Վաշինգտոնը թույլատրել է Patriot հրթիռների արտադրությունը
Վերջին շաբաթներին, մինչ Մոսկվան թիրախավորում էր Կիևը, Ուկրաինայի նախագահն օգնություն էր խնդրում դաշնակիցներից՝ արտադրելու այնպիսի զինատեսակներ, որոնք կկասեցնեն կամ կմեղմեն Ռուսաստանի ամենադաժան հարվածները:
Ուկրաինան բազմաթիվ զինատեսակների կարիք ունի՝ զսպելու Ռուսաստանի՝ 4րդ տարուց ավելին շարունակվող ներխուժումը, սակայն, ամենից շատ այնպիսի միջոցի, որը կխոցի Մոսկվայի ամենակործանարար զինատեսակները՝ բալիստիկ հրթիռները:
Մինչ վերջերս Վաշինգտոնի մատակարարած Patriot զենիթահրթիռային համակարգերը համարվում էին դրանք որսալու միակ հուսալի միջոցը։ Բայց, այդ համակարգի ուկրաինական պաշարները նվազում են, մինչ կրճատվում են նաև ԱՄՆ-ի պաշարները՝ մերձավորարևելյան հակամարտության պատճառով:
Այժմ Կիևը ցանկանում է ինքնուրույն արտադրել այդ համակարգերը: Իսկ ի՞նչն է խանգարում դա անել: Բանն այն է, որ անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի թույլտվությունը:
Հուլիսի 8-ին՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում, Վլադիմիր Զելենսկին ստացավ այն: «Մենք նրանց իրավունք կտանք Patriot-ներ արտադրել: Այդ դեպքում չեք կարող բողոքել, թե ամերիկացիները բավարար քանակություն չեն մատակարարում: Ինքնուրույն արտադրեք», - հայտարարել էր Դոնալդ Թրամփը:
Եթե նախագահ Թրամփը պահի խոստումն, ապա դա կլինի վճռորոշ քայլ Զելենսկու համար:
Ինչպես է աշխատում Patriot հակաօդային պաշտպանական համակարգը
Հրթիռի հեռահարությունը 40-ից մինչև 160 կմ է՝ մինչև 24 կմ բարձրությամբ, ռադարի ընդգրկումը՝ 100 կմ, մեկ համազարկով արձակում է 4 հրթիռ (վերջին տարբերակը՝ 16)
Հրթիռի հեռահարությունը 40-ից մինչև 160 կմ է՝ մինչև 24 կմ բարձրությամբ, ռադարի ընդգրկումը՝ 100 կմ, մեկ համազարկով արձակում է 4 հրթիռ (վերջին տարբերակը՝ 16):
Կիևը վերջին շրջանում բազմաթիվ հարձակումների է ենթարկվել, որոնք ուղեկցվել են ռուսական անօդաչուների, ինչպես նաև թևավոր և բալիստիկ հրթիռների ալիքներով։ Հուլիսի 2-ի հարձակումը, որի հետևանքով ավելի քան 30 մարդ էր սպանվել, ամենաարյունալիներից էր 2022-ի փետրվարի՝ Ռուսաստանի ներխուժումից ի վեր:
Պատերազմի չորս տարիների ընթացքում Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանությունը զգալիորեն բարելավվել է:
Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերությունը սկսել է սեփական զենքը, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության միջոցներն արտադրել:
Ուկրաինացիները մեզ հայտնում են, որ կարող են մեկ տարուց պակաս ժամանակահատվածում մշակել PAC-2-ին համարժեք որսացող հրթիռ և արտադրել դրանք մեծ քանակությամբ:
Փորձագետները, սակայն, կասկածի տակ են դնում Ուկրաինայի այս ծրագրերը:
«Թրամփը գուցե և հավանություն է տվել, սակայն, ծրագիրը դեռևս անիրագործելի է», - պնդել է ԱՄՆ վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող:
Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության նախկին սպա Վալերի Ռոմանենկոյի պնդմամբ՝ Ուկրաինայի համար ավելի լավ կլիներ ձեռք բերել մեծ հեռահարության հրթիռներ՝ ռուսական պաշտպանական ձեռնարկությունները թիրախավորելու համար:
Ուկրաինական Fire Point ընկերությունը, որը հաջողություններ է գրանցել հեռահար հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի և Flamingo թևավոր հրթիռի ստեղծման գործում, մշակում է հակաօդային պաշտպանության սեփական համակարգ:

Вашингтон разрешил производство ракет Patriot
В последние недели, пока Москва нацеливалась на Киев, президент Украины просил помощи у союзников в производстве таких вооружений, которые смогут остановить или смягчить самые жестокие удары России:
Украина нуждается в большом количестве вооружений, чтобы сдержать продолжающееся более четырех лет вторжение России, но особенно в средствах, которые смогут поразить самые разрушительные российские вооружения - баллистические ракеты:
До недавнего времени поставляемые Вашингтоном системы противовоздушной обороны Patriot считались единственным надежным средством для их перехвата. Однако запасы этих систем на Украине истощаются, в то время как запасы США также сокращаются из-за конфликта на Ближнем Востоке:
Теперь Киев хочет самостоятельно производить эти системы. Но что мешает это сделать? Дело в том, что необходимо разрешение США:
8 июля, на саммите НАТО, Владимир Зеленский его получил. «Мы дадим им право производить Patriot. В этом случае вы не можете жаловаться, что американцы не поставляют достаточное количество. Производите самостоятельно», - заявил Дональд Трамп:
Если президент Трамп выполнит обещание, это станет решающим шагом для Зеленского:
Как работает система противовоздушной обороны Patriot
Дальность ракеты составляет от 40 до 160 км, высота до 24 км, радиус действия радара - 100 км, за один залп запускается 4 ракеты (в последней версии - 16)
Дальность ракеты составляет от 40 до 160 км, высота до 24 км, радиус действия радара - 100 км, за один залп запускается 4 ракеты (в последней версии - 16):
Киев в последнее время подвергался множеству атак, сопровождаемых волнами российских беспилотников, а также крылатыми и баллистическими ракетами. Атака 2 июля, в результате которой погибли более 30 человек, была одной из самых кровопролитных с момента вторжения России в феврале 2022 года:
За четыре года войны противовоздушная оборона Украины значительно улучшилась:
Украинская оборонная промышленность начала производить собственное оружие, включая средства противовоздушной обороны:
Украинцы сообщают нам, что могут разработать перехватчик, эквивалентный PAC-2, менее чем за год и производить их в больших количествах:
Однако эксперты ставят под сомнение эти планы Украины:
«Трамп, возможно, и дал согласие, но программа все еще неосуществима», - утверждает старший научный сотрудник аналитического центра США:
Бывший офицер противовоздушной обороны Украины Валерий Романенко утверждает, что Украине было бы лучше приобрести дальнобойные ракеты для нацеливания на российские оборонные предприятия:
Украинская компания Fire Point, которая добилась успехов в создании дальнобойных ударных беспилотников и крылатых ракет Flamingo, разрабатывает собственную систему противовоздушной обороны: