Բիշքեկի սեղանի երկու կողմը
Սեպտեմբերի 1-ին Բիշքեկում Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության փոքր, բայց կարևոր քննություն է լինելու։ Մոսկվան ցանկանում է իմանալ, թե ինչպես է Հայաստանը պատրաստվում համատեղել Եվրամիությանն անդամակցելու ձգտումը Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության հետ։
Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ ձգտել Եվրամիություն և ստանալ ԵԱՏՄ անդամակցության «հսկայական օգուտները»։ Մոսկվան պատրաստվում է բարձրացնել նաև Հայաստանում ընդդիմադիր գործիչների ձերբակալությունների հարցը՝ հատուկ ընդգծելով Ռուսաստանի հետ սերտ հարաբերությունների կողմնակիցներին։
Բացի այդ, երկաթուղային ենթակառուցվածքների հարցը նույնպես կարևոր է։ Հայաստանը պատրաստվում է վերականգնել Գյումրի-Ախուրյան և Երասխի երկաթուղային հատվածները, ինչը կարող է ազդել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման վրա։
Այս հանդիպումը նաև անվտանգության օրակարգ ունի, որտեղ Հայաստանը կարող է հարցնել՝ ինչ գործնական դեր է Մոսկվան պատրաստ ստանձնել Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման հարցում։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները պետք է վերանայվեն, և Երևանը պետք է կարողանա հարցեր տալ, որպեսզի կարողանա պաշտպանել իր շահերը։

The Two Sides of the Table in Bishkek
On September 1, the meeting between Nikol Pashinyan and Vladimir Putin in Bishkek will be a significant test for Armenia's foreign policy. Moscow wants to know how Armenia plans to reconcile its aspirations for EU membership with its membership in the Eurasian Economic Union.
Yuri Ushakov has stated that Armenia cannot simultaneously aim for EU membership while reaping the "huge benefits" of EAEU membership. Moscow is also preparing to raise the issue of the arrests of opposition figures in Armenia, particularly emphasizing those who support close ties with Russia.
Additionally, the issue of railway infrastructure is crucial. Armenia is preparing to restore the Giumri-Akhuryan and Yeraskh railway sections, which could impact the opening of regional communications.
This meeting will also have a security agenda, where Armenia may ask what practical role Moscow is willing to take in the release of Armenians held in Baku.
Relations between Armenia and Russia need to be reassessed, and Yerevan must be able to ask questions to protect its interests.