ԱՄՆ-ում բացահայտվել է խոշոր հանցավոր սխեմա, որի միջոցով զեղծարարներն անհպում վճարումների տեխնոլոգիայի օգնությամբ տարեկան մինչև 1 միլիարդ դոլար են հափշտակում ռիթեյլերներից և բանկերից, հայտնում է CNBC-ն:
Հանցագործներն օգտագործում են գողացված բանկային քարտերի տվյալները՝ խանութների բջջային հավելվածների միջոցով նվեր քարտեր ձեռք բերելու համար: Այս հավելվածների պաշտպանվածության մակարդակը, որպես կանոն, ավելի ցածր է, քան ֆինանսական կազմակերպություններինը, ինչից էլ օգտվում են խարդախները:
Այնուհետև նվեր քարտերով գնվում են թանկարժեք ապրանքներ, որոնք հետագայում վերավաճառվում են Չինաստանում՝ հավելավճարով: Այս սխեման թույլ է տալիս շրջանցել ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ Չինաստանի խիստ բանկային վերահսկողության կանոնները:
Տեղում գործարքները հաճախ իրականացվում են անօրինական միգրանտների միջոցով, որոնք այդ կերպ մարում են մաքսանենգներին ունեցած պարտքերը: Ոստիկանության տվյալներով՝ նրանց հեռախոսներում հայտնաբերվում են վճարային հավելվածներ, որոնք քողարկված են խաղերի տեսքով:
Home Depot-ի ներկայացուցիչների խոսքով՝ վերջին տարիներին այս մեթոդը դարձել է հանցագործների նախընտրելի գործելաոճը, քանի որ «այն նրանց համար շատ ցածր ռիսկային է»՝ համեմատած խանութներից ավանդական գողությունների հետ:
Անհպում վճարումների տեխնոլոգիաների լայն տարածման ֆոնին թվային խարդախությունները դարձել են մանրածախ առևտրի ոլորտում կազմակերպված հանցավորության զարգացման նոր փուլ: 2024 թվականի հունվարից սկսված դաշնային գործողության շրջանակում իրավապահ մարմինները կատարել են առնվազն 239 ձերբակալություն: Այնուամենայնիվ, ոլորտի փորձագետներն ու ներկայացուցիչները շարունակում են աջակցել նոր օրենսդրական նախաձեռնություններին, որոնք կբարելավեն տեղեկատվության փոխանակումը և թույլ կտան ավելի արդյունավետ պայքարել բարդ ֆինանսական հանցագործությունների դեմ:

Мошенники ежегодно крадут до 1 миллиарда долларов у ритейлеров США с помощью бесконтактных платежей
В США раскрыта крупная преступная схема, с помощью которой мошенники ежегодно крадут до 1 миллиарда долларов у ритейлеров и банков, сообщает CNBC.
Преступники используют данные украденных банковских карт для покупки подарочных карт через мобильные приложения магазинов. Уровень защиты этих приложений, как правило, ниже, чем у финансовых учреждений, что и используют мошенники.
Затем подарочные карты используются для покупки дорогих товаров, которые впоследствии перепродаются в Китае с наценкой. Эта схема позволяет обойти строгие банковские правила как в США, так и в Китае.
Местные сделки часто осуществляются через нелегальных мигрантов, которые таким образом расплачиваются с контрабандистами. По данным полиции, на их телефонах обнаруживаются платежные приложения, замаскированные под игры.
Представители Home Depot заявили, что в последние годы этот метод стал предпочтительным способом действия преступников, так как «он имеет очень низкий риск» по сравнению с традиционными кражами из магазинов.
На фоне широкого распространения технологий бесконтактных платежей цифровые мошенничества стали новой стадией организованной преступности в сфере розничной торговли. В рамках федеральной операции, начатой в январе 2024 года, правоохранительные органы провели как минимум 239 арестов. Тем не менее, эксперты и представители отрасли продолжают поддерживать новые законодательные инициативы, которые улучшат обмен информацией и позволят более эффективно бороться с сложными финансовыми преступлениями.