Վճարային Visa ընկերությունը ներկայացրել է Visa Stablecoin Platform (VSP) հարթակը, որը նախատեսված է բանկերի և ֆինտեխ ընկերությունների կողմից կայուն մետաղադրամների հետ գործառնություններ իրականացնելու համար։
Հարթակը մեկ միասնական միջերեսում աջակցում է թվային ակտիվների թողարկմանը, մարմանը, պահպանմանը և փոխանցմանը։ Ապրանքը ներառում է նաև Wallet-as-a-Service ծառայությունը, որի շրջանակում Visa-ն ինքն է ապահովում և սպասարկում թվային դրամապանակների ենթակառուցվածքը, իսկ հաճախորդները միանում են դրան API-ի միջոցով։ Մուտքը պաշտպանված է Passkey նույնականացմամբ, փոխանցումները՝ թույլատրված հասցեների ցանկով, իսկ զգայուն գործողությունների համար պահանջվում է երկրորդ օգտատիրոջ հաստատումը։
Visa-ի արտադրանքի և ռազմավարության տնօրեն Ջեք Ֆորեստելը նշել է, որ այս լուծումը կվերացնի խոշոր կազմակերպությունների համար կայուն կրիպտոարժույթների ներդրման հիմնական խոչընդոտը՝ գործառնական բարդությունները։
Սկզբնական փուլում VSP-ն աշխատում է Open USD կայուն կրիպտոարժույթի հետ, որը թողարկվել է Open Standard կոնսորցիումի կողմից, որի անդամներից է նաև Visa-ն։ Այս թոքենի թողարկման և մարման համար միջնորդավճարներ չեն գանձվում, իսկ պահուստային ակտիվներից ստացվող եկամուտը փոխանցվում է գործընկերներին։ Բացի այդ, հարթակում հասանելի են նաև USDC (Circle) և USDG (Paxos) կայուն մետաղադրամները։
Visa-ն հետևողականորեն զարգացնում է կայուն մետաղադրամների ենթակառուցվածքը։ 2025 թվականի նոյեմբերին ընկերությունը ներկայացրել էր Visa Direct փորձնական նախագիծը, որը ԱՄՆ-ի օգտատերերին թույլ է տալիս USDC փոխանցել ստացողների թվային դրամապանակներին։ Մեկ ամիս անց Visa-ն ԱՄՆ-ի բանկերի համար գործարկել էր Circle-ի կայուն մետաղադրամներով հաշվարկների իրականացումը։
2026 թվականի մարտին Visa-ն և Stripe-ին պատկանող Bridge կայուն կրիպտոարժութային ենթակառուցվածքային հարթակը հայտարարեց ստեյբլքոինային քարտերի ծրագրի ընդլայնման մասին։ 2025 թվականին ներկայացված այդ լուծումն արդեն գործում է աշխարհի ավելի քան 100 երկրում։
Բացի այդ, Visa-ն ակտիվորեն մասնակցում է նաև արհեստական բանականության (AI) հիման վրա վճարային լուծումների զարգացմանը։ Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ նոր տեխնոլոգիաների ներդրումն ու գործընկերությունների նկատմամբ բաց լինելը օգնում են Visa-ին պահպանել առաջատար դիրքը համաշխարհային առևտրի վերափոխման գործընթացում։
Հիշեցնենք, որ հուլիսին Visa-ն Animoca Brands ընկերության հետ համատեղ գործարկել է Minds առևտրային հարթակի համար արհեստական բանականության վրա հիմնված ծառայությունների փորձնական տարբերակը։

Visa запустила платформу стабильных криптовалют для банков
Платежная компания Visa представила платформу Visa Stablecoin Platform (VSP), предназначенную для проведения операций со стабильными криптовалютами банками и финтех-компаниями.
Платформа поддерживает выпуск, эмиссию, хранение и передачу цифровых активов через единый интерфейс. Продукт также включает в себя услугу Wallet-as-a-Service, в рамках которой Visa сама обеспечивает и обслуживает инфраструктуру цифровых кошельков, а клиенты подключаются к ней через API. Доступ защищен идентификацией Passkey, переводы осуществляются по списку разрешенных адресов, а для чувствительных операций требуется подтверждение второго пользователя.
Директор по продуктам и стратегии Visa Джек Форестел отметил, что это решение устранит основное препятствие для внедрения стабильных криптовалют крупными организациями — операционные сложности.
На начальном этапе VSP работает со стабильной криптовалютой Open USD, выпущенной консорциумом Open Standard, членом которого является и Visa. За выпуск и эмиссию этого токена не взимаются комиссии, а доход от резервных активов передается партнерам. Кроме того, на платформе доступны стабильные монеты USDC (Circle) и USDG (Paxos).
Visa последовательно развивает инфраструктуру стабильных монет. В ноябре 2025 года компания представила экспериментальный проект Visa Direct, который позволяет пользователям в США отправлять USDC на цифровые кошельки получателей. Через месяц Visa запустила расчеты с использованием стабильных монет Circle для банков в США.
В марте 2026 года Visa и принадлежащая Stripe платформа Bridge для стабильных криптовалют объявила о расширении программы карт для стейблкоинов. Это решение, представленное в 2025 году, уже работает более чем в 100 странах мира.
Кроме того, Visa активно участвует в разработке платежных решений на основе искусственного интеллекта (AI). Представители компании отметили, что внедрение новых технологий и открытость к партнерствам помогают Visa сохранять лидирующие позиции в процессе трансформации глобальной торговли.
Напомним, что в июле Visa совместно с Animoca Brands запустила экспериментальную версию услуг на основе искусственного интеллекта для торговой платформы Minds.