Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 1 անձի մասով: Այս մասին հաղորդում է Քննչական կոմիտեն։
«Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ․Մ․-ն, տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024թ. մարտի 30-ից ապրիլի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 մլն 714 հզր դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։
Խ.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Preliminary Investigation Completed in Case of Computer Theft Amounting to 6.7 Million Drams
The preliminary investigation into a case of computer theft in a particularly large amount has been completed by the Cybercrime and High-Tech Crime Investigation Department of the Investigative Committee. This was reported by the Investigative Committee.
"During the investigation, evident factual data were obtained indicating that K.M., having learned about a technical flaw that prevented the verification of account balances while making transfers between accounts through the company's electronic application, with direct intent to commit theft of another's property, illegally entered data into the computer system regarding the transfer of allegedly available amounts to his company account from March 30 to April 8, 2024.
As a result of the aforementioned technical flaw, an amount of 6 million 714 thousand drams was generated in the balance of the electronic wallet of the company and the account opened in his name, which was then stolen by transferring to other bank cards.
The criminal proceedings against K.M. have been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion," the statement said.