2026թ. հունվար-մայիսին Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն աճել է 9․7%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 4,380.9 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 9․7%-ով։
Մասնավորապես, ՋԷԿ-երի արտադրությունը աճել է 58․1%-ով և կազմել 1,757.0 մլն կՎտ ժամ։ ՀԷԿ-երի արտադրությունն նվազել է 5․1%-ով և կազմել 1,025.5 մլն կՎտ ժամ։ ՀԱԷԿ արտադրությունը նվազել է 23․8%-ով և կազմել 939.5 մլն կՎտ ժամ։ Հողմային էլեկտրակայանների արտադրությունը աճել է 46․5%-ով և կազմել 0.5 մլն կՎտ ժամ, իսկ արևային էլեկտրակայանների արտադրությունը աճել է 16․1%-ով և կազմել 658.4 մլն կՎտ ժամ։
[1]Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում ներառված են նաև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի մասով ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալները (ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին առաքված էլեկտրական էներգիայի ընդհանուր ծավալը՝ 218.6 մլն. կՎտ. ժամ, ինչպես նաև ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից արտադրված և տեղում սպառած (դարձափոխիչային՝ ռեվերսային առևտրային հաշվիչների կողմից չարձանագրված) էլեկտրական էներգիայի ծավալները, մոտարկված հաշվարկներով՝ 168.3 մլն. կՎտ. ժամ` համաձայն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալների): Ընդ որում, գործող մեթոդաբանության համաձայն ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի արժեքային տվյալները չեն ներառվում էլեկտրաէներգիայի արտադրության արժեքային ծավալներում: Նշյալով պայմանավորված՝ ըստ էլեկտրակայանների էլեկտրաէներգիայի արտադրության կառուցվածքն արժեքային և բնեղեն արտահայտությամբ տարբեր է.

Согласно данным, опубликованным Государственным комитетом Республики Армения, в январе-мае 2026 года в Армении было произведено 4,380.9 млн кВтч электроэнергии. По сравнению с сопоставимым показателем 2025 года зафиксирован рост на 9.7%.
В частности, производство электроэнергии на ТЭЦ увеличилось на 58.1% и составило 1,757.0 млн кВтч. Производство на ГЭС уменьшилось на 5.1% и составило 1,025.5 млн кВтч. Производство на АЭС снизилось на 23.8% и составило 939.5 млн кВтч. Производство на ветровых электростанциях увеличилось на 46.5% и составило 0.5 млн кВтч, а на солнечных электростанциях увеличилось на 16.1% и составило 658.4 млн кВтч.
[1]В объемах производства электроэнергии также учитываются объемы, произведенные автономными производителями в рамках взаимного обмена электроэнергией (общий объем электроэнергии, поставленной автономными производителями в «Электрические сети Армении» составляет 218.6 млн кВтч, а также объемы, произведенные автономными производителями и потребленные на месте (не учтенные коммерческими счетчиками), приблизительно 168.3 млн кВтч, согласно данным Комиссии по регулированию общественных услуг РА). При этом, согласно действующей методологии, стоимостные данные электроэнергии, произведенной автономными производителями, не включаются в стоимостные объемы производства электроэнергии. В связи с этим структура производства электроэнергии по электростанциям различается в стоимостном и натуральном выражении.