ԵՄ շուկան բաց է հայկական արտադրության ձկնամթերքի համար։ Աշխատանքները կատարված են, կան համապատասխան կարգավորումներ․ մնում է՝ Եվրամիության շուկա ապրանք արտահանել ցանկացող ընկերությունները դիմեն լիազոր գերատեսչությանը՝ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին, գործընթացը սկսելու համար։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը նշեց, որ այս գործընթացը նոր չէ, այն երկար տարիների աշխատանքի արդյունք է։ Այսօր պետությունն ու տնտեսվարողները հասել են մի հանգրվանի, որ արդեն գործնականում կարող են կազմակերպել հայկական արտադրության ձկնամթերքի արտահանումը։
«ՍԱՏՄ-ին արդեն պաշտոնապես դիմել է մեկ ընկերություն՝ ԵՄ շուկա հայկական արտադրության ձկնամթերք արտահանելու համար, սակայն հետաքրքրվածները շատ են։ Կարող եմ ասել, որ հանրապետությունում ձկնամթերքի արտադրության ոլորտի 97 տոկոս ընկերություններ պատրաստ են իրենց ապրանքը արտահանել ԵՄ շուկա»,-ասաց Տիգրան Պետրոսյանը։
ԵՄ շուկայով հետաքրքրված տնտեսվարողները պետք է գրանցված լինեն ԵՄ TRACES համակարգում։ Դրա համար տնտեսվարողները պետք է փաստաթղթային կամ էլեկտրոնային եղանակով դիմում ներկայացնեն ՍԱՏՄ։ Տիգրան Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ պահանջվող փաստաթղթերի մասին տեղեկությունը կհրապարակվի Snund.am կայքում։
«Որևէ բարդ գործընթաց չկա, առանձնահատուկ փաստաթղթեր չեն պահանջվում։ Դրանք բոլոր այն փաստաթղթերն են, որոնք մեր տնտեսվարողներն արդեն իսկ ունեն։ Դիմումը ներկայացնելուց հետո տեսչական մարմինն ուսումնասիրում է փաստաթղթերը, որից հետո տնտեսվարողների մոտ անցկացվում է աուդիտ։ Եթե բոլոր պահանջներին համապատասխանում են, ապա տվյալ կազմակերպությանը գրանցում ենք TRACES համակարգում, որտեղ ինքնաշխատ ձևով ձևավորվում է կոդ, ինչն էլ փոխանցվում է տնտեսվարողին։ Դա ենթադրում է, որ արդեն տնտեսվարողը կարող է իր արտադրանքն արտահանել ԵՄ ցանկացած երկիր»,-ասաց Տիգրան Պետրոսյանը։
Համակարգի կողմից տրված կոդն անժամկետ է, սակայն տեսչական մարմինն, տարին առնվազն մեկ անգամ, այդ տնտեսվարողների մոտ իրականացնելու է ստուգում։
Հուլիսի 20-ին ՍԱՏՄ-ն հյուրընկալելու է ԵՄ-ից 4 փորձագետի։ Կքննարկվեն առաջին խմբաքանակն արտահանելու առնչությամբ մանրամասները:

Рынок ЕС открыт для армянской рыбной продукции. Работы проведены, существуют соответствующие регламенты; теперь компаниям, желающим экспортировать продукцию на рынок Европейского Союза, необходимо обратиться в уполномоченный орган — Инспекцию по безопасности пищевых продуктов Армении, чтобы начать процесс.
На пресс-конференции, проведенной в пресс-центре «Арменпресс», руководитель Инспекции по безопасности пищевых продуктов Армении Тигран Петросян отметил, что этот процесс не нов, это результат многолетней работы. Сегодня государство и предприниматели достигли такой стадии, что уже практически могут организовать экспорт армянской рыбной продукции.
«В САТП уже официально обратилась одна компания с просьбой экспортировать армянскую рыбную продукцию на рынок ЕС, но заинтересованных много. Могу сказать, что 97 процентов компаний в секторе рыбной продукции в республике готовы экспортировать свою продукцию на рынок ЕС», — сказал Тигран Петросян.
Предприниматели, заинтересованные в рынке ЕС, должны быть зарегистрированы в системе TRACES ЕС. Для этого им необходимо подать заявку в САТП в бумажном или электронном виде. Тигран Петросян сообщил, что информация о необходимых документах будет опубликована на сайте Snund.am.
«Нет никаких сложных процессов, особых документов не требуется. Это все те документы, которые наши предприниматели уже имеют. После подачи заявки инспекционный орган изучает документы, после чего у предпринимателей проводится аудит. Если все требования соблюдены, мы регистрируем данную организацию в системе TRACES, где автоматически формируется код, который передается предпринимателю. Это означает, что предприниматель может экспортировать свою продукцию в любую страну ЕС», — сказал Тигран Петросян.
Код, выданный системой, бессрочен, однако инспекционный орган будет проводить проверки у этих предпринимателей как минимум раз в год.