ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարությունը մեղմացնում է արտահանման վերահսկողությունը ԱՄԷ-ի նկատմամբ՝ հայտնելով, որ կ"հավանաբար վերանայի" MGX ընկերության՝ սեմի-կոնդուկտորների և սերվերների արտահանման լիցենզիայի հայտերը:
MGX-ը օգտագործել է USD1, Թրամփի ընտանիքին առնչվող World Liberty Financial-ի կողմից թողարկված կայուն արժույթը, $2 միլիարդ ներդրում կատարելու համար Binance-ում:
Սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը քննադատել է այս որոշումը՝ անվանելով այն "կոռումպացված", և պահանջել է, որպեսզի առևտրի նախարար Հոուարդ Լուտնիկը ցուցմունք տա այս կանոնի և հնարավոր ազգային անվտանգության ռիսկերի մասին:
Առևտրի նախարարությունը հայտարարել է, որ "նշանակալիորեն կթարմացնի ԱՄԷ-ի կարգավիճակը" արտահանման կանոնակարգերում՝ ճանաչելով ԱՄԷ-ի կարգավիճակը որպես ԱՄՆ-ի հիմնական պաշտպանական գործընկեր:
Ուորենը նշել է, որ "Մենք արդեն գիտենք, որ ԱՄԷ-ի թագավորականը, ով կանգնած է G42-ի և MGX-ի հետևում, գաղտնի ձեռք է բերել 49% բաժնետոմսեր Թրամփի կրիպտո ընկերությունում՝ World Liberty Financial-ում":

The U.S. Commerce Department is easing export controls on the United Arab Emirates, stating it will "favorably review" export license applications for MGX, the state-backed investment firm:
MGX used USD1, a stablecoin issued by Trump family-affiliated World Liberty Financial, for its $2 billion investment in Binance:
Senator Elizabeth Warren criticized the decision, calling it "corrupt," and called for Commerce Secretary Howard Lutnick to testify about the rule and potential national security risks:
The Commerce Department stated it will "significantly upgrade the status of the United Arab Emirates" under export regulations, recognizing the UAE's status as a U.S. Major Defense Partner:
Warren noted, "We already know that the UAE royal behind G42 and MGX secretly bought a 49% stake in the Trump crypto company, World Liberty Financial":