S&P 500 և Nasdaq ֆյուչերսները շարունակվում են աճել՝ ուժեղ շաբաթից հետո Վոլ Սթրիթում
Ֆյուչերսները խառն էին կիրակի երեկոյան՝ Վոլ Սթրիթում ուժեղ շաբաթից հետո, որը Դոու Ջոնսի արդյունաբերական միջինին հասավ ռեկորդային բարձրության:
30-պայմանագրային ֆյուչերսները նվազեցին 28 միավորով, 0.1%-ով: S&P 500 ֆյուչերսները աճեցին 0.4%-ով, իսկ Nasdaq-100 ֆյուչերսները բարձրացան 1.3%-ով:
Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան շուկաները պատրաստվում էին խառն վիճակում գործել երկուշաբթի, քանի որ ներդրողները վերանայում են արհեստական բանականության վրա հիմնված խաղերը, իսկ ուշադրությունը կենտրոնանում է Ֆեդերալ Reserve-ի հունիսի նիստի արձանագրությունների վրա, որոնք նախատեսվում է հրապարակել այս շաբաթ:
Ճապոնիայի հիմնական Nikkei 225-ը բացվեց հարթ, մինչդեռ Topix-ը ավելացավ 0.2%-ով: Հարավային Կորեայի Kospi-ն ավելացավ 0.61%-ով, մինչդեռ փոքր կապիտալ Kosdaq-ը նվազեց 1%-ով: Ավստրալիայի հիմնական S&P/ASX 200-ը նվազեց 0.23%-ով:
Ճապոնական իենը առևտրի մեջ էր 161.54 ԱՄՆ դոլարի դիմաց, անցյալ շաբաթ նվազելով 40 տարվա ցածր մակարդակի:
Հարավային Կորեայի won-ը նվազեց մոտ 0.25%-ով՝ 1532.82 դոլարի դիմաց:
Հոնկոնգի Hang Seng-ի ֆյուչերսները վերջին անգամ առևտրի մեջ էին 23,253, նախորդ փակման 23,350.03-ից ցածր:
Դոուն անցյալ շաբաթ աճեց մոտ 2%-ով, մոտենալով 53,000-ի, որը երբեք չի հասել: S&P 500-ը և Nasdaq Composite-ը նույնպեսSharp աճեր ունեցան անցյալ շաբաթ՝ համապատասխանաբար 1.8% և 2.1%:
Այս աճերը տեղի ունեցան, երբ սեմիկանչերները՝ շուկայի աճի հիմնական շարժիչ ուժը, անցյալ շաբաթ նվազեցին, իսկ ներդրողները նվազեցրեցին իրենց մասնակցությունը չիպ արտադրողներին:
Mark Newton-ը, Fundstrat-ի տեխնիկական ռազմավարության ղեկավար, նշեց, որ «մասնաճյուղի լայնացումը մեծ դրական է, քանի որ ֆինանսական, առողջապահական և արդյունաբերական ոլորտները բոլորն էլ փակվեցին նոր շաբաթական ռեկորդային բարձրությունների վրա»: Նա սպասում է, որ S&P 500-ը կհասնի 8,000-ին օգոստոսի կեսերին:
Այս շաբաթ ներդրողները ուշադրություն կդարձնեն Ֆեդերալ Reserve-ին, քանի որ հունիսի նիստի արձանագրությունները նախատեսվում են հրապարակել:

News | 2026/07/05 22:02
Stock futures were mixed on Sunday night following a strong week on Wall Street that drove the Dow Jones Industrial Average to record highs.
Futures tied to the 30-stock benchmark slipped 28 points, 0.1%. S&P 500 futures gained 0.4%, while Nasdaq-100 futures advanced 1.3%.
Asia-Pacific markets were set to trade mixed Monday as investors rethink artificial intelligence-driven plays, with focus also on the minutes from the Federal Reserve's June meeting, set to be released later this week.
Japan's benchmark Nikkei 225 was flat at the open, while the Topix added 0.2%. South Korea's Kospi added 0.61%, while the small-cap Kosdaq declined 1%. Australia's benchmark S&P/ASX 200 declined 0.23%.
The Japanese yen was trading at 161.54 per U.S. dollar after weakening to a 40-year low against the greenback last week. South Korea's won weakened around 0.25% to 1532.82 per dollar after the currency began 24-hour trading.
Futures for Hong Kong's Hang Seng index last traded at 23,253, lower than its previous close of 23,350.03.
The Dow climbed nearly 2% last week, putting it within striking distance of 53,000, a level it has never reached. The S&P 500 and Nasdaq Composite also posted sharp gains last week, advancing 1.8% and 2.1%, respectively.
Those gains came even as semiconductors — the force behind many of the market's gains this year — faltered last week, with investors paring exposure to chipmakers and rotating into other sectors. The VanEck Semiconductor ETF (SMH) shed 3.2%, marking its second losing week in a row.
Mark Newton, head of Technical Strategy at Fundstrat, noted that “the broadening in sector rotation is a big positive, with Financials, Healthcare, and Industrials all closing at new weekly all-time highs this week.” He expects the S&P 500 to reach 8,000 by mid-August.
Traders this week will turn their eyes to the Federal Reserve, with the minutes of the June meeting — the first led by new Chairman Kevin Warsh — due Wednesday.