Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանի կապիտալի շուկայում իրականացնելու է 5 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով լողացող արժեկտրոնով պարտատոմսերի թողարկում։ Սա ՎԶԵԲ-ի կողմից Հայաստանի կապիտալի շուկայում իրականացվող հերթական ներդրումային նախաձեռնությունն է, որն ուղղված է տեղական արժույթով ֆինանսական գործիքների զարգացմանը, ֆինանսավորումների հնարավորությունների ընդլայնմանը և Հայաստանի ֆինանսական շուկայի խորացմանը։ Տեղաբաշխումը նախատեսված է 2026 թվականի հուլիսի 7-ին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX)` աճուրդի միջոցով:
Թողարկման տեղաբաշխողն է Կոնվերս Բանկը, որը Հայաստանի կապիտալի շուկայում առաջատար դերակատարներից է և վերջին տարիներին իրականացրել է կորպորատիվ մի շարք պարտատոմսերի տեղաբաշխումներ։ ՎԶԵԲ-ի դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխումը ևս մեկ կարևոր նախագիծ է Բանկի համար՝ ընդգծելով վերջինիս փորձառությունն ու մասնագիտացումը կապիտալի շուկայի գործարքների կազմակերպման և ներդրումային լուծումների ոլորտում։
Տվյալ պարտատոմսերի մարման ժամկետը 36 ամիս է, արժեկտրոնը՝ լողացող. այն կապված է ՀՀ 6 ամսական պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության հետ, որը վերանայվելու է յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ՝ ապահովելով շուկայական պայմաններին համապատասխան եկամտաբերություն և ներդրողներին հնարավորություն տալով օգտվել տոկոսադրույքային միջավայրի փոփոխություններից։
ՎԶԵԲ-ի կողմից դրամային պարտատոմսերի թողարկումը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի ֆինանսական համակարգի համար։ Նման գործիքները նպաստում են դրամային կապիտալի շուկայի զարգացմանը, երկարաժամկետ ֆինանսավորման աղբյուրների ձևավորմանը և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների մասնակցության ընդլայնմանը տեղական շուկայում։ Միաժամանակ, դրանք ներդրողներին առաջարկում են բարձր վարկանիշ ունեցող թողարկողի արժեթուղթ՝ շուկայական պայմաններին համապատասխան եկամտաբերությամբ։
Տեղաբաշխման ավարտից հետո նախատեսվում է պարտատոմսերը ներկայացնել AMX-ում ցուցակման, ինչպես նաև նախաձեռնել անհրաժեշտ գործընթացները՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի ռեպո գործարքներում դրանց օգտագործման հնարավորությունն ապահովելու նպատակով։ Սա կարող է էապես բարձրացնել պարտատոմսերի իրացվելիությունը և ներդրումային գրավչությունը երկրորդային շուկայում։
Աճուրդին հնարավոր է մասնակցել Հայաստանի ֆոնդային բորսայի անդամ հանդիսացող ներդրումային ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների միջոցով։

ЕБРР размещает облигации с плавающей процентной ставкой на 5 миллиардов драмов в Армении
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) выпустит облигации с плавающей процентной ставкой на сумму 5 миллиардов драмов на армянском капитальном рынке. Это очередная инвестиционная инициатива ЕБРР, направленная на развитие финансовых инструментов в местной валюте, расширение возможностей финансирования и углубление финансового рынка Армении. Размещение запланировано на 7 июля 2026 года на фондовой бирже Армении (AMX) через аукцион.
Распределение будет осуществляться Конверс Банком, который является одним из ведущих игроков на капитальном рынке Армении и в последние годы провел ряд размещений корпоративных облигаций. Размещение драма ЕБРР также является важным проектом для банка, подчеркивающим его опыт и специализацию в организации сделок на капитальном рынке и инвестиционных решениях.
Срок погашения данных облигаций составляет 36 месяцев, а купон — плавающий; он связан с доходностью 6-месячных государственных облигаций Армении и будет пересматриваться каждые шесть месяцев, обеспечивая доходность, соответствующую рыночным условиям, и позволяя инвесторам воспользоваться изменениями процентной среды.
Выпуск драма ЕБРР имеет важное значение для финансовой системы Армении. Такие инструменты способствуют развитию денежного капитального рынка, формированию долгосрочных источников финансирования и расширению участия международных финансовых учреждений на местном рынке. В то же время они предлагают инвесторам ценные бумаги высококлассного эмитента с доходностью, соответствующей рыночным условиям.
После завершения распределения облигации будут представлены для листинга на AMX, а также начнутся необходимые процессы для обеспечения возможности их использования в репо-сделках Центрального банка Армении. Это может значительно повысить ликвидность облигаций и инвестиционную привлекательность на вторичном рынке.
Участие в аукционе возможно через организации, предоставляющие инвестиционные услуги, которые являются членами фондовой биржи Армении.