ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարությունը մեղմացնում է արտահանման վերահսկողությունը ԱՄԷ-ի նկատմամբ՝ հայտնելով, որ կ"հավանաբար վերանայի" MGX ընկերության՝ սեմի-կոնդուկտորների և սերվերների արտահանման լիցենզիայի հայտերը:
MGX-ը օգտագործել է USD1, Թրամփի ընտանիքին առնչվող World Liberty Financial-ի կողմից թողարկված կայուն արժույթը, $2 միլիարդ ներդրում կատարելու համար Binance-ում:
Սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը քննադատել է այս որոշումը՝ անվանելով այն "կոռումպացված", և պահանջել է, որպեսզի առևտրի նախարար Հոուարդ Լուտնիկը ցուցմունք տա այս կանոնի և հնարավոր ազգային անվտանգության ռիսկերի մասին:
Առևտրի նախարարությունը հայտարարել է, որ "նշանակալիորեն կթարմացնի ԱՄԷ-ի կարգավիճակը" արտահանման կանոնակարգերում՝ ճանաչելով ԱՄԷ-ի կարգավիճակը որպես ԱՄՆ-ի հիմնական պաշտպանական գործընկեր:
Ուորենը նշել է, որ "Մենք արդեն գիտենք, որ ԱՄԷ-ի թագավորականը, ով կանգնած է G42-ի և MGX-ի հետևում, գաղտնի ձեռք է բերել 49% բաժնետոմսեր Թրամփի կրիպտո ընկերությունում՝ World Liberty Financial-ում":

Министерство торговли США смягчает экспортный контроль для Объединенных Арабских Эмиратов, заявив, что "будет благоприятно рассматривать" заявки на экспортные лицензии для MGX, инвестиционной компании, поддерживаемой государством:
MGX использовала USD1, стабильную монету, выпущенную компанией World Liberty Financial, связанной с семьей Трампа, для своего $2 миллиардного вложения в Binance:
Сенатор Элизабет Уоррен резко раскритиковала это решение, назвав его "коррумпированным", и призвала министра торговли Ховарда Лутника дать показания по этому правилу и потенциальным рискам для национальной безопасности:
Министерство торговли заявило, что "значительно улучшит статус Объединенных Арабских Эмиратов" в рамках экспортных норм, признавая статус ОАЭ как основного оборонного партнера США:
Уоррен отметила, что "Мы уже знаем, что королевская особа ОАЭ, стоящая за G42 и MGX, тайно приобрела 49% акций крипто-компании Трампа, World Liberty Financial":