ԵՐԵՎԱՆ, 17 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է ցուցաբերել արդյունքներ, որոնք գերազանցում են սպասումները, սակայն վերջին քաղաքական իրադարձությունները Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում մտահոգություն են առաջացնում, ստիպելով կառավարությանը միջամտել՝ աջակցելու արտահանողներին:
Այս մասին նշվում է Համաշխարհային բանկի «Հայաստանի ամսական տնտեսական թարմացում - Հուլիս 2026» զեկույցում:
«Ապրիլի վերջից Ռուսաստանը աստիճանաբար ընդլայնել է Հայաստանի գյուղատնտեսական և սննդի արտադրանքի արտահանման արգելքը: Եթե արգելքը շարունակվի և ընդլայնվի առանց մեղմացնող միջոցների ընդունման, բացասական ազդեցությունը կարող է դուրս գալ առևտրի շրջանակներից և անդրադառնալ տնտեսական աճի, գների և սոցիալական պայմանների վրա», - ասվում է ուսումնասիրության մեջ:
Հայաստանի արտադրանքի արգելքների մասին
Ռուսաստանը արգելել է Հայաստանի ծագման և ուղարկման բոլոր կվարանային արտադրանքի ներմուծումը, ինչպես նաև դրա տրանսիտը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱՏՄ երկրներ: Արգելքների տակ են ընկնում, մասնավորապես, «Ջերմուկ» հանքային ջուրը, ալկոհոլային խմիչքները, բանջարեղենը, մրգերը և կանաչեղենը, ինչպես նաև ձուկ և ձկնային արտադրանք:
Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկողական ծառայությունը (Ռոսսելխոզնադզոր) բացատրել է որոշումը՝ Հայաստանից բուսական ծագման արտադրանքներում և ծաղիկներում կվարանային օբյեկտների համակարգային հայտնաբերմամբ:
Արգելքների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցությունը այլ շուկաներում, փոխհատուցելով մի մասը տրանսպորտի ծախսերի և մաքսային վճարների համար՝ Եվրոպական Միություն, Միացյալ Թագավորություն և Կանադա արտահանման ժամանակ:
Հուլիսի 2-ին կառավարությունը երկարաձգել է արտահանման պետական աջակցության ծրագրի գործողությունը մինչև 2026 թվականի հուլիս, ներառելով սուբսիդավորվող արտադրանքի ցանկում թարմ և չոր մրգեր ու բանջարեղեն, որոշ սննդամթերքներ և խմիչքներ, ինչպես նաև թառլան և օսետր:

ВБ предупредил о рисках для экономического роста, цен и социальной сферы Армении
Экономика Армении продолжает демонстрировать высокие результаты, но отношения с Россией вызывают беспокойство
ЕРЕВАН, 17 июля. /АРКА/. В то время как экономика Армении продолжает демонстрировать результаты выше ожиданий, последние политические события в отношениях с Россией продолжают вызывать обеспокоенность, вынуждая правительство вмешиваться для поддержки экспортеров.
Об этом говорится в обзоре Всемирного банка «Armenia Monthly Economic Update – July 2026».
«С конца апреля Россия постепенно расширяла запрет на экспорт армянской сельскохозяйственной и пищевой продукции. Если запрет продолжится и расширится без принятия смягчающих мер, негативное воздействие может выйти за рамки торговли и отразиться на экономическом росте, ценах и социальных условиях», - отмечается в исследовании.
Россия ограничила ввоз всей подкарантинной продукции армянского происхождения и отправления, а также её транзит через территорию РФ в другие страны ЕАЭС. Под ограничения, в частности, попали минеральная вода «Джермук», алкогольные напитки, овощи, фрукты и зелень, а также рыба и рыбная продукция.
Россельхознадзор объяснил решение систематическим выявлением карантинных объектов в продукции растительного происхождения и цветах из Армении.
На фоне ограничений Армения расширила поддержку экспортёров на альтернативных рынках, компенсируя часть транспортных расходов и таможенных пошлин при поставках в ЕС, Великобританию и Канаду.
2 июля правительство продлило программу господдержки экспорта на июль 2026 года, включив в перечень субсидируемой продукции свежие и сушёные фрукты и овощи, отдельные продукты питания и напитки, а также форель и осетра.