Ռուսաստանը արգելեց դիզելային վառելիքի արտահանումը Ուկրաինայի ծանր հարձակումների ֆոնին
Ռուսաստանի իշխանությունները արգելել են դիզելային վառելիքի արտահանումը ներքին շուկայի պաշտպանման նպատակով
Ռուսաստանը պաշտոնապես արգելել է բոլոր դիզելային վառելիքի արտահանումը՝ նպատակ ունենալով ապահովել ներքին շուկան Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի վրա իրականացված ավերիչ հարձակումների ֆոնին: Դեպի վարչապետ Ալեքսանդր Նովակն ասել է, որ արգելանքը վերաբերում է բոլոր դիզելային արտահանումներին, փակելով այն բացը, որը թույլ էր տալիս ինքնարտադրող նավթային ընկերություններին վառելիք վաճառել արտասահման:
Արգելանքը նախատեսվում է պահպանել մինչև հուլիսի վերջ: Այս շաբաթ երեքշաբթի օրը, Ուկրաինայի երկար հեռահար հարվածը հաջողությամբ վնասել է «Գազպրոմ Նեֆտի» Օմսկի նավթամշակման գործարանը, որը Ռուսաստանի ամենամեծ վառելիքի մշակման գործարանն է:
Ուկրաինայի ներկայիս հարձակումները, ըստ տեղեկությունների, ամենաագրեսիվներից են, քանի որ երկար հեռահար հարվածները հաստատում են, թե որքան հեռու կարող է Ուկրաինան հասնել Ռուսաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքին:
Ռուսաստանը ներկայումս մոտ 20% կրճատում է ներքին բենզինի արտադրության մեջ և նախատեսում է ներմուծել մինչև 400,000 տոննա վառելիք ամսական՝ ծածկելու համար պակասը:

Россия официально запретила все экспорт дизельного топлива, чтобы обеспечить внутренний рынок топлива после разрушительных атак украинских дронов на энергетическую инфраструктуру страны. По словам заместителя премьер-министра Александра Новака, эмбарго охватывает все экспортные поставки дизельного топлива, закрывая лазейку, которая позволяла нефтяным компаниям продавать топливо за границу.
Запрет будет действовать до конца июля. В этот вторник дальнобойный украинский удар успешно вывел из строя Омский нефтеперерабатывающий завод «Газпром Нефти» — крупнейший в России завод по переработке топлива, отключив его основные установки по перегонке нефти.
Текущая кампания Украины считается одной из самых агрессивных, так как дальнобойные удары подтверждают, насколько далеко Украина может достичь российской энергетической инфраструктуры.
Россия сталкивается с дефицитом бензина на уровне около 20% и планирует импортировать до 400,000 тонн топлива в месяц из соседних стран, чтобы покрыть нехватку.