Հայաստանը գտնվում է իր ժամանակակից պատմության շրջադարձային կետում՝ ձգտելով վերաիմաստավորել իր աշխարհաքաղաքական դիրքը, խորացնել կապերը Եվրոպական միության հետ եւ հաղթահարել աճող տարածաշրջանային եւ ներքին մարտահրավերները։ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսի համար պահի նշանակությունը դուրս է դիվանագիտության սահմաններից։
«Հայաստանը կարեւոր ուղերձ հղեց Եվրոպային»,- ասել է նա եվրոպական երեք լրատվամիջոցներին տված բացառիկ հարցազրույցում։
- Վերջերս Դուք հայտարարեցիք, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները երբեք այնքան սերտ չեն եղել, որքան հիմա։ Արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ Հայաստանն ավելի է մոտենում իր եվրոպական ապագային, թեկուզ որոշ ոլորտներում։ Եվ ինչպե՞ս է ԵՄ-ն ծրագրում օգնել Հայաստանին հզորացնել իր տնտեսությունը եւ նվազեցնել Ռուսաստանից նախկինում ունեցած կախվածության հետ կապված հնարավոր ռիսկերը:
- Մենք մեկնարկել ենք Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ամրապնդման գործընթաց՝ բոլոր ասպարեզներում։ Սա առաջադրանք էր, որը Եվրոպական խորհրդի շրջանակում մեզ տրվել էր ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից։ Ելնելով դրանից՝ մենք ակտիվ համագործակցել ենք Հայաստանի հետ՝ փորձելով հասկանալ, թե ինչ կարող ենք անել միասին։ Դա արդեն հանգեցրել է նրան, որ վերջին երեք տարում մենք մի քանի առաջատար նախագծեր ենք սկսել Հայաստանի հետ։
Լուսանկարը` EU
Մեր կողմից օգտագործվող հիմնական գործիքը 270 միլիոն եվրո բյուջեով Դիմակայունության եւ աճի ծրագիրն է։ Այս մասին հայտարարվել է 2024 թվականի ապրիլին եւ այժմ այն մոտ է իրականացմանը։ Ծրագիրը նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի դիմակայունությունը տնտեսական ոլորտում, էներգետիկայի ասպարեզում, հասարակության մեջ, ինչպես նաեւ ամրապնդել մասնավոր հատվածին եւ ենթակառուցվածքներին ուղղված աջակցությունը։
- Ի՞նչ գործնական նշանակություն ունի այն Հայաստանի տնտեսության համար։
- Առեւտրի եւ էներգետիկայի առնչությամբ կարող եմ հիշատակել մեր ուշադրության կենտրոնում գտնվող որոշ ոլորտներ։ Առաջինն աջակցությունն է արտադրանքի եվրոպական ստանդարտների ներդրմանը, ինչը թույլ է տալիս հայկական արտադրանքն ու ապրանքները դուրս բերել նոր շուկաներ:
Հայաստանի տնտեսական եւ առեւտրային քաղաքականության նպատակներից մեկը ներդրումների եւ առեւտրի դիվերսիֆիկացիան է, եւ ԵՄ աջակցությունը կենտրոնանում է այս երկուսի վրա։
Այնպես չէ, որ մենք դեմ ենք կոնկրետ հարաբերությունների։ Իհարկե, երբ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանին, որի մասին դուք նշեցիք, մենք համագործակցում ենք Հայաստանի հետ՝ կանխելու պատժամիջոցների շրջանցումը։
Այսպիսով, սա իրականում կոչված է երկակի նշանակության ապրանքների, ինչպես նաեւ պատժամիջոցների տակ գտնվող այլ ապրանքների նկատմամբ սահմանված միջոցառումների պահպանմանը, եւ Հայաստանը խիստ հավատարիմ է դրան։
Դեռեւս կարող են լինել որոշակի խնդիրներ, բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, դա երկկողմ համագործակցության շատ կարեւոր ոլորտ է։
Սակայն Հայաստանը ցանկանում է դիվերսիֆիկացնել իր շուկաները, որպեսզի վստահ լինի, որ, օրինակ, որոշակի առեւտրային հարաբերություններում գերկախվածության դրսեւորում չկա: Եվ այստեղ մենք նույնպես օգնում ենք նրանց։
- Կարո՞ղ եք բերել կոնկրետ օրինակ։
Միայն անցյալ տարի մենք տեխնիկական օգնության միջոցով խորհրդատվություն ենք տրամադրել ավելի քան 40 ձեռնարկությունների՝ այլ շուկաներ արտահանելու վերաբերյալ։ Այս ընկերությունները կարող են մեծացնել իրենց արտահանումը ԵՄ։
Սա ցույց է տալիս, որ ներուժ կա, բայց նաեւ ներդրումներ են պահանջվում։
- Ի՞նչ աջակցություն է տրամադրում ԵՄ-ն Հայաստանի մասնավոր հատվածին:
