Վրաստանի կառավարության որոշմամբ՝ փոփոխվել են օտարերկրացիներին աշխատանքային կացության թույլտվության տրամադրման կարգը և պայմանները:
«Վրաստանում կացության թույլտվության տրամադրման հարցի քննարկման և որոշման կարգը հաստատելու մասին» որոշման մեջ հուլիսի 9-ին ընդունված փոփոխություններով հստակեցվել է, որ եթե օտարերկրացին իրականացնում է «Աշխատանքային միգրացիայի մասին» օրենքով նախատեսված գործունեություն, ապա, այլ փաստաթղթերի հետ մեկտեղ, նա պետք է ներկայացնի այդ գործունեությունը հավաստող փաստաթուղթ:
Եթե օտարերկրացին օբյեկտիվ պատճառներով չի կարող ներկայացնել ստանդարտ տեղեկանքներ, հնարավոր է ներկայացնել այլ հավաստի ապացույցներ, որոնք կհաստատեն, որ գործատուի տարեկան շրջանառությունը համապատասխանում է պահանջներին: Մասնավորապես՝ շրջանառության նվազագույն շեմը կազմում է 50 հազար լարի յուրաքանչյուր օտարերկրացու համար սովորական ձեռնարկությունների դեպքում և 35 հազար լարի յուրաքանչյուր օտարերկրացու համար՝ կրթական և բժշկական հաստատությունների դեպքում:
Եվս մեկ փոփոխություն վերաբերում է նորաստեղծ ընկերություններին: Եթե ընկերությունը հիմնադրվել է 3 ամսից ոչ շուտ, ունի առնվազն 3 օտարերկրացի աշխատակից, և տվյալ օտարերկրացու համար աշխատանքային կացության թույլտվությունը տրվում է առաջին անգամ, ապա շրջանառությունը հավաստող փաստաթղթեր ներկայացնելու անհրաժեշտություն այլևս չկա: Դրա փոխարեն ներկայացվում է միայն ընկերության տեղեկանքն օտարերկրացի աշխատակիցների թվի վերաբերյալ:
Այդուհանդերձ, նման դեպքերում կացության թույլտվությունը տրվում է միայն 6 ամիս ժամկետով:
Որոշակի դեպքերում աշխատանքային կացության թույլտվություն հայցող օտարերկրացուց կարող է պահանջվել տեղեկատվություն ներկայացնել ձեռնարկության չափի կատեգորիայի (կամ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող անձի կարգավիճակի) վերաբերյալ:
Այս տվյալները հիմնվում են Հաշվապահական հաշվառման, հաշվետվությունների և աուդիտի վերահսկողության ծառայության պորտալում (reportal.ge) առկա հրապարակված տեղեկատվության վրա:

В Грузии внесены изменения в порядок предоставления рабочей визы иностранцам
По решению правительства Грузии изменены порядок и условия предоставления разрешений на работу иностранцам.
Согласно изменениям, принятым 9 июля в постановлении о порядке рассмотрения и принятия решений по вопросам предоставления разрешений на проживание в Грузии, уточняется, что если иностранец осуществляет деятельность, предусмотренную законом «О трудовой миграции», то, помимо других документов, он должен представить документ, подтверждающий эту деятельность.
Если иностранец по объективным причинам не может представить стандартные справки, возможно предоставление других достоверных доказательств, подтверждающих, что годовой оборот работодателя соответствует требованиям. В частности, минимальный порог оборота составляет 50 тысяч лари на каждого иностранца для обычных предприятий и 35 тысяч лари на каждого иностранца для образовательных и медицинских учреждений.
Еще одно изменение касается вновь созданных компаний: если компания была основана не ранее чем за 3 месяца, имеет как минимум 3 иностранных работника, и разрешение на работу для данного иностранца выдается впервые, то необходимость представления документов, подтверждающих оборот, больше нет. Вместо этого представляется только справка о количестве иностранных работников в компании.
Тем не менее, в таких случаях разрешение на проживание выдается только на срок 6 месяцев.
В некоторых случаях от иностранца, запрашивающего разрешение на работу, может потребоваться предоставить информацию о категории размера предприятия (или статусе лица, представляющего общественный интерес).
Эти данные основаны на опубликованной информации на портале Службы бухгалтерского учета, отчетности и аудита (reportal.ge).