Ագարակում նշվեց հանքագործների և մետալուրգների օրը և պարգևատրվեցին ԱՄՄԿ-ի լավագույն աշխատակիցները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հուլիսի երրորդ կիրակի օրը հանքագործների և մետալուրգների աշխատողները նշում են իրենց մասնագիտական տոնը՝ Հանքագործների և մետալուրգների օրը: Այս առթիվ Ագարակ քաղաքում տեղի ունեցան հանդիսավոր միջոցառումներ Ագարակյան պղնձի-մոլիբդենի կոմբինատում (ԱՄՄԿ), որը տարածաշրջանի առաջատար промышլենային ձեռնարկություններից մեկն է:
Այսօր ձեռնարկությունում աշխատում է մոտ 1100 աշխատակից, որոնց մասնագիտական հմտությունները, պատասխանատվությունը և նվիրվածությունը հիմք են կազմում կոմբինատի կայուն աշխատանքի:
Հանդիսության շրջանակներում ավելի քան 50 աշխատակիցներ պարգևատրվեցին պատվավոր մրցանակներով և շնորհակալագրերով երկարամյա ազնիվ աշխատանքի և բարձր մասնագիտական հմտությունների համար: ԱՄՄԿ-ի գլխավոր տնօրենը շնորհավորեց աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի առթիվ, շնորհակալություն հայտնեց նրանց աշխատանքի պատասխանատու մոտեցման և ձեռնարկության զարգացման գործում ներդրման համար, մաղթեց նոր հաջողություններ, անվտանգ աշխատանք և հետագա արտադրական ձեռքբերումներ:
Միջոցառմանը մասնակցեց նաև ԶՄՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն, ԱՄՄԿ-ի խորհրդի նախագահ Ռոման Խուդոլին, ով պարգևներ հանձնեց կոմբինատի աշխատանքի վետերաններին, շնորհակալություն հայտնեց աշխատակիցներին ինքնազոհական աշխատանքի համար և մաղթեց հետագա արդյունավետ աշխատանք, հաջողակ ծրագրերի իրականացում և բոլոր նպատակների հասնում:
Ագարակյան պղնձի-մոլիբդենի կոմբինատը Մեգրու տարածաշրջանի градообразующее ձեռնարկությունն է և տարիներ շարունակ սերտ համագործակցում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ, իրականացնելով սոցիալական նախագծեր, որոնք ուղղված են համայնքի զարգացմանը և բնակիչների կյանքի որակի բարձրացմանը:
Մասնագիտական տոնի առթիվ շնորհավորեց նաև Մեգրի համայնքի ղեկավար Հաչատուր Անդրեասյանը: Նա նշեց ձեռնարկության նշանակալի ներդրումը տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում և հանձնեց աշխատակիցներին համայնքային պարգևներ:
Հատուկ ճանաչման նշան դարձավ ԱՄՄԿ-ի խորհրդի նախագահի Ռոման Խուդոլիին հանձնված Արգիշթի I անվան արծաթե մեդալը, իսկ Ագարակյան պղնձի-մոլիբդենի կոմբինատի գլխավոր տնօրենին հանձնվեց Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան բրոնզե մեդալ: Համայնքի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց ձեռնարկության ղեկավարությանը երկարամյա արդյունավետ համագործակցության, սոցիալական նախաձեռնությունների աջակցության և Մեգրու տարածաշրջանի զարգացման գործում ներդրման համար:
Հանդիսավոր միջոցառումը դարձավ ևս մեկ հաստատում մետալուրգների աշխատանքի նկատմամբ հարգանքի և նրանց կարևոր դերի ճանաչման արդյունաբերության և տարածաշրջանի տնտեսության զարգացման գործում:

В Агараке отметили День горняка и металлурга и наградили лучших работников АММК
ЕРЕВАН, 20 июля. /АРКА/. В третье воскресенье июля работники горно-металлургической отрасли отмечают свой профессиональный праздник — День горняка и металлурга. По этому случаю в городе Агарак состоялись торжественные мероприятия на Агаракском медно-молибденовом комбинате (АММК), одном из ведущих промышленных предприятий региона.
Сегодня на предприятии трудятся около 1100 сотрудников, чей профессионализм, ответственность и преданность своему делу являются основой стабильной работы комбината.
В рамках праздничного мероприятия более 50 работников были отмечены почетными наградами и благодарностями за многолетний добросовестный труд и высокий профессионализм. Генеральный директор АММК поздравил коллектив с профессиональным праздником, поблагодарил сотрудников за ответственное отношение к работе и вклад в развитие предприятия, пожелав новых успехов, безопасного труда и дальнейших производственных достижений.
В мероприятии также принял участие Генеральный директор ЗММК, председатель Совета директоров АММК Роман Худолий. Он вручил награды ветеранам труда комбината, выразил признательность коллективу за самоотверженный труд и пожелал дальнейшей плодотворной работы, успешной реализации намеченных планов и достижения всех поставленных целей.
Агаракский медно-молибденовый комбинат является градообразующим предприятием Мегринского региона и на протяжении многих лет тесно сотрудничает с органами местного самоуправления, реализуя социальные проекты, направленные на развитие общины и повышение качества жизни ее жителей.
С профессиональным праздником работников комбината поздравил также глава общины Мегри Хачатур Андреасян. Он отметил значительный вклад предприятия в социально-экономическое развитие региона и вручил сотрудникам муниципальные награды.
Особым знаком признания стало вручение памятной серебряной медали имени Аргишти I председателю Совета директоров АММК Роману Худолию, а бронзовой медали имени Александра Спендиарова — генеральному директору Агаракского медно-молибденового комбината. Глава общины поблагодарил руководство предприятия за многолетнее плодотворное сотрудничество, поддержку социальных инициатив и вклад в развитие Мегринского региона.
Праздничное мероприятие стало еще одним подтверждением уважения к труду металлургов и признания их важной роли в развитии промышленности и экономики региона.