- Բոլորովին վերջերս մենք երաշխիքային համաձայնագիր ստորագրեցինք Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Կարլ Նեհամերի հետ։ Մենք համագործակցում ենք բանկային հատվածի հետ՝ մասնավոր բիզնեսին աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից մասնավոր հատվածին տրամադրված աջակցության ընդհանուր ծավալը կազմել է 330 միլիոն եվրո։ Ստեղծվել է ավելի քան 27,000 աշխատատեղ։
Այսպիսով, գոյություն ունեն մի շարք գործիքներ, որոնք օգտագործվում են Հայաստանի տնտեսության մրցունակությունը բարձրացնելու համար։
Եվ, բնականաբար, վերջնական արդյունքը կախված է նաեւ հայ ժողովրդի նորարարական եւ ձեռնարկատիրական ոգուց։
- Էներգետիկ անվտանգությունը շարունակում է լինել Հայաստանի հիմնական խոցելիություններից մեկը: Ի՞նչ է անում ԵՄ-ն այս ոլորտում:
- Էներգետիկայի ոլորտում մեր ներդրումների հիմնական ուղղություններից մեկը փոխկապակցվածությունն է, որի շրջանակում շատ կարեւոր ընթացիկ ծրագիր է «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց»-ը՝ ավելի քան 500 միլիոն եվրո ընդհանուր ներդրումով։ Այն ուղղված է Վրաստանի հետ էլեկտրահաղորդման ցանցի արդիականացմանը, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանից արտահանել վերականգնվող էներգիա։
Այս ուղղությամբ մեծ ներդրումներ են կատարվել Վրաստան հասնելու համար, քանի որ, ինչպես գիտեք, սա միակ բաց սահմանն է դեպի Արեւմուտք։
Հաջորդիվ, իհարկե, այլ շուկաներն են, մասնավորապես՝ «Սեւծովյան ստորջրյա էլեկտրական մալուխ» նախաձեռնությունը, որին Հայաստանը հավակնում է մասնակցել։ Այն դեռեւս չի կառուցվել։ Այն կկապի Հարավային Կովկասը ԵՄ-ի հետ եւ ունի ներուժ՝ նպաստելու հավակնոտ կանաչ նպատակների իրականացմանը՝ հնարավորություն տալով Հարավային Կովկասից արտահանել կանաչ էներգիա։
- Հայ պաշտոնյաները հաճախ են խոսում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման՝ որպես ռազմավարական կարեւորություն ունեցող հարցի մասին: Արդյոք ԵՄ-ն իրատեսակա՞ն է համարում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանների եւ տրանսպորտային կապերի բացումը առաջիկա տարիներին:
- Իհարկե: Բացարձակ իրատեսական:
- Արդյոք ԵՄ-ն ինչ-որ դեր ունի՞ այդ գործընթացում։
ԵՄ-ն որեւէ դեր չունի Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ բանակցություններում։ Սակայն ԵՄ-ն շատ կարեւոր դեր ունի միջտարածաշրջանային ավելի լայն փոխկապակցվածության ապահովման գործում։
Հետագայում կլինեն նաեւ կապակցվածության ֆորումներ, որոնց կմասնակցի Հայաստանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներ։
Այսպիսով, այս գործընթացը միայն Հայաստանի մասին չէ։ Այն նաեւ Հայաստանը՝ որպես հանգույց, Միջին միջանցքի մնացած մասի հետ կապելու մասին է։ Ավելի շատ գործընկերների ներգրավվածությունը ստեղծում է փոխկախվածություն, բայց նաեւ՝ ավելի մեծ անկախություն։
Անշուշտ, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի բացումը կստեղծի ավելի մեծ հնարավորություններ, այդ թվում՝ տեղական համայնքների համար։
Ի դեպ, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք աջակցել ենք սահմանի երկու կողմերում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների եւ առեւտրի պալատների միջեւ համագործակցությանը: Մենք պատրաստ ենք օգտագործել մեր ֆինանսական գործիքները նաեւ ներդրումները խթանելու համար՝ ոչ միայն ենթակառուցվածքների, այլեւ մասնավոր հատվածի զարգացման ոլորտում:
ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի կարեւոր արդյունքներից մեկն այն հայտարարությունն էր, որ մենք աշխատելու ենք երեք սահմանային անցակետերի կառուցման վրա։ Դրանցից մեկը Ադրբեջանի հետ սահմանին է՝ հարավում։
