Վարեն Բաֆեթը CNBC-ին տված հարցազրույցում խոսել է Գեյթսի հիմնադրամի հետ իր կապերի մասին և բացահայտել, որ ինքը սկսել է Բերկշիր Հաթավեյի $30 միլիարդանոց ներդրումը Google-ի մայր ընկերություն Alphabet-ում:
Բաֆեթը նշել է, որ իր որոշումը դադարեցնել Գեյթսի հիմնադրամին ապագայում նվիրատվությունները պայմանավորված է նրանով, որ իր երեխաները կարող են պատասխանատու կերպով նվիրաբերել մեծ գումարներ:
Նա նաև ասել է, որ իր երեխաները ցանկանում են արդյունավետ կերպով նվիրաբերել գումարը, առանց մեծ շենքեր կառուցելու կամ էսոտերիկ վայրերում կոնֆերանսներ անցկացնելու:
Բաֆեթը նշել է, որ նախկինում չուներ այդ վստահությունը իր երեխաների նկատմամբ, երբ սկսեց նվիրատվությունները Գեյթսի հիմնադրամին:
Բացի այդ, Բաֆեթը խոսել է Alphabet-ի ներդրման մասին, նշելով, որ ինքը պատասխանատու է այդ ներդրման համար:
Նա ասել է, որ Alphabet-ը, չնայած մեծ գումարներ ծախսելու վրա, ավելի հավանական է, որ կլինի հաջողակ, քան շատ այլ ընկերություններ:

Два неожиданных откровения в интервью Уоррена Баффета на CNBC
Уоррен Баффет в интервью CNBC обсудил свои связи с фондом Гейтса и раскрыл, что он инициировал инвестиции Berkshire Hathaway в размере $30 миллиардов в материнскую компанию Google, Alphabet.
Баффет отметил, что его решение прекратить будущие пожертвования фонду Гейтса связано с тем, что его дети теперь могут ответственно жертвовать большие суммы денег.
Он также сказал, что его дети хотят эффективно жертвовать деньги, не строя больших зданий или проводя конференции в экзотических местах.
Баффет отметил, что ранее у него не было такой уверенности в своих детях, когда он начал делать пожертвования фонду Гейтса.
Warren Buffett: Ended Gates donations to give more to my children, not because of Epstein ties
Кроме того, Баффет говорил о своих инвестициях в Alphabet, отметив, что он несет ответственность за эти инвестиции.
Он сказал, что несмотря на большие расходы Alphabet, она более вероятно станет успешной, чем многие другие компании.