2026թ․-ի հունվար-մայիսին Հայաստանում պղնձի խտանյութի արտադրությունը աճել է 34․7%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարվա հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 139,642.6 տոննա պղնձի խտանյութ։ Նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշի համեմատությամբ՝ արտադրության ծավալն աճել է 34․7%-ով։
Միևնույն ժամանակ, ցինկի խտանյութի արտադրությունը աճել է 10․6%-ով և կազմել 5,430.0 տոննա, իսկ մոլիբդենի խտանյութինը նվազել է 29․2%-ով՝ կազմելով 7,450.8 տոննա։
Ֆեռոմոլիբդենի արտադրությունը նվազել է 52․7%-ով և կազմել 598.4 տոննա, պողպատե խողովակների արտադրությունն աճել է 34․4%-ով և կազմել 12,834.2 տոննա, իսկ ալյումինե նրբաթիթեղի արտադրությունը նվազել է 0․2%-ով՝ կազմելով 8,351.9 տոննա։

Copper Concentrate Production in Armenia Increased by 34.7% from January to May 2026
According to data published by the Statistical Committee of Armenia, 139,642.6 tons of copper concentrate were produced in Armenia from January to May 2026. Compared to the same period last year, production volume increased by 34.7%.
At the same time, zinc concentrate production increased by 10.6%, totaling 5,430.0 tons, while molybdenum concentrate production decreased by 29.2%, amounting to 7,450.8 tons.
Ferromolybdenum production fell by 52.7%, totaling 598.4 tons, steel pipe production rose by 34.4%, reaching 12,834.2 tons, while aluminum foil production decreased by 0.2%, amounting to 8,351.9 tons.