ԱՄՆ-ի նավթի գները նվազում են $70-ից ցածր, երբ հարձակում է տեղի ունենում Օմանում
ԱՄՆ-ի նավթի գները նվազել են $70-ից ցածր՝ Օմանում նավի վրա հարձակման պատճառով, որը տեղի է ունեցել Հորմուզի նեղուցում։
Իրանի կողմից իրականացված հարձակման հետևանքով նավթային նավերը սկսել են լքել Հորմուզի նեղուցը, ինչը հանգեցրել է մատակարարման հետ կապված մտահոգությունների մեղման։
Միջազգային Brent նավթի ֆյուչերսները օգոստոս ամսվա համար նվազել են 4.34%-ով՝ հասնելով $71.99 մեկ բարելի համար, իսկ ԱՄՆ-ի West Texas Intermediate ֆյուչերսները նվազել են 3.74%-ով՝ հասնելով $69.23 մեկ բարելի համար։
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտնել են, որ Իրանը պատասխանատու է Օմանում տեղի ունեցած հարձակման համար, իսկ նավը, որը հագեցված էր Սինգապուրի դրոշով, հաղորդել է, որ վնասներ չեն եղել։
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև լարվածությունը շարունակվում է, քանի որ երկու երկրները չեն կարողանում համաձայնության գալ որոշ ֆինանսական հարցերի շուրջ։
OPEC-ը, իր հերթին, կանգնած է նոր հեռանալու վտանգի առջև, քանի որ Իրաքը պահանջում է ավելի բարձր արտադրական քվոտա և սպառնում է դուրս գալ կազմակերպությունից, եթե իր պահանջները չբավարարվեն։

News | 2026/06/26 04:07
U.S. crude oil prices have fallen below $70 due to an attack on a cargo ship near the coast of Oman in the Strait of Hormuz.
The attack, attributed to Iran, has led oil tankers to exit the strategically important Strait, easing supply concerns.
International benchmark Brent crude futures for August settled down 4.34% at $71.99 a barrel, while U.S. West Texas Intermediate futures dropped 3.74% to close at $69.23 a barrel.
A U.S. official stated that Iran was responsible for the attack on the ship, which was sailing under a Singapore flag, and reported no casualties or damage.
Tensions between Iran and the U.S. remain high as the two countries disagree over several financial issues.
Meanwhile, OPEC faces the possibility of another exit by its second-largest producer, as Iraq is demanding a higher production quota and has threatened to leave the cartel if its demands are not met.