ԱՄՆ-ը հարվածում է Իրանի վրա՝ իններորդ անընդմեջ գիշեր, զոհերի թիվը աճում է
ԱՄՆ զինուժը կիրակի օրը սկսեց Իրանի վրա իններորդ անընդմեջ գիշերային հարվածները։ Մարդասիրական կորուստները շարունակեցին աճել։ Հորմուզի նեղուցում նավարկությունը նվազել է երեք շաբաթվա ամենացածր մակարդակին, իսկ Brent նավթի ֆյուչերսները գերազանցել են $90 մեկ բարելի համար։
ԱՄՆ զինված ուժերը կիրակի օրը շարունակեցին իրենց արշավը, որի նպատակն էր ոչնչացնել Թեհրանի կարողությունները՝ հարձակվելու առևտրային նավարկության վրա Հորմուզի նեղուցում։ ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը կիրակի օրը ավարտեց Իրանի դեմ իններորդ անընդմեջ գիշերային հարվածները, որոնք սկսվել էին երեկոյան 10-ին։ Հարվածները նպատակ ունեին թիրախավորել Իրանի ռազմական հրամանատարական կենտրոնները, օդային պաշտպանության և ափի դիտարկման կայքերը, ինչպես նաև միսիլների և անօդաչու թռչող սարքերի արձակման կայանները։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև մարտերը սրվել են, ինչը վախեր է առաջացրել լիարժեք պատերազմի վերադառնալու վերաբերյալ։ Նեղուցը, որը նախկինում մշակել էր աշխարհի նավթի 20%-ը, դարձել է պատերազմի կենտրոնական մարտահրավերը։ Նավթի գները բարձրացել են, Brent նավթի ֆյուչերսները գրեթե 3%-ով աճել են՝ հասնելով $90.7 մեկ բարելի։
ԱՄՆ զինուժը կիրակի օրը հաղորդեց, որ վերջին մարտերում մեկ ամերիկացի զինծառայող է զոհվել, իսկ ընդհանուր զոհերի թիվը հասել է 17-ի։ Իրանի իշխանությունները հաղորդել են, որ այս ամսվա ընթացքում ԱՄՆ-ի նոր հարվածների արդյունքում առնվազն 50 մարդ է զոհվել, իսկ 500-ից ավելի վիրավորվել են։
Իրանի Իսլամական հեղափոխական պահապանների կորպուսը հաղորդել է, որ երկու նավթային տանկեր պայթել են, երբ փորձել են անցնել "անվտանգ և վտանգավոր" երթուղով Հորմուզի նեղուցի հարավում։
Հորմուզի նեղուցում նավարկությունը նվազել է երեք շաբաթվա ամենացածր մակարդակին, իսկ ԱՄՆ պաշտոնյաները պնդում են, որ նավթի հոսքերը դեռևս շարունակվում են։

США наносят удары по Ирану девятую ночь подряд, число жертв растет
Военные США в воскресенье начали девятую ночь подряд ударов по Ирану. Число жертв продолжает расти. Трафик в Ормузском проливе снизился до самого низкого уровня за три недели, а фьючерсы на нефть Brent превысили 90 долларов за баррель.
Военные США в воскресенье продолжили свою кампанию, направленную на уничтожение возможностей Тегерана атаковать коммерческое судоходство в Ормузском проливе. Центральное командование США завершило девятую ночь подряд ударов по Ирану в воскресенье в 22:00 по восточному времени. Удары нацеливались на командные центры иранских военных, объекты противовоздушной обороны и берегового наблюдения, а также на возможности морского нападения, пусковые установки ракет и дронов.
Конфликтующие стороны усилили свои атаки в регионе, вызывая опасения о возвращении к полномасштабной войне. Пролив, который до войны обрабатывал около 20% мирового нефтяного трафика, стал центральным полем боя войны, начавшейся 28 февраля, когда США и Израиль нанесли удары по Ирану. Цены на нефть выросли на фоне эскалации, фьючерсы на нефть Brent поднялись почти на 3% до 90,7 долларов за баррель, в то время как фьючерсы на WTI в США выросли на 2,5% до 84,6 долларов.
Число жертв продолжает расти. Военные США сообщили в воскресенье, что в недавних боях с Ираном погиб третий американский военнослужащий, а также были обнаружены неопознанные останки в Иордании после того, как один военнослужащий был объявлен пропавшим без вести, что увеличило число погибших американских военнослужащих до 17.
Иранские власти сообщили в воскресенье, что по меньшей мере 50 человек погибли и более 500 получили ранения в результате возобновленных ударов США в этом месяце.
Удары США в последние дни расширились и нацелились на гражданскую инфраструктуру, включая опреснительное предприятие Бонджи, которое лишило водоснабжения около 10 000 человек.
Иран также ответил новыми атаками на объекты в соседних странах, включая Бахрейн, Саудовскую Аравию и Иорданию. Армия Кувейта сообщила в понедельник, что ее системы противовоздушной обороны перехватывают "враждебные" дроновые атаки из Ирана.
Трафик в Ормузском проливе снизился до самого низкого уровня за три недели на фоне возобновленных боевых действий, согласно данным морской разведывательной компании Kpler, с только восемью проходами в четверг по сравнению с 15 днем ранее.