ԱՄՆ-ը կիրակի օրը հայտարարեց, որ հարվածել է Իրանի ուժերին, որոնք հարձակում են գործել Հորդանանի վրա անցած շաբաթ, ինչի արդյունքում երկու ամերիկացի զինծառայողներ զոհվել են:
Հորդանանը հաղորդել է, որ իր օդային պաշտպանությունը արձագանքել է Իրանի հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի նոր ալիքին:
Այս զարգացումները վտանգում են անցյալ ամսվա խոցելի հրադադարը, ինչը կարող է նոր մտահոգություններ առաջացնել նավթային առաքումների վերաբերյալ Հորմուզի նեղուցում:
ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտարարել է, որ ավարտել է Իրանի նպատակների դեմ հարձակումների ութերորդ գիշերը:
«CENTCOM-ի ուժերը հաջողությամբ հարվածել են Իրանի ռազմական ափի դիտարկման և օդային պաշտպանության օբյեկտներին, ծովային կարողություններին, ինչպես նաև հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի պահեստարաններին՝ շարունակելով նվազեցնել Իրանի ռազմական կարողությունները», - ասված է X սոցիալական ցանցում:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է ռազմական ուժերին սկսել նոր օդային հարձակումներ, սկսած շաբաթ օրը՝ 18:00 ET-ից, որպեսզի «նվազեցնեն Իրանի կարողությունը սպառնալիք ստեղծելու առևտրային նավարկության համար Հորմուզի նեղուցում»:
Իրանի փոխարտգործնախարար Կազեմ Ղարիբաբադին հայտարարել է, որ երկիրը դադարեցրել է իր պարտավորությունները ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում:
Հրադադարը փլուզվում է
«ԱՄՆ-ը խախտել և դադարեցրել է իր բոլոր պարտավորությունները Իսլամաբադի համաձայնագրի շրջանակներում», - ասել է նա:
Թրամփը, պատասխանելով հարցին, թե Իրանը այլևս չի պահպանում հունիսին ստորագրված ժամանակավոր խաղաղ համաձայնագիրը, ասել է. «Ես չեմ կարող care»:
Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլահ Մոջթաբա Խամենեին ասել է, որ երկիրը «մոռացվող դասեր ունի» ԱՄՆ-ի համար:
«Այժմ, երբ ամերիկյան թշնամին ցանկանում է պատերազմ հրահրել և ավելի մեծ ծախսեր կրել, նա պետք է իմանա, որ Իրանի ժողովուրդն ու դիմադրության ճակատը #մոռացվող_դասեր ունեն», - ասված է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հեռարձակման հաղորդագրությունում:
Թրամփը, հեռախոսային հարցազրույցում, որում խոսել է NewsNation-ի լրագրողի հետ, ասել է, որ երկու զինծառայողների մահը «շատ տխուր է»: «Մենք ատում ենք դա տեսնել: Դա մեր երկրի ծառայության մեջ է», - ավելացրել է նա:
«Աստվածspeed հերոսներ»
Պաշտպանության նախարար Պիտ Հեգսեթը արձագանքել է մահերին՝ ասելով. «Աստվածspeed, հերոսներ: Նրանց զոհաբերությունը միայն ամրացնում է մեր վճռականությունը»:
Նավթի գները sharply բարձրացել են ուրբաթ օրը՝ Մերձավոր Արևելքում շարունակվող անկայունության պատճառով:
Բրենտ հումքի նավթի ֆյուչերսները սեպտեմբերի համար բարձրացել են 4.6%-ով՝ հասնելով 88.10 դոլարի մեկ բարելի համար, իսկ ԱՄՆ-ի Արեւմտյան Տեխասի միջին ֆյուչերսները օգոստոսի համար բարձրացել են 4.5%-ով՝ 82.49 դոլարի վրա:

США нанесли удар по иранским силам после гибели двух американских военнослужащих
США в воскресенье заявили, что нанесли удар по иранским силам, которые атаковали Иорданию на прошлой неделе, в результате чего два американских военнослужащих погибли.
Иордания сообщила о том, что её воздушная оборона отразила новую волну иранских ракет и беспилотников.
Эти события ставят под угрозу хрупкое перемирие, достигнутое в прошлом месяце, что может вызвать новые опасения по поводу поставок нефти через Ормузский пролив.
Центральное командование США (CENTCOM) сообщило о завершении восьмой ночи ударов по иранским целям.
«Силы CENTCOM успешно нанесли удары по иранским военным объектам, включая береговые средства наблюдения и воздушной обороны, морские возможности, а также склады ракет и беспилотников, продолжая снижать военные возможности Ирана», - говорится в сообщении в X.
Президент США Дональд Трамп приказал военным силам начать новые воздушные удары, начиная с субботы в 18:00 по восточному времени, чтобы «уменьшить способность Ирана угрожать коммерческому судоходству в Ормузском проливе».
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарифабади заявил, что страна приостановила свои обязательства по меморандуму о взаимопонимании, подписанному в прошлом месяце с США.
Перемирие распадается
«США нарушили и приостановили все свои обязательства по Исламабадскому меморандуму о взаимопонимании», - сказал он.
Когда его спросили о том, что Иран больше не соблюдает временное мирное соглашение, Трамп ответил репортеру NewsNation: «Мне все равно».
Меморандум о взаимопонимании, подписанный США и Ираном в прошлом месяце, продолжает распадаться на фоне последнего раунда боевых действий, когда обе стороны обмениваются целевыми воздушными ударами в регионе.
Верховный лидер Ирана аятолла Моджтаба Хаменеи заявил, что у страны «неизгладимые уроки» для США.
«Теперь, когда американский враг стремится разжечь войну и понести большие потери, он должен знать, что иранский народ и фронт сопротивления имеют #неизгладимые_уроки для него», - говорится в сообщении Исламской Республики Иран в X.
Трамп, в телефонном интервью с репортером NewsNation, назвал смерть двух военнослужащих «очень печальной». «Нам не нравится это видеть. Это служение нашей стране», - добавил он.
«Боже, храни героев»
Министр обороны Пит Хегсет ответил на гибель военнослужащих, заявив: «Боже, храни героев. Их жертва только укрепляет нашу решимость».
Цены на нефть резко выросли в пятницу из-за продолжающейся нестабильности на Ближнем Востоке.
Фьючерсы на нефть марки Brent с поставкой в сентябре выросли на 4,6% до 88,10 долларов за баррель, в то время как фьючерсы на нефть марки West Texas Intermediate с поставкой в августе выросли на 4,5% до 82,49 долларов за баррель.