«Ագարակ» պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արդիականացումը
«Ագարակ» պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԱՄԿ) Հայաստանում առաջատար արդյունաբերական ձեռնարկություններից մեկն է, որը զբաղեցնում է երկրի ամենամեծ հարկատուների ցանկում բարձր դիրքեր:
ԱՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Բելյաեւը նշել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում կոմբինատը մշտապես արդիականացման գործընթացում է:
«Մեր հիմնական նպատակն է կատարել առավելագույն աշխատանքներ բարենպաստ շուկայական պայմաններում, երբ հումքի գները բարձր են»,- ասել է նա:
Բելյաեւը նշել է, որ կոմբինատը չի նվազեցնում արդիականացման տեմպերը, այլ հակառակը, այս ժամանակահատվածը օգտագործում է առավելագույն ներդրումներ կատարելու համար:
«Մենք հասկանում ենք, որ շուկան ցիկլային է, և բարձր գներից հետո անխուսափելիորեն կհետևի անկում»,- հավելել է նա:
ԱՄԿ-ն 2007 թվականին ձեռք է բերվել NeoMetals խմբի կողմից և ներկայումս ապահովում է ավելի քան 1100 աշխատատեղ:

«Агаракский медно-молибденовый комбинат» и его модернизация
«Агаракский медно-молибденовый комбинат» (АММК) является одним из ведущих промышленных предприятий Армении, занимающим высокие позиции среди крупнейших налогоплательщиков страны.
Генеральный директор АММК Александр Беляев отметил, что в последние 10 лет комбинат постоянно находится в процессе модернизации.
«Наша главная задача — выполнить максимальный объем работ именно в период благоприятной рыночной конъюнктуры, когда цены на сырье находятся на высоком уровне», — сказал он.
Беляев подчеркнул, что комбинат не снижает темпы модернизации, а наоборот, использует этот период для максимальных инвестиций.
«Мы понимаем, что рынок цикличен, и после периода роста неизбежно наступает спад», — добавил он.
АММК был приобретен группой NeoMetals в 2007 году и в настоящее время обеспечивает более 1100 рабочих мест.