«Ագարակ» պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արդիականացումը
«Ագարակ» պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԱՄԿ) Հայաստանում առաջատար արդյունաբերական ձեռնարկություններից մեկն է, որը զբաղեցնում է երկրի ամենամեծ հարկատուների ցանկում բարձր դիրքեր:
ԱՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Բելյաեւը նշել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում կոմբինատը մշտապես արդիականացման գործընթացում է:
«Մեր հիմնական նպատակն է կատարել առավելագույն աշխատանքներ բարենպաստ շուկայական պայմաններում, երբ հումքի գները բարձր են»,- ասել է նա:
Բելյաեւը նշել է, որ կոմբինատը չի նվազեցնում արդիականացման տեմպերը, այլ հակառակը, այս ժամանակահատվածը օգտագործում է առավելագույն ներդրումներ կատարելու համար:
«Մենք հասկանում ենք, որ շուկան ցիկլային է, և բարձր գներից հետո անխուսափելիորեն կհետևի անկում»,- հավելել է նա:
ԱՄԿ-ն 2007 թվականին ձեռք է բերվել NeoMetals խմբի կողմից և ներկայումս ապահովում է ավելի քան 1100 աշխատատեղ:

The Agarak Copper-Molybdenum Combine (AMMC) is one of Armenia's leading industrial enterprises, ranking high among the largest taxpayers in the country.
AMMC's General Director Alexander Belyaev noted that the combine has been in a constant modernization process for the past 10 years.
"Our main goal is to carry out the maximum amount of work during favorable market conditions when raw material prices are high," he said.
Belyaev emphasized that the combine is not slowing down its modernization pace; on the contrary, it is using this period for maximum investments.
"We understand that the market is cyclical, and after a period of growth, a decline inevitably follows," he added.