Յունիբանկը կվճարի բաժնետերերին 9.3 մլրդ դրամ դիվիդենտներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Յունիբանկի տարեկան ընդհանուր ժողովում ներկայացվել են 2025 թվականի գործունեության արդյունքները և որոշվել են հետագա զարգացման հիմնական ուղղությունները:
2025 թվականի արդյունքներով Յունիբանկի մաքուր շահույթը կազմել է 9.8 մլրդ դրամ: Ընդհանուր ժողովը որոշել է բաժնետերերին վճարել 9.3 մլրդ դրամ դիվիդենտներ:
Այս տարի լրանում է Յունիբանկի IPO-ի 10 տարին: Այս ընթացքում բանկի բաժնետոմսերի շուկայական արժեքը աճել է մոտ 70%, ինչը վկայում է բանկի կայուն զարգացման, ներդրողների վստահության և երկարաժամկետ արժեքի ստեղծման մասին:
Յունիբանկը առաջինն է Հայաստանում, որը հաջողությամբ տեղադրել է անվերջ պարտատոմսեր, ավարտելով դրանց տեղաբաշխումը նշանակալիորեն ավելի շուտ, քան նախատեսված էր: Ներդրողների բարձր պահանջարկը արտացոլում է շուկայի վստահությունը բանկի հետագա զարգացման հեռանկարների նկատմամբ:
Յունիբանկը ձգտում է լինել հաճախորդների նախընտրած բանկը, հետևաբար, շարունակաբար զարգացնում է իր մասնաճյուղերի ցանցը և թվային ծառայությունները, ապահովելով հաճախորդների հարմարավետ մուտքը ֆինանսական ծառայություններին:
Այսօր Յունիբանկի հաճախորդ դառնալը հնարավոր է ամբողջությամբ առցանց, անցնելով բիոմետրիկ նույնականացում մոբիլային ծրագրում:
Արդիական տեխնոլոգիաները, ներառյալ արհեստական բանականությունը, կարևոր գործիք են բանկի հետագա զարգացման համար:
Յունիբանկը նաև աջակցում է փոքր և միջին բիզնեսին, առաջարկելով համալիր ծառայություններ՝ ընկերության գրանցումից մինչև ֆինանսավորում:
Բանկը ակտիվորեն մասնակցում է միջազգային համագործակցության ծրագրերին և ճանաչվել է Visa-ի «Strategic Partnership Award 2025» մրցանակով:

ЕРЕВАН, 26 июня. /АРКА/. На Годовом общем собрании акционеров ОАО «Юнибанк» были подведены итоги деятельности Банка за 2025 год и определены ключевые направления дальнейшего развития.
По итогам 2025 года чистая прибыль Юнибанка составила 9,8 млрд драмов. Общее собрание приняло решение направить на выплату дивидендов акционерам 9,3 млрд драмов.
В отчетном году исполнилось десять лет с момента проведения IPO Юнибанка. За этот период рыночная стоимость акций Банка увеличилась примерно на 70%, что свидетельствует об устойчивом развитии бизнеса, доверии инвесторов и последовательном создании долгосрочной стоимости для акционеров.
Юнибанк первым в Армении успешно разместил бессрочные облигации, завершив их размещение значительно раньше установленного срока. Высокий спрос со стороны инвесторов отражает уверенность рынка в перспективах дальнейшего развития Банка.
Стремление стать банком первого выбора для клиентов остается одним из ключевых ориентиров Юнибанка. Для этого Банк последовательно развивает как филиальную сеть, так и цифровые каналы обслуживания, обеспечивая клиентам удобный доступ к финансовым услугам независимо от формата взаимодействия с Банком.
Сегодня стать клиентом Юнибанка можно полностью онлайн, пройдя биометрическую идентификацию в мобильном приложении.
Технологии искусственного интеллекта являются важным инструментом дальнейшего развития, и Юнибанк намерен продолжить внедрение решений на их основе для повышения эффективности бизнес-процессов.
Поддержка малого и среднего бизнеса остается одним из стратегических направлений деятельности Банка. Юнибанк предлагает предпринимателям комплексное сопровождение на всех этапах развития бизнеса — от регистрации компании и открытия счетов до кредитования, лизинга, эквайринга и современных цифровых сервисов.
Для расширения международного сотрудничества Юнибанк выступил партнером ряда значимых мероприятий, включая BAFT Asia Bank to Bank в Сингапуре, форум Yerevan Dialogue и конференцию FINTECH360.