650 մլն դոլար է հատկացվում Դալմայի նոր այգիների, մետրոյի նոր կայարանի կառուցման և տրանսպորտի համար
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և ներդրումային կոմիտեն, որը հաստատում է խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի ֆինանսական հարցը, Երևան քաղաքի 3 ծրագրերով հաստատել է 650 միլիոն դոլարի ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք ուղղվում են Աջափնյակի մետրոյի կայարանի կառուցմանը, մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքի ամբողջական արդիականացմանը, վերգետնյա տրանսպորտի մեր վերջին փուլի էլեկտրական ավտոբուսների գնմանը, 2 դեպոների նորոգմանը, առանձնացված գծերի ներդրմանը և Դալմայի 250 հեկտար այգիների կառուցմանը:
Սա կարևորագույն և անկյունաքարային որոշում է, որը տեղի է ունեցել նախորդ շաբաթ։ Կառավարությունը փաստացի ստանձնել է ֆինանսական հանձնառություն այս ծրագրերի հետ կապված, և Երևան քաղաքը իրականացնելու է այս բոլոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը։ Մենք տարբեր ծրագրերով տարբեր փուլերում ենք գտնվում, և ամենահասունն ու ամենամոտը Աջափնյակի մետրոյի կայարանի կառուցման ծրագիրն է, հասկանում եմ նաև այն մարդկանց, որոնք թերահավատորեն են մոտենում այս պրոցեսին, բայց նաև պետք է հասկանալ, որ որևէ ծրագիր, որ տասնամյակներով չես իրականացնում, դրա գիտելիքն ու կառավարման կարողությունը երկրից վերանում է, հիմա մեր ձգձգումները միայն այս խնդրի հետ են կապված»,- նշել է Ավինյանը:

650 миллионов долларов выделяется на новые парки Далмы, строительство новой станции метро и транспорт:
Об этом на рабочем совещании сообщил мэр Тигран Авинян:
«Правительство Республики Армения и инвестиционный комитет, который утверждает финансовые вопросы крупных инфраструктурных проектов, утвердили 650 миллионов долларов на инфраструктурные проекты в Ереване, которые направлены на строительство станции метро Ажапняк, полную модернизацию инфраструктуры метрополитена, покупку электрических автобусов для последнего этапа наземного транспорта, ремонт двух депо, внедрение выделенных линий и строительство 250 гектаров парков Далмы:
Это важное и ключевое решение, принятое на прошлой неделе. Правительство фактически взяло на себя финансовые обязательства по этим проектам, и город Ереван будет реализовывать все эти инфраструктурные проекты. Мы находимся на разных этапах различных программ, и наиболее зрелым и близким является проект строительства станции метро Ажапняк, я также понимаю людей, которые скептически относятся к этому процессу, но также нужно понимать, что любой проект, который не реализуется десятилетиями, теряет свои знания и управленческие способности, сейчас наши задержки связаны только с этой проблемой», - отметил Авинян.