Հանրային քննարկման է ներկայացվել Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանի Վարդաշեն 6-րդ փողոցի 66/1 և 68Ա հասցեներում գտնվող բնակելի շենքերի նկատմամբ հանրային գերակա շահ ճանաչելու մասին Կառավարության որոշման նախագիծ։ Նշված հանրակացարանային շենքերը 4-րդ կարգի վթարային են, և գտնվում են փլուզման վտանգի տակ։ Երևանի համայնքային բնակարանային ֆոնդը բավարար չէ բնակիչներին այլ բնակարաններով ապահովելու համար։ Վթարային շենքերի շահառուներին նախատեսվում է բնակելի տան կամ բնակարանի դիմաց տրամադրել համարժեք փոխհատուցում բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով: Վթարային շենքերը կքանդվեն Երևանի համայնքի միջոցներով։
Նախագիծը հանրային քննարկման ներկայացվել է երեկ՝ 2026թ․ հուլիսի 2-ին։ Հեղինակը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն է։
Ըստ հիմնավորման՝ տարածքները ճանաչվում են հանրության գերակա շահ, քանի որ 4-րդ կարգի վթարային հանրակացարանային շենքերի քանդման և դրանց բնակիչների վերաբնակեցման աշխատանքների իրականացումն ավելի գերակա հանրային շահ է, քան օտարվող գույքի սեփականատերերի շահերը։
Բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով փոխհատուցում ստացող շահառու են հանդիսանալու հանրակացարանային շենքերի բնակարանների սեփականատերերը կամ օգտագործողները կամ շենքում անձնագրային հաշվառումով փաստացի 5 տարվանից ավելի փաստացի բնակվող բնակիչները:
Բոլոր այն շահառուների, որոնց փոխհատուցման չափը կազմելու է 7 մլն 800 հազ․ դրամի չափից պակաս` Երևան համայնքի բյուջեի միջոցով վկայագրի գումարը ավելացվում է մինչ 7 մլն 800 հազ․ դրամը։ Բացառություն են լինելու այն շահառուները, որոնք ծրագրի ընդունման պահին Երևան համայնքում ունեն բնակելի տուն կամ բնակարան կամ այլ բնակելի տարածք, որի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը գերազանցում է 7 մլն 800 հազ․ դրամ չափը։ Չի ավելացվելու նաև այն շահառուների գումարները, որոնք Վարդաշեն 6-րդ փողոցի հ.66/1 և հ.68ա հասցեներում առքուվաճառքի պայմանագրերով բնակարանները ձեռք են բերել 4-րդ կարգի վթարայնության վերաբերյալ եզրակացություն տրամադրելուց հետո՝ սկսած 2020թ․ մայիսի 6-ից։
Նշենք, որ 7 մլն 800 հազ․ դրամը հիմք է ընդունվել հաշվի առնելով Կառավարության 2025թ․ նոյեմբերի 27-ի «Պարտապանի միակ բնակարանի իրացման համար նվազագույն գումար և պարտապանի միակ բնակարանի իրացումից վերադարձված նվազագույն գումարի տնօրինման կարգը սահմանելու մասին» N 1709-Ն որոշման կարգավորումները։ Ըստ այդմ՝ պարտապան ֆիզիկական անձին (ներառյալ անհատ ձեռնարկատիրոջը) պատկանող միակ բնակարանի իրացման համար նվազագույն գումարը կազմում է 7 մլն 800 հազ․ դրամ:
Բնակարանի գնման վկայագիր տրամադրվելու են Երևանի քաղաքապետարանի կողմից համապատասխան համաձայնություն և դիմում ներկայացնելու պարագայում, մնացած դեպքերում շահառուները ստանալու են օրենքով սահմանված կարգով փոխհատուցում:
Ըստ հեղինակների՝ նախագծի ընդունման արդյունքում հնարավոր կլինի իրականացնել մշակված քաղաքաշինական ծրագիրը, կվերանա այդ շենքերի փլուզման վտանգը, կբացառվեն անկանխատեսելի հետևանքները և արդյունքում կլուծվեն քաղաքի տվյալ շենքերում բնակվող բնակիչների բնակարանային խնդիրները:
Նախագծով օտարումը պետք է սկսվի մինչև 2027թ․ դեկտեմբերի 31-ը, իսկ ավարտելու վերջնաժամկետը 2028թ․ հուլիսի 1-ն է։

Здания общежитий Вардошена признаются общественной важностью
На общественное обсуждение вынесен проект решения правительства о признании общественной важности зданий по адресам Вардошен, улица 6, 66/1 и 68А, находящихся в административном районе Еревана Эребуни. Указанные общежития находятся в аварийном состоянии 4-й категории и подлежат сносу. Муниципальный жилищный фонд Еревана недостаточен для обеспечения жителей другими квартирами. Для жильцов аварийных зданий предусмотрена соответствующая компенсация в виде сертификата на покупку жилья. Аварийные здания будут снесены за счет средств общины Еревана.
Проект был представлен на общественное обсуждение вчера, 2 июля 2026 года. Автором является Министерство территориального управления и инфраструктур.
Согласно обоснованию, территории признаются общественной важностью, поскольку снос аварийных общежитий 4-й категории и переселение их жителей является более важным общественным интересом, чем интересы собственников отчуждаемой недвижимости.
Получателями компенсации через сертификат на покупку жилья станут собственники или пользователи квартир в общежитиях или жители, фактически проживающие в здании более 5 лет и зарегистрированные по месту жительства.
Все те, чья компенсация составит менее 7 миллионов 800 тысяч драмов, получат от бюджета города Еревана сумму сертификата, увеличенную до 7 миллионов 800 тысяч драмов. Исключение составляют те, кто на момент принятия программы имеет в Ереване жилой дом или квартиру или другое жилое помещение, кадастровая стоимость которого превышает 7 миллионов 800 тысяч драмов. Также не будет увеличена сумма для тех, кто приобрел квартиры по адресам 66/1 и 68А на улице Вардошен по договорам купли-продажи после выдачи заключения о 4-й категории аварийности, начиная с 6 мая 2020 года.
Следует отметить, что 7 миллионов 800 тысяч драмов было установлено в соответствии с постановлением правительства от 27 ноября 2025 года № 1709-Н о порядке определения минимальной суммы для продажи единственного жилого помещения должника и управления возвращенной минимальной суммой от продажи единственного жилого помещения должника. Согласно этому постановлению, минимальная сумма для продажи единственного жилого помещения, принадлежащего физическому лицу (включая индивидуального предпринимателя), составляет 7 миллионов 800 тысяч драмов.
Сертификаты на покупку жилья будут выдаваться при наличии соответствующего согласия и подачи заявления в мэрии Еревана, в остальных случаях получатели будут получать компенсацию в порядке, установленном законом.
По словам авторов, принятие проекта позволит реализовать разработанную градостроительную программу, устранить угрозу обрушения этих зданий, исключить непредвиденные последствия и, в конечном итоге, решить жилищные проблемы жителей этих зданий в городе.