Վաշինգտոնը թույլատրել է Patriot հրթիռների արտադրությունը
Վերջին շաբաթներին, մինչ Մոսկվան թիրախավորում էր Կիևը, Ուկրաինայի նախագահն օգնություն էր խնդրում դաշնակիցներից՝ արտադրելու այնպիսի զինատեսակներ, որոնք կկասեցնեն կամ կմեղմեն Ռուսաստանի ամենադաժան հարվածները:
Ուկրաինան բազմաթիվ զինատեսակների կարիք ունի՝ զսպելու Ռուսաստանի՝ 4րդ տարուց ավելին շարունակվող ներխուժումը, սակայն, ամենից շատ այնպիսի միջոցի, որը կխոցի Մոսկվայի ամենակործանարար զինատեսակները՝ բալիստիկ հրթիռները:
Մինչ վերջերս Վաշինգտոնի մատակարարած Patriot զենիթահրթիռային համակարգերը համարվում էին դրանք որսալու միակ հուսալի միջոցը։ Բայց, այդ համակարգի ուկրաինական պաշարները նվազում են, մինչ կրճատվում են նաև ԱՄՆ-ի պաշարները՝ մերձավորարևելյան հակամարտության պատճառով:
Այժմ Կիևը ցանկանում է ինքնուրույն արտադրել այդ համակարգերը: Իսկ ի՞նչն է խանգարում դա անել: Բանն այն է, որ անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի թույլտվությունը:
Հուլիսի 8-ին՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում, Վլադիմիր Զելենսկին ստացավ այն: «Մենք նրանց իրավունք կտանք Patriot-ներ արտադրել: Այդ դեպքում չեք կարող բողոքել, թե ամերիկացիները բավարար քանակություն չեն մատակարարում: Ինքնուրույն արտադրեք», - հայտարարել էր Դոնալդ Թրամփը:
Եթե նախագահ Թրամփը պահի խոստումն, ապա դա կլինի վճռորոշ քայլ Զելենսկու համար:
Ինչպես է աշխատում Patriot հակաօդային պաշտպանական համակարգը
Հրթիռի հեռահարությունը 40-ից մինչև 160 կմ է՝ մինչև 24 կմ բարձրությամբ, ռադարի ընդգրկումը՝ 100 կմ, մեկ համազարկով արձակում է 4 հրթիռ (վերջին տարբերակը՝ 16)
Հրթիռի հեռահարությունը 40-ից մինչև 160 կմ է՝ մինչև 24 կմ բարձրությամբ, ռադարի ընդգրկումը՝ 100 կմ, մեկ համազարկով արձակում է 4 հրթիռ (վերջին տարբերակը՝ 16):
Կիևը վերջին շրջանում բազմաթիվ հարձակումների է ենթարկվել, որոնք ուղեկցվել են ռուսական անօդաչուների, ինչպես նաև թևավոր և բալիստիկ հրթիռների ալիքներով։ Հուլիսի 2-ի հարձակումը, որի հետևանքով ավելի քան 30 մարդ էր սպանվել, ամենաարյունալիներից էր 2022-ի փետրվարի՝ Ռուսաստանի ներխուժումից ի վեր:
Պատերազմի չորս տարիների ընթացքում Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանությունը զգալիորեն բարելավվել է:
Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերությունը սկսել է սեփական զենքը, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության միջոցներն արտադրել:
Ուկրաինացիները մեզ հայտնում են, որ կարող են մեկ տարուց պակաս ժամանակահատվածում մշակել PAC-2-ին համարժեք որսացող հրթիռ և արտադրել դրանք մեծ քանակությամբ:
Փորձագետները, սակայն, կասկածի տակ են դնում Ուկրաինայի այս ծրագրերը:
«Թրամփը գուցե և հավանություն է տվել, սակայն, ծրագիրը դեռևս անիրագործելի է», - պնդել է ԱՄՆ վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող:
Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության նախկին սպա Վալերի Ռոմանենկոյի պնդմամբ՝ Ուկրաինայի համար ավելի լավ կլիներ ձեռք բերել մեծ հեռահարության հրթիռներ՝ ռուսական պաշտպանական ձեռնարկությունները թիրախավորելու համար:
Ուկրաինական Fire Point ընկերությունը, որը հաջողություններ է գրանցել հեռահար հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի և Flamingo թևավոր հրթիռի ստեղծման գործում, մշակում է հակաօդային պաշտպանության սեփական համակարգ:

Washington Allows Production of Patriot Missiles
In recent weeks, as Moscow targeted Kyiv, the Ukrainian president has been asking allies for assistance in producing weapons that can halt or mitigate Russia's most brutal strikes:
Ukraine needs a variety of weapons to counter Russia's ongoing invasion, which has lasted more than four years, but most importantly, it needs a means to strike at Moscow's most destructive weaponry—ballistic missiles:
Until recently, the Patriot air defense systems supplied by Washington were considered the only reliable means to intercept them. However, Ukraine's supplies of these systems are dwindling, while U.S. stocks are also being reduced due to the conflict in the Middle East:
Now Kyiv wants to produce these systems independently. But what is preventing this from happening? The fact is that U.S. permission is required:
On July 8, at the NATO summit, Volodymyr Zelensky received it. “We will give them the right to produce Patriots. In that case, you cannot complain that the Americans are not supplying enough. Produce it yourself,” Donald Trump stated:
If President Trump keeps his promise, it will be a decisive step for Zelensky:
How the Patriot Air Defense System Works
The missile range is from 40 to 160 km, with an altitude of up to 24 km, radar coverage of 100 km, and a single salvo can launch 4 missiles (the latest version can launch 16)
The missile range is from 40 to 160 km, with an altitude of up to 24 km, radar coverage of 100 km, and a single salvo can launch 4 missiles (the latest version can launch 16):
Kyiv has recently been subjected to numerous attacks accompanied by waves of Russian drones, as well as cruise and ballistic missiles. The July 2 attack, which killed more than 30 people, was one of the deadliest since Russia's invasion in February 2022:
Over the four years of war, Ukraine's air defense has significantly improved:
The Ukrainian defense industry has begun to produce its own weapons, including air defense systems:
Ukrainians are telling us that they can develop a PAC-2 equivalent interceptor in less than a year and produce them in large quantities:
However, experts are skeptical about Ukraine's plans:
“Trump may have given approval, but the program is still unfeasible,” stated a senior researcher at a U.S. analytical center:
Former Ukrainian air defense officer Valery Romanenko argued that it would be better for Ukraine to acquire long-range missiles to target Russian defense enterprises:
The Ukrainian company Fire Point, which has achieved success in creating long-range strike drones and the Flamingo cruise missile, is developing its own air defense system: