Չնայած ՆԳՆ Կիբեռոստիկանության կողմից բազմիցս հրապարակված իրազեկումներին, խարդախները շարունակում են «5G ցանցի թարմացման», «կապի որակի բարելավման» կամ «տեխնիկական կարգավորումների» պատրվակով ներկայանալ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և համոզել քաղաքացիներին հեռախոսում ներբեռնել հատուկ ծրագրեր:
Ցավոք, այս մեթոդի հետևանքով շարունակում են արձանագրվել նոր տուժած քաղաքացիներ:
🛑 Հիշե՛ք՝ նման ծրագրերի տեղադրումը հանցավորներին հնարավորություն է տալիս հեռակա հասանելիություն ստանալ ձեր բջջային հեռախոսին, մուտք գործել բանկային հավելվածներ և հափշտակել ձեր դրամական միջոցները:
Ձեր անվտանգությունն ապահովելու համար՝ մի՛ ներբեռնեք անծանոթ անձանց առաջարկած ծրագրեր, մի՛ տրամադրեք հաստատման կոդեր, գաղտնաբառեր կամ այլ անձնական տվյալներ, կասկածելի զանգ ստանալու դեպքում անմիջապես ընդհատեք խոսակցությունը և կապ հաստատեք ձեր բջջային օպերատորի պաշտոնական սպասարկման կենտրոնի հետ:
Հիշե՛ք՝ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորները երբեք հեռախոսազանգի միջոցով չեն պահանջում ներբեռնել որևէ հավելված կամ ծրագիր:

Несмотря на многочисленные предупреждения от Киберполиции МВД, мошенники продолжают представляться сотрудниками мобильных операторов в Армении под предлогом «обновления 5G сети», «улучшения качества связи» или «технических регуляций» и убеждать граждан загружать специальные программы на свои телефоны:
К сожалению, по этой методике продолжают регистрироваться новые пострадавшие граждане:
🛑 Помните, что установка таких программ дает преступникам возможность удаленного доступа к вашему мобильному телефону, входа в банковские приложения и кражи ваших денежных средств:
Чтобы обеспечить вашу безопасность, не загружайте программы, предложенные незнакомыми людьми, не предоставляйте коды подтверждения, пароли или другие личные данные, а в случае подозрительного звонка немедленно прервите разговор и свяжитесь с официальным сервисным центром вашего мобильного оператора:
Помните, что мобильные операторы в Армении никогда не требуют по телефону загрузить какие-либо приложения или программы: