650 մլն դոլար է հատկացվում Դալմայի նոր այգիների, մետրոյի նոր կայարանի կառուցման և տրանսպորտի համար
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և ներդրումային կոմիտեն, որը հաստատում է խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի ֆինանսական հարցը, Երևան քաղաքի 3 ծրագրերով հաստատել է 650 միլիոն դոլարի ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք ուղղվում են Աջափնյակի մետրոյի կայարանի կառուցմանը, մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքի ամբողջական արդիականացմանը, վերգետնյա տրանսպորտի մեր վերջին փուլի էլեկտրական ավտոբուսների գնմանը, 2 դեպոների նորոգմանը, առանձնացված գծերի ներդրմանը և Դալմայի 250 հեկտար այգիների կառուցմանը:
Սա կարևորագույն և անկյունաքարային որոշում է, որը տեղի է ունեցել նախորդ շաբաթ։ Կառավարությունը փաստացի ստանձնել է ֆինանսական հանձնառություն այս ծրագրերի հետ կապված, և Երևան քաղաքը իրականացնելու է այս բոլոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը։ Մենք տարբեր ծրագրերով տարբեր փուլերում ենք գտնվում, և ամենահասունն ու ամենամոտը Աջափնյակի մետրոյի կայարանի կառուցման ծրագիրն է, հասկանում եմ նաև այն մարդկանց, որոնք թերահավատորեն են մոտենում այս պրոցեսին, բայց նաև պետք է հասկանալ, որ որևէ ծրագիր, որ տասնամյակներով չես իրականացնում, դրա գիտելիքն ու կառավարման կարողությունը երկրից վերանում է, հիմա մեր ձգձգումները միայն այս խնդրի հետ են կապված»,- նշել է Ավինյանը:

650 million dollars is allocated for new Dalma parks, new metro station construction, and transport:
This was stated by Mayor Tigran Avinyan during a working meeting:
“The Government of the Republic of Armenia and the investment committee, which approves the financial issues of large infrastructure projects, have approved 650 million dollars for infrastructure projects in Yerevan, which are directed towards the construction of the Ajapnyak metro station, the complete modernization of the metro infrastructure, the purchase of electric buses for our last phase of public transport, the renovation of 2 depots, the implementation of dedicated lines, and the construction of 250 hectares of parks in Dalma:
This is a crucial and cornerstone decision that took place last week. The government has effectively taken on financial commitments regarding these projects, and the city of Yerevan will implement all these infrastructure projects. We are at different stages with various programs, and the most mature and nearest is the project for the construction of the Ajapnyak metro station. I also understand the skepticism of some people regarding this process, but it should also be understood that any project that has not been implemented for decades loses its knowledge and management capabilities, and our delays are only related to this issue,” Avinyan noted.