Ամերիաբանկը 50 միլիոն դոլար է ներգրավել OPEC-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամից՝ Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՄՁ) ֆինանսավորումը խթանելու նպատակով։ Կրեդիտային համաձայնագիրը ստորագրվել է Վիեննայում, OPEC-ի զարգացման 2026 թվականի ֆորումի շրջանակներում, որը նշում էր OPEC-ի 50-ամյակը։
Ստացված միջոցները կնպաստեն ՄՄՁ-ների զարգացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և գործունեության ընդլայնմանը։ Համաձայնագիրը ստորագրել են Ամերիաբանկի ֆինանսական հաստատությունների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը և OPEC-ի հիմնադրամի նախագահ դոկտոր Աբդուլհամիդ Ալխալիվան։
Ամերիաբանկը համագործակցում է OPEC-ի հիմնադրամի հետ 2015 թվականից, և այս համագործակցությունը կարևոր ձեռքբերում է իրենց երկարաժամկետ գործընկերության մեջ։

Америабанк привлек 50 миллионов долларов от Международного фонда развития ОПЕК
Америабанк привлек 50 миллионов долларов от Международного фонда развития ОПЕК для стимулирования финансирования малых и средних предприятий (МСП) в Армении. Кредитное соглашение было подписано в Вене в рамках форума развития ОПЕК 2026 года, который также отметил 50-летие создания ОПЕК.
Привлеченные средства будут способствовать развитию МСП, созданию новых рабочих мест и расширению их деятельности. Соглашение подписали руководитель отдела финансовых институтов Америабанка Ара Саргсян и президент фонда ОПЕК доктор Абдулхамид Альхалифа.
Сотрудничество с фондом ОПЕК является важным достижением многолетнего партнерства, и это самое крупное финансирование, привлеченное от данной структуры.