Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների 2026թ.-ի ապրիլի դրությամբ Հայաստանում գործել է 64,043 կազմակերպություն։ Գրանցված աշխատողների քանակը կազմել է 818,402, իսկ նրանց միջին ամսական աշխատավարձը՝ 313,353 ՀՀ դրամ։
1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 51,956 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 81%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 147,533 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 18%-ը։ 1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 3 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 146,009 դրամ։
10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 9,555 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 15%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 200,926 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 25%-ը։ 10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 21 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 246,846 դրամ։
50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 2,197 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 3%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 205,162 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 25%-ը։ 50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 93 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 324,188 դրամ։
250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 335 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 1%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 264,781 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 32%-ը։ 250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 790 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 448,669 դրամ։
Պետական աշխատատեղերի դեպքում պատկերը հետևյալն է.
Հայաստանում գործող պետական կազմակերպությունների թիվը 3,558 է, իսկ գրանցված աշխատողների քանակը՝ 224,134։ Միջին ամսական աշխատավարձը կազմում է 249,189 դրամ։
1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 317 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 9%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 1,940 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 1%-ը։ 1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 6 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 172,106 դրամ։
10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 2,192 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 61%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 61,255 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 27%-ը։ 10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 28 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 162,360 դրամ։
50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 948 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 27%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 81,572 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 36%-ը։ 50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 86 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 223,362 դրամ։
250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 101 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 3%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 79,367 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 36%-ը։ 250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 786 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 344,633 դրամ։
Ոչ Պետական աշխատատեղերի դեպքում պատկերը հետևյալն է.
Հայաստանում գործող ոչ պետական կազմակերպությունների թիվը 60,485 է, իսկ գրանցված աշխատողների քանակը՝ 594,268։ Միջին ամսական աշխատավարձը կազմում է 337,553 դրամ։
1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 51,639 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 85%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 145,593 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 25%-ը։ 1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 3 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 145,661 դրամ։
10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 7,363 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 12%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 139,671 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 23%-ը։ 10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 19 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 283,898 դրամ։
50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 1,249 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 2%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 123,590 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 21%-ը։ 50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 99 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 390,735 դրամ։
250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 234 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 0%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 185,414 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 31%-ը։ 250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 792 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 493,201 դրամ։

На апрель 2026 года в 64,043 организациях Армении зарегистрировано 818,402 сотрудника
Согласно данным Статистического комитета РА, на апрель 2026 года в Армении действовало 64,043 организации. Число зарегистрированных работников составило 818,402, а их средняя месячная зарплата — 313,353 драмов.
Количество организаций с 1-9 работниками составляет 51,956, что составляет 81% от общего числа организаций. В этих организациях работает 147,533 человека, что составляет 18% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 1-9 работниками составляет 3, а средняя зарплата — 146,009 драмов.
Количество организаций с 10-49 работниками составляет 9,555, что составляет 15% от общего числа организаций. В этих организациях работает 200,926 человек, что составляет 25% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 10-49 работниками составляет 21, а средняя зарплата — 246,846 драмов.
Количество организаций с 50-249 работниками составляет 2,197, что составляет 3% от общего числа организаций. В этих организациях работает 205,162 человека, что составляет 25% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 50-249 работниками составляет 93, а средняя зарплата — 324,188 драмов.
Количество организаций с 250 и более работниками составляет 335, что составляет 1% от общего числа организаций. В этих организациях работает 264,781 человек, что составляет 32% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 250 и более работниками составляет 790, а средняя зарплата — 448,669 драмов.
Что касается государственных рабочих мест, то ситуация следующая:
Количество государственных организаций в Армении составляет 3,558, а число зарегистрированных работников — 224,134. Средняя месячная зарплата составляет 249,189 драмов.
Количество организаций с 1-9 работниками составляет 317, что составляет 9% от общего числа организаций. В этих организациях работает 1,940 человек, что составляет 1% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 1-9 работниками составляет 6, а средняя зарплата составляет 172,106 драмов.
Количество организаций с 10-49 работниками составляет 2,192, что составляет 61% от общего числа организаций. В этих организациях работает 61,255 человек, что составляет 27% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 10-49 работниками составляет 28, а средняя зарплата составляет 162,360 драмов.
Количество организаций с 50-249 работниками составляет 948, что составляет 27% от общего числа организаций. В этих организациях работает 81,572 человека, что составляет 36% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 50-249 работниками составляет 86, а средняя зарплата составляет 223,362 драмов.
Количество организаций с 250 и более работниками составляет 101, что составляет 3% от общего числа организаций. В этих организациях работает 79,367 человек, что составляет 36% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 250 и более работниками составляет 786, а средняя зарплата составляет 344,633 драмов.
Что касается частных рабочих мест, то ситуация следующая:
Количество частных организаций в Армении составляет 60,485, а число зарегистрированных работников — 594,268. Средняя месячная зарплата составляет 337,553 драмов.
Количество организаций с 1-9 работниками составляет 51,639, что составляет 85% от общего числа организаций. В этих организациях работает 145,593 человек, что составляет 25% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 1-9 работниками составляет 3, а средняя зарплата составляет 145,661 драмов.
Количество организаций с 10-49 работниками составляет 7,363, что составляет 12% от общего числа организаций. В этих организациях работает 139,671 человек, что составляет 23% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 10-49 работниками составляет 19, а средняя зарплата составляет 283,898 драмов.
Количество организаций с 50-249 работниками составляет 1,249, что составляет 2% от общего числа организаций. В этих организациях работает 123,590 человек, что составляет 21% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 50-249 работниками составляет 99, а средняя зарплата составляет 390,735 драмов.
Количество организаций с 250 и более работниками составляет 234, что составляет 0% от общего числа организаций. В этих организациях работает 185,414 человек, что составляет 31% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 250 и более работниками составляет 792, а средняя зарплата составляет 493,201 драмов.