability — is due out later. The average 30-year fixed mortgage rate for loans up to $806,500 fell slightly to 6.57% from 6.59% for the week ending July 1.