Այսօր հակակոռուպցիոն դատարանը փոխեց Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի խափանման միջոցը՝ նրան երեքամսյա ժամկետով տնային կալանքի ենթարկելով՝ 15 միլիոն դրամ գրավ կիրառելով։ Նրա փաստաբան Արամայիս Հայրապետյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով նոր խափանման միջոցին՝ համոզմունք հայտնեց, որ վարչական հսկողությունը բավարար էր։ Այժմ Վարդան Ղուկասյանը խիստ սահմանափակումների տակ է՝ զրկված հանրային խոսքից, լրագրողների հետ շփումից, տեսակցություններից, հյուրեր ընդունելու հնարավորությունից, հեռախոսազրույցներից, նամակագրություններից։
«Ազատությունից զրկման մի տեսակը ընդամենը փոխվեց մեկ այլ տեսակով», – ասաց պաշտպանը։
Անդրադառնալով դատական պրոցեսին ու 16 վկաների հարցաքննությանը՝ նա նշեց, որ մի խումբ վկաներ առհասարակ չգիտեին, թե սա ինչ գործ է և իրենք ինչու էին եկել դատարան։
Ըստ նրա, այսօր վկա Հմայակ Գարեգինյանի հարցաքննությունը ապացուցեց, որ գործընթացն օրենքին համապատասխան պիտի կատարվեր։

Сегодня антикоррупционный суд изменил меру пресечения для мэра Гюмри Вардана Гукасяна, поместив его под домашний арест на три месяца с залогом в 15 миллионов драмов. Его адвокат Арамайис Хайрапетян в разговоре с журналистами заявил, что административный контроль был достаточен. Теперь Вардан Гукасян находится под строгими ограничениями, лишённый возможности общаться с общественностью, журналистами, встречаться с посетителями, вести телефонные разговоры и переписку.
«Один вид лишения свободы просто сменился на другой», – сказал защитник.
Комментируя судебный процесс и допрос 16 свидетелей, он отметил, что некоторые свидетели вообще не знали, о каком деле идет речь и почему они пришли в суд.
По его словам, допрос свидетеля Гмаяка Гарегиняна сегодня доказал, что процесс должен был проходить в соответствии с законом.