Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 1 անձի մասով: Այս մասին հաղորդում է Քննչական կոմիտեն։
«Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ․Մ․-ն, տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024թ. մարտի 30-ից ապրիլի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 մլն 714 հզր դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։
Խ.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Завершено предварительное расследование по делу о компьютерной краже на сумму 6,7 млн драм
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета завершено предварительное расследование по делу о компьютерной краже в особо крупном размере, возбужденному в отношении одного лица. Об этом сообщает Следственный комитет.
«В ходе предварительного расследования были получены очевидные фактические данные о том, что Х.М., узнав о техническом сбое, не позволяющем проверять остаток на счете при осуществлении переводов между счетами через электронное приложение компании, с прямым намерением совершить кражу чужого имущества, в период с 30 марта по 8 апреля 2024 года незаконно, без разрешения, предусмотренного законом, договором или иным законным основанием, ввел в компьютерную систему данные о переводе якобы имеющихся денежных средств на свой счет компании.
В результате указанного технического сбоя на электронном кошельке компании и на счету, открытом на его имя, был сгенерирован особенно крупный размер средств — 6 млн 714 тыс. драм, которые были похищены путем перевода на другие банковские карты.
Уголовное дело в отношении Х.М. было направлено с обвинительным заключением в прокуратуру», — говорится в сообщении.