ԱՄՆ-ի պետական պարտքի եկամտաբերությունները բարձրացել են չորեքշաբթի օրը, քանի որ ներդրողները գնահատում էին Մերձավոր Արևելքում աճող լարվածությունը և Ֆեդ-ի դրամավարկային քաղաքականության հեռանկարները:
10-ամյա ԱՄՆ պետական պարտքի եկամտաբերությունը բարձրացել է ավելի քան 3 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.659%-ի: 2-ամյա պարտքի եկամտաբերությունը, որը ավելի մոտ է Ֆեդ-ի կարճաժամկետ տոկոսադրույքների քաղաքականությանը, բարձրացել է ավելի քան 4 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.304%-ի: 30-ամյա պարտքի եկամտաբերությունը բարձրացել է 2 բազիսային կետով՝ հասնելով 5.15%-ի:
Միացյալ Նահանգների Կենտրոնական հրամանատարությունը գիշերը իրականացրել է իր 11-րդ հարվածը Իրանի դեմ: Չորեքշաբթի առավոտյան արտաքին գործերի նախարար Մարկո Ռուբիոն ասել է, որ Թեհրանը «լուրջ չէ» խաղաղ բանակցություններում:
«Եթե նրանք լուրջ են, մենք էլ ենք լուրջ: Եթե նրանք չեն, ապա մենք անելու ենք այն, ինչ անհրաժեշտ է մեր շահերը և մեր դաշնակիցների շահերը պաշտպանելու համար», - ավելացրել է նա:
Վերջին սրացումը օգնել է շարունակել նավթի գների աճը, որը չորեքշաբթի օրը բարձրացել է շուրջ 3%-ով, մինչդեռ ներդրողները շարունակում են գնահատել Ֆեդ-ի ավելի ագրեսիվ քաղաքականության հնարավորությունները:
«Հուլիսի բարձրացման հավանականությունը վերադարձել է 26%-ի, ինչը բարձրագույն ցուցանիշ է անցյալ շաբաթվա ԱՄՆ-ի սպառողական գների ինդեքսի զարմանալի արդյունքից հետո», - ասել է Deutsche Bank-ի Ջիմ Ռիդը:

Доходность 10-летних казначейских облигаций США растет, поскольку трейдеры пересматривают ставки повышения процентных ставок ФРС
Новости | 2026/07/22 09:00
Трейдеры пересматривают политику ФРС
Доходность казначейских облигаций США выросла в среду, поскольку инвесторы оценивали нарастающую напряженность на Ближнем Востоке и перспективы монетарной политики ФРС в ближайшие месяцы.
Доходность 10-летних казначейских облигаций США, ключевого бенчмарка для государственного заимствования, выросла более чем на 3 базисных пункта до 4.659%. Доходность 2-летних облигаций, которая более тесно отслеживает краткосрочную процентную политику ФРС, увеличилась более чем на 4 базисных пункта до 4.304%. Долгосрочная доходность 30-летних облигаций выросла менее чем на 2 базисных пункта до 5.15%.
Одним базисным пунктом равен 0.01%, и доходности и цены движутся в противоположных направлениях.
Центральное командование США провело свою 11-ю подряд атаку против Ирана накануне ночью. Рано утром в среду госсекретарь Марко Рубио заявил на встрече министров иностранных дел АСЕАН на Филиппинах, что Тегеран «не серьезен» в переговорах о мире.
«Если они серьезны, мы тоже серьезны. Если нет, то мы сделаем то, что необходимо для защиты наших интересов и интересов наших союзников», - добавил он.
Последняя эскалация помогла продолжить рост цен на нефть, которые выросли примерно на 3% в среду, в то время как инвесторы продолжают оценивать перспективы более жесткой политики ФРС.
«Вероятность повышения ставки в июле снова возросла до 26% к закрытию вторника, что является самым высоким показателем с момента неожиданного снижения индекса потребительских цен в США на прошлой неделе», - сказал Джим Рид из Deutsche Bank в записке в среду утром.
Инвесторы также будут следить за последним отчетом S&P Global Flash PMI США, который выйдет в пятницу и измеряет экономическое состояние американского сектора производства и услуг.