ԱՄՆ-ի նավթի գները նվազում են $70-ից ցածր, երբ հարձակում է տեղի ունենում Օմանում
ԱՄՆ-ի նավթի գները նվազել են $70-ից ցածր՝ Օմանում նավի վրա հարձակման պատճառով, որը տեղի է ունեցել Հորմուզի նեղուցում։
Իրանի կողմից իրականացված հարձակման հետևանքով նավթային նավերը սկսել են լքել Հորմուզի նեղուցը, ինչը հանգեցրել է մատակարարման հետ կապված մտահոգությունների մեղման։
Միջազգային Brent նավթի ֆյուչերսները օգոստոս ամսվա համար նվազել են 4.34%-ով՝ հասնելով $71.99 մեկ բարելի համար, իսկ ԱՄՆ-ի West Texas Intermediate ֆյուչերսները նվազել են 3.74%-ով՝ հասնելով $69.23 մեկ բարելի համար։
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտնել են, որ Իրանը պատասխանատու է Օմանում տեղի ունեցած հարձակման համար, իսկ նավը, որը հագեցված էր Սինգապուրի դրոշով, հաղորդել է, որ վնասներ չեն եղել։
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև լարվածությունը շարունակվում է, քանի որ երկու երկրները չեն կարողանում համաձայնության գալ որոշ ֆինանսական հարցերի շուրջ։
OPEC-ը, իր հերթին, կանգնած է նոր հեռանալու վտանգի առջև, քանի որ Իրաքը պահանջում է ավելի բարձր արտադրական քվոտա և սպառնում է դուրս գալ կազմակերպությունից, եթե իր պահանջները չբավարարվեն։

Цены на нефть в США упали ниже $70 из-за атаки на грузовое судно у побережья Омана в Ормузском проливе.
Из-за атаки, осуществленной Ираном, танкеры начали покидать Ормузский пролив, что привело к снижению опасений по поводу поставок.
Международные фьючерсы на нефть Brent на август упали на 4.34% и составили $71.99 за баррель, в то время как фьючерсы на West Texas Intermediate упали на 3.74% и завершили торги на уровне $69.23 за баррель.
Официальные лица США сообщили, что Иран несет ответственность за атаку на судно у Омана, при этом судно, под флагом Сингапура, сообщило об отсутствии повреждений.
Напряженность между Ираном и США сохраняется, так как страны не могут прийти к соглашению по ряду финансовых вопросов.
OPEC также сталкивается с возможностью нового выхода своего второго по величине производителя, так как Ирак требует более высокую производственную квоту и угрожает выйти из картеля, если его требования не будут удовлетворены.