ԱՄՆ-ի պետական պարտքի եկամտաբերությունները բարձրացել են չորեքշաբթի օրը, քանի որ ներդրողները գնահատում էին Մերձավոր Արևելքում աճող լարվածությունը և Ֆեդ-ի դրամավարկային քաղաքականության հեռանկարները:
10-ամյա ԱՄՆ պետական պարտքի եկամտաբերությունը բարձրացել է ավելի քան 3 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.659%-ի: 2-ամյա պարտքի եկամտաբերությունը, որը ավելի մոտ է Ֆեդ-ի կարճաժամկետ տոկոսադրույքների քաղաքականությանը, բարձրացել է ավելի քան 4 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.304%-ի: 30-ամյա պարտքի եկամտաբերությունը բարձրացել է 2 բազիսային կետով՝ հասնելով 5.15%-ի:
Միացյալ Նահանգների Կենտրոնական հրամանատարությունը գիշերը իրականացրել է իր 11-րդ հարվածը Իրանի դեմ: Չորեքշաբթի առավոտյան արտաքին գործերի նախարար Մարկո Ռուբիոն ասել է, որ Թեհրանը «լուրջ չէ» խաղաղ բանակցություններում:
«Եթե նրանք լուրջ են, մենք էլ ենք լուրջ: Եթե նրանք չեն, ապա մենք անելու ենք այն, ինչ անհրաժեշտ է մեր շահերը և մեր դաշնակիցների շահերը պաշտպանելու համար», - ավելացրել է նա:
Վերջին սրացումը օգնել է շարունակել նավթի գների աճը, որը չորեքշաբթի օրը բարձրացել է շուրջ 3%-ով, մինչդեռ ներդրողները շարունակում են գնահատել Ֆեդ-ի ավելի ագրեսիվ քաղաքականության հնարավորությունները:
«Հուլիսի բարձրացման հավանականությունը վերադարձել է 26%-ի, ինչը բարձրագույն ցուցանիշ է անցյալ շաբաթվա ԱՄՆ-ի սպառողական գների ինդեքսի զարմանալի արդյունքից հետո», - ասել է Deutsche Bank-ի Ջիմ Ռիդը:

U.S. Treasury yields moved higher on Wednesday as investors mapped escalating tensions across the Middle East and mulled prospects for Federal Reserve monetary policy in the months ahead.
The yield on the 10-year U.S. Treasury note — the key benchmark for U.S. government borrowing — was up more than 3 basis points at 4.659%. The 2-year Treasury note yield, which more closely tracks short-term Federal Reserve interest rate policy, rose more than 4 basis points to 4.304%. The longer-dated 30-year Treasury bond yield was higher by less than 2 basis points at 5.15%.
One basis point is equal to 0.01%, and yields and prices move inversely to each other.
U.S. Central Command carried out its 11th consecutive round of strikes against Iran overnight. Early on Wednesday, Secretary of State Marco Rubio told ASEAN Foreign Ministers' meeting in the Philippines that Tehran is "not serious" about peace talks.
"If they're serious, we're serious. If they're not, then we will do what is necessary to protect our interests and also the interests of our allies," he added.
The latest escalation helped extend the rally in oil prices, which settled up around 3% Wednesday, while investors continue to gauge prospects for more hawkish Federal Reserve policy measures.
"The probability of a July hike was back up to 26% by [Tuesday's] close, the highest since last week's downside surprise in the U.S. CPI print," Deutsche Bank's Jim Reid said in a note on Wednesday morning. "It was at 45% the day before CPI and as low as 10% the day after."
Money markets are now pricing in a 34% chance of a rate hike from the Fed this month, as well as a 78% chance of at least a quarter-point hike in September, per CME's FedWatch tool.
Investors will also be monitoring the latest S&P Global Flash U.S. PMI report due Friday, which measures the economic health of American manufacturing and services sectors.