Մյուս երկուսն առնչվում են հայ-թուրքական սահմանին։ Մեկը գտնվում է Մարգարայում, որտեղ արդեն իսկ գոյություն ունեն որոշակի ենթակառուցվածքներ, բայց մենք պատրաստ ենք աջակցել դրա ընդլայնմանը։ Երկրորդն Ախուրիկն է, որը նախատեսվում է դարձնել Կարսի եւ Գյումրիի միջեւ նոր սահմանային անցակետ։ Սրանք կոնկրետ նախագծեր են, որոնք այժմ գտնվում են միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ մշակման փուլում։
- Արդյո՞ք ԵՄ-Հայաստան առաջին գագաթնաժողովը եւ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը խորհրդանշական նշանակություն ունեին Հայաստանի միջազգային դիրքորոշման համար։
- Այո՛։ Առաջին անգամ մասնակցություն ունեցանք նաեւ Կանադայի կողմից։ Դա եւս կարեւոր ազդանշան էր։
Կարծում եմ, որ այստեղ մենք ուղերձ հղեցինք հայ հանրությանը՝ համերաշխության եւ աջակցության ուղերձ։ Բայց ես նաեւ կարծում եմ, որ հայ հանրությունն ու Հայաստանի ներկայացուցիչները եւս ուղերձ են փոխանցել Եվրոպային առ այն, որ Հայաստանն այստեղ է, Հայաստանը կա, Հայաստանը կարող է լինել եվրոպական զարգացումների կենտրոնում։
Եվ ես առավել քան վստահ եմ, որ ժողովրդավարությունը հենց այն է, երբ քաղաքական առաջնորդները քննարկում են քաղաքացիների մտքում եղած հարցերը։

Армения находится на поворотном пункте своей современной истории, стремясь переосмыслить свое геополитическое положение, углубить связи с Европейским союзом и преодолеть растущие региональные и внутренние вызовы. Для главы делегации ЕС в Армении, посла ЕС Василиса Марагоса, значение момента выходит за рамки дипломатии.
«Армения послала важное сообщение Европе», — сказал он в эксклюзивном интервью трем европейским СМИ.
- Вы недавно заявили, что отношения ЕС и Армении никогда не были столь тесными, как сейчас. Значит ли это, что Армения приближается к своему европейскому будущему, даже в некоторых областях? И как ЕС планирует помочь Армении укрепить свою экономику и снизить возможные риски, связанные с прежней зависимостью от России?
- Мы начали процесс укрепления отношений между Арменией и Европейским союзом во всех сферах. Это была задача, поставленная нам главами государств-членов ЕС в рамках Европейского совета. Исходя из этого, мы активно сотрудничали с Арменией, пытаясь понять, что мы можем сделать вместе. Это уже привело к тому, что за последние три года мы начали несколько ведущих проектов с Арменией.
Фото: EU
Нашим основным инструментом является программа устойчивости и роста с бюджетом 270 миллионов евро. Об этом было объявлено в апреле 2024 года, и сейчас она близка к реализации. Программа направлена на укрепление устойчивости Армении в экономической сфере, в энергетике, в обществе, а также на поддержку частного сектора и инфраструктуры.
- Какое практическое значение это имеет для экономики Армении?
- В отношении торговли и энергетики могу упомянуть некоторые сферы, на которых мы сосредоточены. Первое — это поддержка внедрения европейских стандартов продукции, что позволяет армянским товарам выходить на новые рынки.
Целями экономической и торговой политики Армении являются диверсификация инвестиций и торговли, и поддержка ЕС сосредоточена на этих двух направлениях.
Не то чтобы мы против конкретных отношений. Конечно, когда речь идет о России, о которой вы упомянули, мы сотрудничаем с Арменией, чтобы предотвратить обход санкций.
Таким образом, это действительно направлено на соблюдение мер, установленных в отношении товаров двойного назначения, а также других товаров, находящихся под санкциями, и Армения строго привержена этому. Хотя могут быть определенные проблемы, в целом, я считаю, что это очень важная область двустороннего сотрудничества.
