Volkswagen-ը երկրորդ եռամսյակում 8.6%-ով կրճատել է համաշխարհային մատակարարումները՝ Չինաստանում պահանջարկի անկման պատճառով
Լուրեր | 2026/07/10 19:14
Volkswagen-ի մատակարարումները նվազել են Չինաստանում պահանջարկի անկման պատճառով
Գերմանական Volkswagen AG (VW) ավտոկոնցեռնը 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում համաշխարհային մատակարարումները տարեկան կտրվածքով կրճատել է 8.6%-ով՝ մինչև 2.08 միլիոն միավոր։ Այս մասին հայտնել է ընկերությունը։
Միաժամանակ մատակարարումները տարբեր տարածաշրջաններում ունեցել են տարբեր դինամիկա։ Արևմտյան Եվրոպայում դրանք աճել են 1.8%-ով, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում՝ 6.7%-ով, Հյուսիսային Ամերիկայում՝ 7.7%-ով, իսկ Հարավային Ամերիկայում՝ 9.4%-ով։
Մյուս կողմից, Չինաստանում Volkswagen-ի մատակարարումները նվազել են 36.6%-ով։ Ասիայի մյուս երկրներում անկումը կազմել է 7.2%, իսկ Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում՝ 1.9%։
2026 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսներին ընկերության էլեկտրական ավտոմեքենաների մատակարարումները կրճատվել են 4.2%-ով՝ կազմելով 238.4 հազար միավոր։ Ամենանշանակալի պահանջարկի անկումը գրանցվել է ԱՄՆ-ում, որտեղ վաճառքները գրեթե կրկնակի նվազել են, ինչպես նաև Չինաստանում, որտեղ դրանք կրճատվել են 1.6 անգամ։ Միևնույն ժամանակ Եվրոպայում էլեկտրական ավտոմեքենաների մատակարարումները աճել են 5.7%-ով։
2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով Volkswagen-ի համաշխարհային մատակարարումները նվազել են 6.3%-ով՝ հասնելով 4.13 միլիոն ավտոմեքենայի։ Ամենամեծ անկումը կրկին գրանցվել է Չինաստանում՝ 25.9%, մինչդեռ ամենաբարձր աճն արձանագրվել է Հարավային Ամերիկայում՝ 8.3%։
Հունվար-հունիս ամիսներին էլեկտրական ավտոմեքենաների մատակարարումները կրճատվել են 5.8%-ով՝ մինչև 438.5 հազար միավոր։ Դրանցից ԱՄՆ-ում մատակարարումները նվազել են 3.2 անգամ, իսկ Չինաստանում՝ 1.9 անգամ։

The German automotive group Volkswagen AG (VW) reduced its global deliveries by 8.6% year-on-year in the second quarter of 2026, down to 2.08 million units. The company reported this.
At the same time, deliveries showed different dynamics across regions. In Western Europe, they increased by 1.8%, in Central and Eastern Europe by 6.7%, in North America by 7.7%, and in South America by 9.4%.
On the other hand, Volkswagen's deliveries in China fell by 36.6%. In other Asian countries, the decline was 7.2%, while in the Middle East and Africa, it was 1.9%.
In the April-June 2026 period, the company's electric vehicle deliveries decreased by 4.2%, totaling 238.4 thousand units. The most significant demand drop was recorded in the USA, where sales nearly halved, as well as in China, where they decreased by 1.6 times. Meanwhile, in Europe, electric vehicle deliveries increased by 5.7%.
According to the results for the first half of 2026, Volkswagen's global deliveries decreased by 6.3%, reaching 4.13 million vehicles. The largest decline was again recorded in China at 25.9%, while the highest growth was noted in South America at 8.3%.
From January to June, electric vehicle deliveries decreased by 5.8%, down to 438.5 thousand units. Of these, deliveries in the USA fell by 3.2 times, while in China, they decreased by 1.9 times.