Վրաստանի կառավարության որոշմամբ՝ փոփոխվել են օտարերկրացիներին աշխատանքային կացության թույլտվության տրամադրման կարգը և պայմանները:
«Վրաստանում կացության թույլտվության տրամադրման հարցի քննարկման և որոշման կարգը հաստատելու մասին» որոշման մեջ հուլիսի 9-ին ընդունված փոփոխություններով հստակեցվել է, որ եթե օտարերկրացին իրականացնում է «Աշխատանքային միգրացիայի մասին» օրենքով նախատեսված գործունեություն, ապա, այլ փաստաթղթերի հետ մեկտեղ, նա պետք է ներկայացնի այդ գործունեությունը հավաստող փաստաթուղթ:
Եթե օտարերկրացին օբյեկտիվ պատճառներով չի կարող ներկայացնել ստանդարտ տեղեկանքներ, հնարավոր է ներկայացնել այլ հավաստի ապացույցներ, որոնք կհաստատեն, որ գործատուի տարեկան շրջանառությունը համապատասխանում է պահանջներին: Մասնավորապես՝ շրջանառության նվազագույն շեմը կազմում է 50 հազար լարի յուրաքանչյուր օտարերկրացու համար սովորական ձեռնարկությունների դեպքում և 35 հազար լարի յուրաքանչյուր օտարերկրացու համար՝ կրթական և բժշկական հաստատությունների դեպքում:
Եվս մեկ փոփոխություն վերաբերում է նորաստեղծ ընկերություններին: Եթե ընկերությունը հիմնադրվել է 3 ամսից ոչ շուտ, ունի առնվազն 3 օտարերկրացի աշխատակից, և տվյալ օտարերկրացու համար աշխատանքային կացության թույլտվությունը տրվում է առաջին անգամ, ապա շրջանառությունը հավաստող փաստաթղթեր ներկայացնելու անհրաժեշտություն այլևս չկա: Դրա փոխարեն ներկայացվում է միայն ընկերության տեղեկանքն օտարերկրացի աշխատակիցների թվի վերաբերյալ:
Այդուհանդերձ, նման դեպքերում կացության թույլտվությունը տրվում է միայն 6 ամիս ժամկետով:
Որոշակի դեպքերում աշխատանքային կացության թույլտվություն հայցող օտարերկրացուց կարող է պահանջվել տեղեկատվություն ներկայացնել ձեռնարկության չափի կատեգորիայի (կամ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող անձի կարգավիճակի) վերաբերյալ:
Այս տվյալները հիմնվում են Հաշվապահական հաշվառման, հաշվետվությունների և աուդիտի վերահսկողության ծառայության պորտալում (reportal.ge) առկա հրապարակված տեղեկատվության վրա:

Changes Made to the Procedure for Granting Work Permits to Foreigners in Georgia
The Georgian government has amended the procedure and conditions for granting work permits to foreigners.
According to the amendments adopted on July 9 in the decision on the procedure for discussing and deciding on the issuance of residence permits in Georgia, it is clarified that if a foreigner is engaged in activities provided for by the law on "Labor Migration," then, in addition to other documents, they must present a document confirming this activity.
If a foreigner cannot provide standard certificates for objective reasons, it is possible to submit other credible evidence that confirms that the employer's annual turnover meets the requirements. Specifically, the minimum turnover threshold is set at 50,000 lari for each foreigner in regular enterprises and 35,000 lari for each foreigner in educational and medical institutions.
Another change concerns newly established companies: if the company was founded no earlier than 3 months ago, has at least 3 foreign employees, and the work permit for that foreigner is being issued for the first time, then there is no longer a need to submit documents confirming turnover. Instead, only a certificate regarding the number of foreign employees in the company is required.
However, in such cases, the residence permit is issued only for a period of 6 months.
In certain cases, a foreigner applying for a work permit may be required to provide information about the category of the size of the enterprise (or the status of a person representing public interest).
This information is based on the published data on the portal of the Service for Accounting, Reporting, and Audit Control (reportal.ge).