Զանգվածային կոռուպցիայի գործով նախկին Գյումրիի քաղաքապետը տեղափոխվել է տնային կալանքի
Անтикոռուպցիոն դատարանը փոխել է Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Գուկասյանի նկատմամբ խափանման միջոցը, նրան տեղափոխելով տնային կալանքի, որը կտևի երեք ամիս: Գուկասյանը գտնվում էր կալանքի տակ 2025 թվականի հոկտեմբերից:
Նա տեղափոխվել է տնային կալանքի 15 միլիոն դրամի (մոտ 40,000 դոլար) գրավի դիմաց: Գուկասյանը ձերբակալվել էր կոռուպցիայի մեղադրանքով, իսկ Անտիկոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարել էր, որ նա և այլ անձինք մեղադրվում են շորթման և կաշառք ստանալու մեջ, այդ թվում՝ 4 միլիոն դրամ (10,000 դոլար) ստանալու մեջ՝ Գյումրիում ապօրինի կառուցված շենքի օրինականացման համար:
Հետաքննության տվյալներով, Գուկասյանն ու քաղաքի գլխավոր ճարտարապետը allegedly պահանջել են տեղացի բնակչից գումար՝ ապօրինի շենքի վերակարգավորման համար, խոստանալով կեղծել պաշտոնական փաստաթղթեր՝ ցույց տալու համար, որ այն քանդվել և վերակառուցվել է:
Հունիսի սկզբին Հետաքննիչ կոմիտեն տարածել էր հաղորդագրություն, որում նշվում էր, որ Գյումրիի համայնքի ղեկավար Վարդան Գուկասյանը 2025 թվականին այլ անձանց հետ միասին իրականացրել է իշխանության բռնազավթման նախապատրաստական գործողություններ, սակայն իր վրա կախված հանգամանքների պատճառով չի կարողացել սկսել հանցագործությունը:
Այս հաղորդագրության հիման վրա ևս մեկ քրեական գործ է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-419 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության բռնազավթման նախապատրաստություն):

Экс-мэр Гюмри переведен под домашний арест
Антикоррупционный суд изменил меру пресечения в отношении экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна на домашний арест сроком на три месяца. Последний находится под стражей с октября 2025 года.
Гукасян был переведен под домашний арест под залог в 15 миллионов драмов (около 40,000 долларов). Напомним, что Гукасян был арестован по обвинению в коррупции. Антикоррупционный комитет объявил, что Гукасян и семь других лиц обвиняются в вымогательстве и получении взяток, в том числе в получении 4 миллионов драмов (10,000 долларов) за легализацию незаконно построенного здания в городе.
По данным следствия, Гукасян и главный архитектор города якобы требовали от местного жителя деньги в обмен на переклассификацию незаконного строения площадью 1500 квадратных метров в законное, обещая подделать официальные документы, чтобы показать, что оно было снесено и перестроено.
В начале июня этого года Следственный комитет распространил сообщение, в котором говорится, что глава общины Гюмри Ширакской области Вардан Гукасян совместно с другими лицами в 2025 году осуществлял подготовительные действия, направленные на захват власти в Республике Армения способами, не предусмотренными Конституцией, но в силу обстоятельств, не зависящих от них, не смог начать исполнение преступления.
В связи с сообщением возбуждено еще одно уголовное дело - по части 1 статьи 43-419 Уголовного кодекса Республики Армения (подготовка к захвату власти).