ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ․Մ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի մարտի 30-ից ապրիլի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 մլն 714 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։

Завершено предварительное расследование уголовного дела о хищении 6,7 млн драмов с использованием компьютера в Главном управлении по расследованию особо важных дел Комитета по расследованию РА, в отделе расследования преступлений в сфере киберпреступности и высоких технологий.
В ходе предварительного расследования были получены доказательства того, что Х.М., узнав о техническом сбое в электронном приложении компании, который не позволял проверять остаток на счете при осуществлении переводов между счетами, с прямым намерением похитить чужое имущество, в период с 30 марта по 8 апреля 2024 года незаконно, без разрешения, предусмотренного законом, договором или иным законным основанием, ввел в компьютерную систему данные о переводе различных сумм денег на свой счет в компании.
В результате вышеупомянутого технического сбоя на электронном кошельке компании и на счете, открытом на его имя, была сгенерирована сумма в 6 млн 714 тыс. драмов, которая была похищена путем перевода на другие банковские карты.