Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է ընդլայնել երկրում գործող բոլոր երեք միջազգային օդանավակայանները և մինչև 2027 թվականի վերջ սկսել Վազիանիում նոր, խոշոր օդանավակայանի կառուցումը։ Այս մասին հայտնում է «Սպուտնիկ» գործակալության վրացական ծառայությունը՝ վկայակոչելով Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի խոսքերը։
«Զբոսաշրջային հոսքի աճի ֆոնին Վրաստանը ձեռնամուխ է լինում իր ավիացիոն ենթակառուցվածքների լայնածավալ արդիականացմանը։ Թբիլիսիում մենք սկսել ենք գործող օդանավակայանի ընդլայնումը, որը ուղևորափոխադրումները կհասցնի տարեկան 10 միլիոն մարդու։ Միևնույն ժամանակ, մինչև հաջորդ տարվա վերջ Վազիանիում կսկսվի նոր օդանավակայանի շինարարությունը, որը կսպասարկի 20 միլիոն ուղևորի։ Սա կարևոր է մեր երկրի համար՝ զբոսաշրջիկների հոսքի աճի համատեքստում»,-հայտարարել է Կոբախիձեն։

Грузия намерена расширить три своих аэропорта и построить еще один
Правительство Грузии намерено расширить все три международных аэропорта, действующих в стране, и до конца 2027 года начать строительство нового крупного аэропорта в Вазиани. Об этом сообщает грузинская служба агентства «Спутник», ссылаясь на слова премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе.
«На фоне роста туристических потоков Грузия приступает к масштабной модернизации своей авиационной инфраструктуры. В Тбилиси мы начали расширение действующего аэропорта, который сможет обслуживать до 10 миллионов пассажиров в год. В то же время, до конца следующего года начнется строительство нового аэропорта в Вазиани, который будет обслуживать 20 миллионов пассажиров. Это важно для нашей страны в контексте роста потока туристов», - заявил Кобахидзе.