2026թ. հունվար-մայիսին Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն աճել է 9․7%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 4,380.9 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 9․7%-ով։
Մասնավորապես, ՋԷԿ-երի արտադրությունը աճել է 58․1%-ով և կազմել 1,757.0 մլն կՎտ ժամ։ ՀԷԿ-երի արտադրությունն նվազել է 5․1%-ով և կազմել 1,025.5 մլն կՎտ ժամ։ ՀԱԷԿ արտադրությունը նվազել է 23․8%-ով և կազմել 939.5 մլն կՎտ ժամ։ Հողմային էլեկտրակայանների արտադրությունը աճել է 46․5%-ով և կազմել 0.5 մլն կՎտ ժամ, իսկ արևային էլեկտրակայանների արտադրությունը աճել է 16․1%-ով և կազմել 658.4 մլն կՎտ ժամ։
[1]Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում ներառված են նաև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի մասով ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալները (ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին առաքված էլեկտրական էներգիայի ընդհանուր ծավալը՝ 218.6 մլն. կՎտ. ժամ, ինչպես նաև ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից արտադրված և տեղում սպառած (դարձափոխիչային՝ ռեվերսային առևտրային հաշվիչների կողմից չարձանագրված) էլեկտրական էներգիայի ծավալները, մոտարկված հաշվարկներով՝ 168.3 մլն. կՎտ. ժամ` համաձայն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալների): Ընդ որում, գործող մեթոդաբանության համաձայն ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի արժեքային տվյալները չեն ներառվում էլեկտրաէներգիայի արտադրության արժեքային ծավալներում: Նշյալով պայմանավորված՝ ըստ էլեկտրակայանների էլեկտրաէներգիայի արտադրության կառուցվածքն արժեքային և բնեղեն արտահայտությամբ տարբեր է.

Electricity production in Armenia increased by 9.7% from January to May 2026
According to data published by the Statistical Committee of the Republic of Armenia, from January to May 2026, Armenia produced 4,380.9 million kWh of electricity. This represents a 9.7% increase compared to the comparable figure for 2025.
Specifically, electricity production from thermal power plants increased by 58.1% to 1,757.0 million kWh. Production from hydroelectric power plants decreased by 5.1% to 1,025.5 million kWh. Production from nuclear power plants fell by 23.8% to 939.5 million kWh. Wind power generation increased by 46.5% to 0.5 million kWh, while solar power generation rose by 16.1% to 658.4 million kWh.
[1] The volumes of electricity production also include the volumes produced by autonomous producers in terms of electricity flows (the total volume of electricity supplied by autonomous producers to the Electric Networks of Armenia is 218.6 million kWh, as well as the volumes produced and consumed on-site by autonomous producers (not recorded by commercial meters), estimated at 168.3 million kWh, according to the data from the Public Services Regulatory Commission of Armenia). Furthermore, according to the current methodology, the value data of electricity produced by autonomous producers is not included in the value volumes of electricity production. As a result, the structure of electricity production by power plants differs in value and physical expression.