Թուրքիայի մաքսային համակարգում ներդրվել է Հայաստանի պաշտոնական կոդը
Թուրքական իշխանական «Sabah» թերթի կայքը հայտնում է, որ Թուրքիայի առևտրի նախարարությունը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում իրականացրել է մաքսային համակարգի տեխնիկական կարգավորում։
Ըստ դրա՝ 3-րդ երկրների միջոցով Հայաստանի հետ իրականացվող ներմուծման, արտահանման և տարանցիկ գործարքների մաքսային հայտարարագրերում կարող է այսուհետև կիրառվել Հայաստանի պաշտոնական կոդը՝ «077»-ը։ Համապատասխան փոփոխություններն արդեն կատարվել են Թուրքիայի մաքսային (BILGE) համակարգում:
Այս գործընթացի շրջանակում հնարավոր կլինի Թուրքիայից երրորդ երկիր, իսկ այնտեղից Հայաստան ուղարկվող ապրանքների վերջնական նպատակակետը կամ ծագումը նշել որպես «Հայաստան/Թուրքիա»։

News | 2026/07/17 19:02
The Turkish government’s website reports that the Ministry of Trade of Turkey has made technical adjustments to the customs system as part of the normalization process with Armenia.
According to this, the official code of Armenia, '077', can now be used in customs declarations for imports, exports, and transit transactions with Armenia through third countries. The necessary changes have already been made to Turkey's customs (BILGE) system.
This process will allow the final destination or origin of goods sent from Turkey to a third country and then to Armenia to be indicated as 'Armenia/Turkey'.