Վարեն Բաֆեթը CNBC-ին տված հարցազրույցում խոսել է Գեյթսի հիմնադրամի հետ իր կապերի մասին և բացահայտել, որ ինքը սկսել է Բերկշիր Հաթավեյի $30 միլիարդանոց ներդրումը Google-ի մայր ընկերություն Alphabet-ում:
Բաֆեթը նշել է, որ իր որոշումը դադարեցնել Գեյթսի հիմնադրամին ապագայում նվիրատվությունները պայմանավորված է նրանով, որ իր երեխաները կարող են պատասխանատու կերպով նվիրաբերել մեծ գումարներ:
Նա նաև ասել է, որ իր երեխաները ցանկանում են արդյունավետ կերպով նվիրաբերել գումարը, առանց մեծ շենքեր կառուցելու կամ էսոտերիկ վայրերում կոնֆերանսներ անցկացնելու:
Բաֆեթը նշել է, որ նախկինում չուներ այդ վստահությունը իր երեխաների նկատմամբ, երբ սկսեց նվիրատվությունները Գեյթսի հիմնադրամին:
Բացի այդ, Բաֆեթը խոսել է Alphabet-ի ներդրման մասին, նշելով, որ ինքը պատասխանատու է այդ ներդրման համար:
Նա ասել է, որ Alphabet-ը, չնայած մեծ գումարներ ծախսելու վրա, ավելի հավանական է, որ կլինի հաջողակ, քան շատ այլ ընկերություններ:

Warren Buffett discussed his ties with the Gates Foundation in an interview with CNBC and revealed that he initiated Berkshire Hathaway's $30 billion investment in Google-parent Alphabet.
Buffett noted that his decision to end future contributions to the Gates Foundation was driven by his children now being able to responsibly give away large sums of money.
He also stated that his children want to donate money efficiently, without constructing large buildings or holding conferences in esoteric places.
Buffett mentioned that he did not have that same confidence in his children when he started donations to the Gates Foundation.
Additionally, Buffett spoke about his investment in Alphabet, stating that he is responsible for that investment.
He said that despite Alphabet's large expenditures, it is more likely to be successful than many other companies.