Երևանում հուլիսի 2-ին տեղի ունեցավ Հայկական հանքագործների և մետալուրգների ասոցիացիայի (ՀՀՄԱ) տարեկան հաշվետու կոնֆերանսը, որի ընթացքում ստորագրվեցին երկու կարևոր համագործակցության հուշագիր:
Այս փաստաթղթերը նախատեսում են նոր ուղղություն տալ և նոր բովանդակություն մտցնել ՀՀՄԱ-ի համագործակցության մեջ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, ինչպես նաև Հայաստանի երկրաբանների միության հետ:
Հուշագրերը ստորագրեցին Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդատյանը, Հայաստանի երկրաբանների միության նախագահ Վագան Գրիգորյանը և Հայկական հանքագործների և մետալուրգների ասոցիացիայի նախագահ Վարդան Ջհանյանը:
Կոնֆերանսի ընթացքում ներկայացվեցին անցած ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքների հաշվետվությունները, արդյունաբերության հիմնական միտումները, արձանագրված ձեռքբերումները և երկարաժամկետ հեռանկարները:
Ներկաները նաև նշեցին ապագայի ծրագրերը, նոր համագործակցության ուղիները և միջազգային ինտեգրման քայլերը:
ՀՀՄԱ-ի նախագահ Վարդան Ջհանյանը ողջունելով հյուրերին, ընդգծեց հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ոլորտի ռազմավարական նշանակությունը երկրի տնտեսության համար:
Նա նշեց, որ վերջին տարիներին այս ոլորտի նշանակությունը հասարակության համար ավելի տեսանելի և ակնհայտ է դարձել:
Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Ասատուր Վարդանյանը իր ելույթում ընդգծեց, որ հանքարդյունաբերության զարգացմանը անհրաժեշտ է պատասխանատու մոտեցում, ժամանակակից տեխնոլոգիաների լայն կիրառություն, խիստ էկոլոգիական չափանիշների պահպանություն և հանրության հետ բաց երկխոսություն:
Նրա խոսքով, հենց այս սկզբունքների վրա է նախարարությունը կառուցում իր քաղաքականությունը, որը ուղղված է օրենսդրական բազայի բարելավմանը, վարչական գործընթացների պարզեցմանը և միջազգային գործընկերության ընդլայնմանը:
«Այս համատեքստում մենք հատուկ կարևորություն ենք տալիս մեր գործընկերների հետ համագործակցությանը, մասնավորապես՝ ՀՀՄԱ-ի հետ:
Մեր հարաբերությունները ասոցիացիայի հետ շատ մոտ են: Աշխատանքային խումբը, որը գործում է արդեն մեկ տարի, արձանագրել է զգալի արդյունքներ և ակտիվորեն ներգրավված է իրականացվող բարեփոխումներում:
Այսօր ստորագրված հուշագիրը մենք դիտարկում ենք որպես ուժեղ խթան մեր փոխգործակցության հետագա խորացման համար:
Հավատացած եմ, որ դա կօգնի մոտեցնել պետությունը, մասնավոր հատվածը և մեր գիտական համայնքը, նպաստելով արդյունաբերության կայուն զարգացմանը:
Այս նպատակներին ծառայելու է նաև ստեղծվող համատեղ հիմնադրամը:
Այն հնարավորություն կտա ավելի համակարգված իրականացնել հետազոտական վերլուծությունը, գնահատել բնական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը և բարձրացնել ոլորտի ներդրումային գրավչությունը:

В Ереване 2 июля прошла ежегодная отчетная конференция Армянской ассоциации горняков и металлургов (ААГМ), на которой были подписаны два важных меморандума о сотрудничестве:
Эти документы призваны задать новый вектор и наполнить новым содержанием взаимодействие ААГМ с Министерством территориального управления и инфраструктур РА, а также с Союзом геологов Армении:
Меморандума подписали министр территориального управления и инфраструктур РА Давид Худатян, председатель Союза геологов Армении Ваган Григорян и президент Армянской ассоциации горняков и металлургов Вардан Джханян:
В ходе конференции были представлены отчеты о проделанной за прошедший период работе, ключевые тенденции в индустрии, зафиксированные достижения и долгосрочные перспективы:
Участники также наметили планы на будущее, новые пути расширения сотрудничества и шаги по международной интеграции:
Приветствуя гостей, президент ААГМ Вардан Джханян подчеркнул стратегическое значение горнодобывающей и металлургической отрасли для экономики страны:
Он отметил, что за последние годы удалось сделать значимость этого сектора гораздо более видимой и очевидной для общества:
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Асатур Варданян в своем выступлении подчеркнул, что развитие горнодобывающей отрасли требует ответственного подхода, широкого внедрения современных технологий, соблюдения строгих экологических стандартов и открытого диалога с общественностью:
По его словам, именно на этих принципах министерство строит свою политику, направленную на совершенствование законодательной базы, упрощение администрирования и расширение международного партнерства:
«В этом контексте мы придаем особое значение сотрудничеству с нашими партнерами, в частности с ААГМ:
У нас тесные отношения с Ассоциацией: рабочая группа, действующая уже около года, зафиксировала ощутимые результаты и активно вовлечена в реализуемые реформы:
Сегодняшний меморандум мы рассматриваем как мощный стимул для дальнейшего углубления нашего взаимодействия:
Уверен, он позволит сблизить государство, частный сектор и наше научное сообщество, содействуя устойчивому развитию индустрии:
Этим же целям послужит и создаваемый совместный фонд:
Он даст возможность более системно проводить исследовательскую аналитику, оценивать эффективность использования природных ресурсов и повышать инвестиционную привлекательность отрасли», — резюмировал замминистра: