ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ․Մ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի մարտի 30-ից ապրիլի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 մլն 714 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։

The preliminary investigation into the case of computer theft of 6.7 million drams has been completed in the Cybercrime and High Technology Crimes Investigation Department of the RA Investigative Committee's Main Investigation Department for Particularly Important Cases.
During the investigation, evidence was obtained that K.M., having learned about a technical flaw in the company's electronic application that did not allow checking the account balance during transfers between accounts, with direct intent to steal someone else's property, illegally entered data into the computer system regarding the transfer of various amounts of money to his account in the company from March 30 to April 8, 2024, without any legal, contractual, or other legitimate basis.
As a result of the aforementioned technical flaw, a particularly large amount of 6 million 714 thousand drams was generated in the balance of his electronic wallet and account opened in his name, which was then stolen through transfers to other bank cards.
The criminal case against K.M. has been sent to the prosecutor with an accusatory conclusion.
Notice: The accused in the crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code by a court decision that has entered into legal force.