Ճապոնիա00:44 | 28 հունիսի, 2026
Ճապոնիան, համավարակից հետո շարունակվող զբոսաշրջային բումի ֆոնին, ընդլայնում է երկաթուղային ծառայությունները և միաժամանակ բարձրացնում զբոսաշրջային տուրքերը, հայտնել է CNN հեռուստաալիքը։
Երկիրը ամեն տարի թարմացնում է օտարերկրյա այցելուների թվի ռեկորդները, իսկ «Սինկանսեն» արագընթաց գնացքների աճող ժողովրդականությունը խթանում է երկաթուղային օպերատորներին նոր պրեմիում ծառայություններ ներդնելու հարցում։ Այդպիսի լուծումներից են դարձել սպասարկման նոր դասի մասնավոր կուպեները։
Հոկտեմբերից Տոկիոյից Կիոտո և Օսակա որոշ երթուղիներում ուղևորներին հասանելի կլինի «Սուպրիմ դաս» ծառայությունը։ Սրանք անհատական խցիկներ են՝ կողպվող դռներով, որոնք ճանապարհորդության ընթացքում ապահովում են լիակատար անձնական տարածք։ Ամենատարողունակ սենյակներում նախատեսված են փոքրիկ բազմոցներ, ուղևորները կկարողանան ինքնուրույն կարգավորել լուսավորությունն ու օդի ջերմաստիճանը։
Զուգահեռաբար գործարկվում է նաև նոր վագոնային ծառայություն քնատեղերով՝ «Լունա Ասուլ» («կապույտ լուսին») անվամբ, որը կերթևեկի երկրի հյուսիս-արևելքում գտնվող Տոհոկու երթուղով՝ ներառյալ Աոմորի և Ակիտա պրեֆեկտուրաներ ուղղությունները։ Գործարկումը սպասվում է հաջորդ տարվա ընթացքում։
Տրանսպորտային համակարգում պրեմիում ծառայությունների զարգացման ֆոնին իշխանությունները նաև վերանայում են զբոսաշրջային տուրքերը։ Հուլիսի 1-ից այսպես կոչված «հրաժեշտի տուրքը» («սայոնարա հարկ») կբարձրացվի 1 000 իենից (մոտ 6 դոլար) մինչև 3 000 իեն (մոտ 18,5 դոլար)։ Այս տուրքն ավտոմատ կերպով ներառվում է ավիատոմսերի արժեքում և առանձին չի գանձվում մուտքի կամ ելքի ժամանակ։
Ճապոնիայի կառավարության տվյալներով՝ ստացված միջոցներն ուղղվում են աճող զբոսաշրջային հոսքի հետ կապված ենթակառուցվածքի զարգացմանը։

Новости | 2026/06/28 06:03
Япония, на фоне продолжающегося туристического бума после пандемии, расширяет железнодорожные услуги и одновременно повышает туристические налоги, сообщает CNN.
Страна ежегодно обновляет рекорды по числу иностранных посетителей, а растущая популярность скоростных поездов «Синкансэн» побуждает железнодорожных операторов внедрять новые премиум-услуги.
С октября на некоторых маршрутах из Токио в Киото и Осака пассажирам будет доступен сервис «Суприм класс». Это индивидуальные купе с запирающимися дверями, которые обеспечивают полную личную пространство во время поездки. В самых просторных купе предусмотрены небольшие диванчики, а пассажиры смогут самостоятельно регулировать освещение и температуру воздуха.
Параллельно запускается новая вагонная услуга с местами для сна под названием «Луна Асул» («голубая луна»), которая будет курсировать по маршруту Тохоку на северо-востоке страны, включая направления префектур Аомори и Акита. Запуск ожидается в следующем году.
На фоне развития премиум-услуг в транспортной системе власти также пересматривают туристические налоги. С 1 июля так называемый «налог прощания» будет повышен с 1 000 иен (примерно 6 долларов) до 3 000 иен (примерно 18,5 долларов). Этот налог автоматически включается в стоимость авиабилетов и не взимается отдельно при въезде или выезде.
Согласно данным японского правительства, полученные средства направляются на развитие инфраструктуры, связанной с растущим туристическим потоком.