Բիշքեկի սեղանի երկու կողմը
Սեպտեմբերի 1-ին Բիշքեկում Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության փոքր, բայց կարևոր քննություն է լինելու։ Մոսկվան ցանկանում է իմանալ, թե ինչպես է Հայաստանը պատրաստվում համատեղել Եվրամիությանն անդամակցելու ձգտումը Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության հետ։
Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ ձգտել Եվրամիություն և ստանալ ԵԱՏՄ անդամակցության «հսկայական օգուտները»։ Մոսկվան պատրաստվում է բարձրացնել նաև Հայաստանում ընդդիմադիր գործիչների ձերբակալությունների հարցը՝ հատուկ ընդգծելով Ռուսաստանի հետ սերտ հարաբերությունների կողմնակիցներին։
Բացի այդ, երկաթուղային ենթակառուցվածքների հարցը նույնպես կարևոր է։ Հայաստանը պատրաստվում է վերականգնել Գյումրի-Ախուրյան և Երասխի երկաթուղային հատվածները, ինչը կարող է ազդել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման վրա։
Այս հանդիպումը նաև անվտանգության օրակարգ ունի, որտեղ Հայաստանը կարող է հարցնել՝ ինչ գործնական դեր է Մոսկվան պատրաստ ստանձնել Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման հարցում։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները պետք է վերանայվեն, և Երևանը պետք է կարողանա հարցեր տալ, որպեսզի կարողանա պաշտպանել իր շահերը։

Стороны стола в Бишкеке
1 сентября в Бишкеке встреча Николы Пашиняна и Владимира Путина станет важным тестом для внешней политики Армении. Москва хочет узнать, как Армения собирается совмещать стремление к членству в Европейском Союзе с членством в Евразийском экономическом союзе.
Юрий Ушаков заявил, что Армения не может одновременно стремиться к Европейскому Союзу и получать "огромные выгоды" от членства в ЕАЭС. Москва также намерена поднять вопрос о задержаниях оппозиционных деятелей в Армении, особо подчеркивая сторонников тесных отношений с Россией.
Кроме того, вопрос железнодорожной инфраструктуры также важен. Армения готовится восстановить участки железной дороги Гюмри-Ахурян и Ерасх, что может повлиять на открытие региональных коммуникаций.
Эта встреча также имеет повестку безопасности, где Армения может спросить, какую практическую роль готова взять Москва в вопросе освобождения армян, удерживаемых в Баку.
Отношения между Арменией и Россией должны быть пересмотрены, и Ереван должен уметь задавать вопросы, чтобы защитить свои интересы.