Тем не менее, Армения хочет диверсифицировать свои рынки, чтобы быть уверенной, что, например, нет проявлений чрезмерной зависимости в определенных торговых отношениях. И здесь мы также помогаем им.
- Можете привести конкретный пример?
Только в прошлом году мы предоставили консультации более чем 40 предприятиям через техническую помощь по вопросам экспорта на другие рынки. Эти компании могут увеличить свои экспортные объемы в ЕС.
Это показывает, что потенциал есть, но также требуются инвестиции.
- Какую поддержку ЕС предоставляет частному сектору Армении?
- Совсем недавно мы подписали гарантийное соглашение с заместителем председателя Европейского инвестиционного банка Карлом Нехамером.
Мы сотрудничаем с банковским сектором для поддержки частного бизнеса. За последние два года общий объем поддержки, предоставленной частному сектору Европейским инвестиционным банком, составил 330 миллионов евро. Создано более 27,000 рабочих мест.
Таким образом, существует ряд инструментов, которые используются для повышения конкурентоспособности экономики Армении.
И, конечно, конечный результат также зависит от новаторского и предпринимательского духа армянского народа.
- Энергетическая безопасность продолжает оставаться одной из основных уязвимостей Армении. Что делает ЕС в этой области?
- Основными направлениями наших инвестиций в энергетическом секторе являются взаимосвязанность, в рамках которой реализуется очень важная текущая программа «Кавказская электрическая сеть» с общими инвестициями более 500 миллионов евро. Она направлена на модернизацию электрической сети с Грузией, что позволит экспортировать возобновляемую энергию из Армении.
В этом направлении были сделаны большие инвестиции для достижения Грузии, поскольку, как вы знаете, это единственная открытая граница на Запад.
Следующим, конечно, являются другие рынки, в частности, инициатива «Подводный электрический кабель Черного моря», в которой Армения стремится участвовать. Он еще не построен. Он свяжет Южный Кавказ с ЕС и имеет потенциал для содействия достижению амбициозных зеленых целей, позволяя экспортировать зеленую энергию из Южного Кавказа.
- Армянские чиновники часто говорят о нормализации отношений с Турцией как о вопросе стратегической важности. Считает ли ЕС реалистичным открытие границ и транспортных связей между Арменией и Турцией в ближайшие годы?
- Конечно. Абсолютно реалистично.
- Имеет ли ЕС какую-либо роль в этом процессе?
ЕС не играет никакой роли в двусторонних переговорах между Турцией и Арменией. Однако ЕС играет очень важную роль в обеспечении более широкой взаимосвязанности между регионами.
В будущем также будут форумы по взаимосвязанности, в которых примет участие Армения, а также другие страны региона.
Таким образом, этот процесс касается не только Армении. Это также касается Армении как узла, связывающего оставшуюся часть Среднего коридора. Более широкое вовлечение партнеров создает взаимозависимость, но также и большую независимость.
Безусловно, открытие границы между Арменией и Турцией создаст больше возможностей, в том числе для местных сообществ.
Кстати, за последние несколько лет мы поддержали сотрудничество между гражданскими обществами и торговыми палатами с обеих сторон границы. Мы готовы использовать наши финансовые инструменты для стимулирования инвестиций не только в инфраструктуру, но и в развитие частного сектора.
Одним из важных результатов саммита ЕС-Армения стало заявление о том, что мы будем работать над строительством трех пограничных переходов. Один из них находится на границе с Азербайджаном на юге.
Другие два касаются армяно-турецкой границы. Один находится в Маргара, где уже существуют некоторые инфраструктурные объекты, но мы готовы поддержать его расширение. Второй — Ахурик, который планируется сделать новым пограничным переходом между Карсом и Гюмри. Это конкретные проекты, которые сейчас находятся на стадии разработки с международными финансовыми учреждениями.
- Имели ли первый саммит ЕС-Армения и саммит Европейского политического сообщества символическое значение для международной позиции Армении?
- Да. Впервые мы также имели участие со стороны Канады. Это тоже был важный сигнал.
Я думаю, что здесь мы послали сообщение армянскому народу о солидарности и поддержке. Но я также считаю, что армянский народ и представители Армении также передали Европе сообщение о том, что Армения здесь, Армения существует, Армения может стать центром европейских событий.
И я более чем уверен, что демократия — это именно то, когда политические лидеры обсуждают вопросы, которые волнуют граждан.